Walka z trądzikiem jest trudna i czasochłonna. Niestety nawet po zakończeniu leczenia cera nie wygląda idealnie, ponieważ często widoczne są na niej blizny potrądzikowe. Usunięcie takich zmian jest możliwe, ale wymaga cierpliwości i przemyślanego działania.


Domowe sposoby na blizny potrądzikowe

W przypadku słabo widocznych blizn można wypróbować domowe metody leczenia. Pierwsza propozycja to sok cytrynowy, który zawiera kwasy AHA: cytrynowy, mlekowy i glikolowy. Kwasy AHA są częstym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Ich działanie polega przede wszystkim na zwiększaniu produkcji kolagenu i grubości skóry. Co więcej, sok z cytryny dezynfekuje i rozjaśnia skórę. Przed przystąpieniem do zabiegu należy przemyć skórę delikatnym środkiem oczyszczającym. Następnie wyciskamy odrobinę soku z cytryny nawilżamy nim wacik. Przecieramy wyłącznie fragmenty, na których znajdują się blizny. Zabieg należy powtarzać dwa albo trzy razy w tygodniu. Jeżeli pojawi się zaczerwienienie skóry, to oznacza, że trzeba zrezygnować z soku cytrynowego, ponieważ skóra jest zbyt wrażliwa.


Kolejny domowy sposób na blizny potrądzikowe to olejki eteryczne. Bardzo dobre rezultaty zapewnia olejek z drzewa herbacianego, który skutecznie regeneruje skórę. Polecany jest także olejek lawendowy oraz olejek z awokado i grejpfruta. Należy pamiętać o tym, że niektórych olejków nie stosuje się bezpośrednio na skórę, dlatego trzeba je rozcieńczyć. Dobrym rozwiązaniem jest dodanie kilku kropel olejku do stosowanego na co dzień kremu nawilżającego.


blizny potrądzikowe


Kremy i maści na blizny potrądzikowe

Jeżeli domowe metody nie przynoszą oczekiwanych efektów, to można zastosować maść lub krem na blizny potrądzikowe. Niektóre preparaty dostępne są bez recepty, natomiast zakup innych wymaga wcześniejszej wizyty u lekarza, najlepiej dermatologa. Leki bez recepty zawierają między innymi takie składniki jak wyciąg etanolowy z cebuli, heparyna sodowa czy wyciąg z rumianku. Takie preparaty są skuteczne, ale widoczne zmiany można dostrzec dopiero po kilku miesiącach regularnego stosowania. Jeżeli stosujemy leki przepisane przez lekarza, to powinniśmy skonsultować z nim włączenie dodatkowych preparatów.


Zabiegi na blizny potrądzikowe

Blizny potrądzikowe można skutecznie wyeliminować dzięki profesjonalnym zabiegom kosmetycznym. W przypadku poważnych zmian najlepszym rozwiązaniem jest laseroterapia. Wysoki koszt leczenia laserowego (od 1000 do 2000 zł w przypadku całej twarzy) sprawia jednak, że wiele osób decyduje się rozpocząć od innych zabiegów. Alternatywą dla laseroterapii mogą być peelingi kwasami, które docierają do głębszych partii skóry niż zwykłe peelingi. Widoczne efekty można uzyskać wyłącznie dzięki serii zabiegów. Do usuwania blizn potrądzikowych wykorzystuje się zarówno kwasy owocowe, jak i kwas salicylowy, glikolowy oraz fenolowy. Należy pamiętać, że na skuteczność takich zabiegów wpływa odpowiednie przygotowanie się do nich, a także właściwe postępowanie po wykonaniu zabiegu. Po zastosowaniu kwasów skóra staje się bardziej wrażliwa, dlatego potrzebuje dobrej ochrony, między innymi przed promieniowaniem ultrafioletowym.


Podsumowując powyższe informacje, istnieje wiele sposobów na usunięcie blizn potrądzikowych. Właściwe kosmetyki i zabiegi kosmetyczne sprawiają, że po pewnym czasie można cieszyć się piękną, czystą skórą. Nie trzeba zatem obawiać się tego, że pamiątki po krostach na stałe zniszczyły naszą cerę.

Jak zlikwidować blizny potrądzikowe? Ocena: 2.7/5 Ilość głosów: 3