Kosmetyki organiczne to kosmetyki powstałe z naturalnych surowców. Stają się coraz bardziej popularne, bo kobiety chcą dbać o swoją urodę w sposób naturalny, bez zbędnej chemii. Czy wiesz, co w swoim składzie mają kosmetyki organiczne? Kosmetyki naturalne i organiczne to nie to samo, choć tych nazw używa się zamiennie. Kosmetyki organiczne właściwie trudno jednoznacznie zdefiniować.


Definicja kosmetyków organicznych

Za kosmetyki organiczne uważa się te kosmetyki, które zostały wyprodukowane ze składników naturalnych. Jednak składniki te muszą posiadać certyfikaty lub gwarancję, że wyhodowane zostały przez gospodarstwa ekologiczne. Takie ekologiczne plantacje muszą spełnić wiele restrykcyjnych wymagań stworzonych przez niezależne, specjalne organizacje wydające certyfikaty i co kilkanaście miesięcy poddawane są kontroli. Taka kontrola jest gwarancją, że składniki wytworzone zostały bez użycia pestycydów i nie są modyfikowane genetycznie. Kupując kosmetyki organiczne, wspierasz uprawy ekologiczne.


Kosmetyki organiczne a naturalne

Dlaczego kosmetyki organiczne są często mylone z kosmetykami naturalnymi? Tak naprawdę, aby kosmetyk stał się organiczny, najpierw musi spełnić wymagania tych naturalnych. Kosmetyki naturalne to produkty otrzymywane ze składników pochodzenia naturalnego, które uzyskuje się dzięki metodom fizycznym, np. tłoczeniu, filtracji czy ekstrakcji. Składniki te mogą być pochodzenia zwierzęcego (np. wosk pszczeli), roślinnego lub mineralnego. Istotnym elementem dla kosmetyków naturalnych i organicznych jest też opakowanie. Musi być ono ekologiczne, czyli wykonane z szybkodegradowalnych materiałów. Kosmetyki organiczne często mają w nazwie określenie „bio”.


kosmetyki organiczne opierają się na naturalnych składnikach


Kosmetyki organiczne: dlaczego warto ich używać?

Skóra to praktycznie całe nasze ciało i musimy o nią dbać. Piękna, zdrowa skóra to niewątpliwie atrybut każdej kobiety. Moda na bycie "eko" to już nie tylko świadoma dieta bez sztucznych substancji. Kosmetyki organiczne przyciągają coraz większą rzeszę ludzi swoim dobroczynnym działaniem na skórę. Co może wpłynąć lepiej na skórę jak nie w 100% naturalne składniki? Poza tym kosmetyki organiczne, np. indyjskie, kuszą dodatkowo wspaniałymi, niepowtarzalnymi zapachami. Ponadto powstaje coraz więcej polskich kosmetyków naturalnych i organicznych, a kupując je, wspieramy nasz rynek.


Owszem, kosmetyki organiczne mogą być droższe niż tradycyjne kosmetyki. Wynika to głównie z wyższego kosztu produkcji. Kosmetyki organiczne nie mogą zawierać w sobie tanich surowców. Dotyczy to np. olei – olej mineralny jest zastępowany wybranym olejem roślinnym, a taki olej musi posiadać odpowiedni certyfikat, co znacznie podwyższa jego cenę. O wiele bardziej czasochłonne jest opracowywanie receptur kosmetyków organicznych niż zwykłych, a samo wytwarzanie wymaga znacznie więcej cierpliwości i uwagi. Także biodegradowalne opakowanie może podwyższać koszt kosmetyku. Mimo to, czasem warto zainwestować w kosmetyki organiczne, zwłaszcza na problematyczne partie naszej skóry.


Dobre kosmetyki organiczne – czego nie powinno być w ich składzie?

Przyjęto, że kosmetyki organiczne mają w swoim składzie 90-95% składników roślinnych pochodzących z certyfikowanych upraw ekologicznych. Składniki, które nie mogą znaleźć się w kosmetykach naturalnych i organicznych to:
• SLES
• BHT
• silikony
• DEA, TEA i inne etanoloaminy
• ftalany
• PEG-i
• glikole, np.propylenowy
• parafina
• olej mineralny
• parabeny, formaldehydy
• barwniki syntetyczne


Podstawą przy wyborze dobrych kosmetyków naturalnych i organicznych jest więc dokładne czytanie składów INCI. Dodatkowo producenci zobowiązani są do specjalnego oznaczania składu, jeśli kosmetyk nie jest organiczny w 100% – wtedy wyszczególnione są składniki pochodzenia naturalnego i organicznego.


Kosmetyki zarówno organiczne, jak i naturalne, zawierają substancje, które są bardzo skuteczne, np. ekstrakty roślinne. Takie składniki są wykorzystywane nie tylko w kosmetyce, ale również w medycynie. Kosmetyki naturalne mogą więc być skuteczne.

Kosmetyki organiczne – jak powstają? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1