Cellulit – na samą myśl o nim praktycznie wszystkie panie truchleją. Nieestetycznie wyglądające zgrubienia na skórze, przypominające wyglądem skórkę pomarańczy, uwidaczniają się zwłaszcza podczas ruchu czy ściśnięcia skóry. Choć przypisuje się go przede wszystkim kobietom, obecnie u coraz większej ilości panów także zauważyć można nierówną powierzchnię skóry, przypominającą cellulit. Czym jest ta przypadłość, potocznie zwana „pomarańczową skórką”, jak można jej zapobiegać, a także jak skutecznie pozbyć się cellulitu?


Rodzaje cellulitu i powody jego powstawania

Choć wydawać się może, że cellulit to po prostu cellulit, wyróżnić możemy kilka jego rodzajów. Najczęściej występującym z nich jest cellulit tłuszczowy, który powstaje poprzez gromadzenie się w komórkach kwasów tłuszczowych, przybierających postać małych grudek pod skórą. Cellulit tłuszczowy występuje najczęściej w okolicach ud, bioder, pośladków a także brzucha, jednak zauważyć można go także na łydkach i pod kolanami. Najczęściej także występuje u osób z nadwagą, tak więc najprostszą metodą na jego pozbycie się jest ograniczenie spożywania tłuszczów i zwiększenie dawki aktywności fizycznej. W tym przypadku jednak lepiej sprawdzi się długotrwały, ale mało intensywny wysiłek fizyczny niż krótkie i intensywne sesje treningowe: tłuszcz bowiem zaczyna spalać się dopiero po 30 minutach ruchu.


Drugim rodzajem pomarańczowej skórki jest cellulit wodny

Występuje on z kolei najczęściej u szczupłych pań. Powstaje zwykle w wyniku nieprawidłowego krążenia krwi i limfy w tkance łącznej. Zbyt miękka tkanka łączna przedostaje się przez komórki tłuszczowe i wędruje dalej, jednak toksyny w niej zawarte pozostają w komórkach. Te zaś napełniają się i powiększają, a ich grupy tworzą widoczne grudki. Istnieje także trzeci rodzaj cellulitu, a jest nim cellulit cyrkulacyjny powstający ze sztywnych włókien kolagenowych, które otaczają tkankę tłuszczową. Stwardniałe włókna kolagenowe nie pozwalają na dostateczne ukrwienie i dotlenienie komórek. Jest to najbardziej uporczywy rodzaj cellulitu, który tworzy się powoli, jednak równie powoli ustępuje.


z cellulitem trzeba walczyć sposobem


Co zrobić, by nie pojawił się cellulit?

W przypadku cellulitu bardzo ważna jest profilaktyka, a więc odpowiednia dieta i duża dawka aktywności fizycznej. Pomocne są także masaże, pobudzające krążenie krwi – warunkiem ich skuteczności jest jednak systematyczność. Jeśli nie chcesz, by na twojej skórze pojawiły się nieestetyczne grudki, pamiętaj o kilku zasadach. Pierwszą z nich jest zadbanie o układ limfatyczny, by poradził sobie on bez problemu z usuwaniem toksyn z organizmu, a tym samym – z zapobieganiem gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Równie ważna jest aktywność fizyczna – właściwie to, co będziesz robić, nie ma większego znaczenia: najważniejsze, byś robiła to regularnie. Dzięki ćwiczeniom bowiem skóra staje się jędrniejsza, a organizm szybciej oczyszcza się z toksyn. Ćwiczenia zapobiegają cellulitowi, jak również są pomocne w jego redukcji – pamiętaj o tym. Najskuteczniejsze są ćwiczenia aerobowe, pływanie, jazda na rowerze, bieganie czy szybki marsz.


Odpowiednia dieta – a więc ta bogata w przeciwutleniacze oraz witaminy, mikro- oraz makroelementy jest niezbędna na drodze do jędrnego i zadbanego ciała. Spożywaj regularne posiłki, a także odstaw wszelkie używki. Spożywanie nadmiaru soli sprzyjać będzie zatrzymywaniu wody w organizmie – postaraj się więc ograniczyć jej użycie w diecie. Staraj się utrzymywać wagę na stałym poziomie, a także pić co najmniej dwa litry wody dziennie – wspomoże to oczyszczanie organizmu i ułatwi trawienie. Najlepszy efekt przyniesie połączenie tych wszystkich punktów ze sobą: dbaj o codzienną dawkę ruchu, pod prysznicem wykonuj masaże szorstką gąbką bądź specjalnymi rękawicami z wypustkami, a także unikaj noszenia zbyt obcisłych rzeczy. Pamiętaj o tym, że cellulit lubi ciepło, tak więc postaraj się nie przesadzać z gorącymi kąpielami czy zbyt długim wygrzewaniem się na słońcu. Postaw na zdrowy tryb życia, a poprawi się nie tylko wygląd twojej skóry, lecz przede wszystkim spojrzysz na świat dużo bardziej optymistycznie!

Jak zapobiegać powstawaniu cellulitu? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1