Spoglądając na drogeryjne półki, możesz zauważyć, że część kremów jest oznaczona jako kosmetyki do pielęgnacji na dzień, a część – do pielęgnacji na noc. Jakie są między nimi faktyczne różnice, poza tym, że według powszechnej opinii kremy na noc są bardziej treściwe? Czy można używać tych dwóch typów kosmetyków na odwrót?


Dobowy rytm skóry

Nasza skóra funkcjonuje w pewnym wyznaczonym rytmie. W ciągu dnia jest zajęta samoobroną przed zanieczyszczeniami, czynnikami atmosferycznymi oraz stresem. Podczas snu pracuje ona znacznie intensywniej – podnosi się jej temperatura i polepsza mikrokrążenie, przez co może ona lepiej wchłonąć substancje zawarte w aplikowanych kremach. Między północą a szóstą rano komórki skóry dzielą się 10x szybciej niż podczas dnia.


Przez całą dobę nasze ciało przechodzi trzy 8-godzinne cykle:

1. Usuwanie/oczyszczanie (4:00-12:00) – organizm pozbywa się toksyn i zanieczyszczeń;
2. Rozdzielanie (12:00-20:00) – przyspieszone trawienie;
3. Przyswajanie/asymilacja (20:00-4:00) – rozprowadzanie składników odżywczych (także tych z kremu na noc), dotlenienie i uelastycznienie komórek, mocne ukrwienie skóry i podniesienie jej temperatury.


W nocy tkanki są bardziej elastyczne, a skóra naprawia szkody powstałe w wyniku czynników, na których działanie była wystawiona w ciągu dnia. Trzeba ją w tym wspomóc właśnie poprzez używanie kremów na noc.


krem


Krem na dzień i krem na noc: podstawowa różnica

Kremy dzienne zawierają substancje, które neutralizują działanie promieniowania UV oraz wolnych rodników (pochodzą one np. ze spalin i dymu papierosowego i mają destrukcyjny wpływ na wygląd naszej skóry). Do najlepszych przeciwutleniaczy należą witaminy A, C i E, które dodatkowo przeciwdziałają zmarszczkom, wygładzają i uelastyczniają skórę. Ponadto kremy na dzień powinny nawilżać skórę, narażoną na wysuszenia (od słońca, wiatru, klimatyzacji i ogrzewania).


Krem na noc musi być dużo bogatszy i bardziej treściwy od kremu na dzień. Powinien działać silniej, efektywniej i szybciej. Zamiast chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym i innymi czynnikami zewnętrznymi, ma on ją regenerować, odżywiać i wzmacniać. Nie zawiera już filtrów, składników ochronnych, matujących i tonujących. W jego składzie znajdują się za to wyciągi roślinne, minerały oraz skoncentrowane witaminy. Dzięki nim walka z wolnymi rodnikami jest bardziej skuteczna, a skóra staje się odżywiona.


Oleje roślinne (np. z jojoby, awokado czy masło shea) przyczyniają się do regeneracji naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry. Kwas hialuronowy, kolagen, ceramidy, gliceryna zatrzymują wilgoć w naskórku. Retinol, proteiny i soja dbają o odnowę komórkową; inne składniki mają właściwości łagodzące, odmładzające itd. Część z tych specyfików tworzy także składy kremów na dzień, ale w znacznie mniejszych dawkach, które są zdecydowanie słabiej przyswajane przez skórę. Działanie bardziej treściwych kosmetyków na noc jest stanowczo mocniejsze i bardziej efektywne – dzięki nim możliwa jest regeneracja naszej skóry.


Skład kremu na dzień/ na noc

Krem powinnaś wybierać po pierwsze stosownie do typu cery (tłusta, sucha, mieszana, etc.), a po drugie ze względu na skład. Upewnij się, że krem na dzień zawiera filtr przeciwsłoneczny, minimum SPF 15. Kompletując kosmetyki pielęgnacyjne, zwracaj uwagę na obecność składników aktywnych, takich jak retinol, kinetyna i peptydy (regenerują one naskórek i spłycają zmarszczki), tlen (zwłaszcza dla palaczek), kwasy owocowe (odblokowują pory, niwelują przebarwienia, zwiększają produkcję kolagenu), koenzym Q (neutralizuje wolne rodniki i ujędrnia skórę) oraz aktywna miedź (ujędrnia oraz uelastycznia naskórek).


Możesz też wybierać kosmetyki zawierające substancje naturalne. Pamiętaj, że skóra w nocy produkuje składniki, którymi odżywia się później podczas dnia. Jeśli chcesz uzyskać najlepsze efekty, stosuj komplet kremów na dzień i na noc z jednej serii, a dodatkowo aplikuj inny kosmetyk na delikatną skórę wokół oczu. Odpowiadając zaś na pytanie postawione na początku – tych dwóch typów kremów możesz używać odwrotnie. Czasem napis na opakowaniu jest mylący, co można wywnioskować dopiero po analizie składu. Aplikuj też krem na noc rano, jeśli pracujesz na nocne zmiany.

Krem na dzień a krem na noc – czym się różnią? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(1)
    • ~łezka
      10 kwiecień 2016

      Składem :D na noc zawsze są cięższe, żeby więcej dostarczyć nam składników dobrych dla cery.. Ja używam antiaging z make me bio, nie są najtańsze ale taki komplet dzień / noc po miesiącu zastąpił mi całkowicie wizyty u kosmetyczki które były przecież droższe. A poza tym można zamowić na internecie, w top drogerii teraz widziałam promocja, aż o 20 złotych. Robię zapas :P