Laminowanie włosów – co to jest?
Laminowanie włosów to pokrywanie ich powierzchni, aby zabezpieczyć je przed czynnikami zewnętrznymi. To bardzo skuteczny sposób na uratowanie kondycji włosów zniszczonych farbowaniem czy z nadmiernie rozdwajającymi się końcówkami. Nazwa laminowanie pochodzi od metody zabezpieczania materiałów – laminujemy np. dokumenty, aby zapobiec ich zamoczeniu czy zniszczeniu. Laminowanie włosów sprawia, że łuski zamykają się na całej ich długości. To dobre rozwiązane przy cienkich, plączących się włosach. Laminowanie sprawi, że staną się gładkie, nie będą się łamać ani plątać. Będą także odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne, np. pogodę, promienie UV czy suche powietrze. Efekt laminowania utrzymuje się na włosach od 3 do nawet 5 tygodni.
Czego potrzebujesz?
Do wykonania laminowania włosów w domu potrzeba jedynie kilku rzeczy:
• żelatyny – 1 łyżka;
• ciepłej wody – 3 łyżki;
• miseczki;
• folii (może to być foliowa torebka);
• ręcznika;
• odżywki, maski lub oleju – ok. ½ łyżeczki.
Przepis na laminowanie włosów
Jeśli masz już przygotowane wszystkie składniki, możesz zacząć przygotowywać mieszankę do laminowania. Wymieszaj dokładnie 1 łyżkę żelatyny z 3 łyżkami wody. Mieszaj składniki do czasu, aż żelatyna dokładnie rozpuści się w wodzie. Jeżeli grudki żelatyny nie chcą się rozpuścić, umieść na chwilę miseczkę w mikrofali. Odstaw mieszankę do ostygnięcia. W międzyczasie umyj włosy, nałóż na nie przygotowaną odżywkę, maskę lub olej. Balsam jest konieczny przy tym zabiegu, jeśli nie chcesz mieć problemów ze zmyciem żelatyny. Osusz włosy delikatnie ręcznikiem i nałóż mieszankę z żelatyny i wody na włosy. Nie nakładaj mieszanki na skórę głowy, pozostaw ok. 2 cm. Owiń włosy folią, na nią załóż ręcznik. Poczekaj 45 minut i spłucz dokładnie włosy letnią wodą. Ciepło znacząco wpływa na efekty laminowania, dlatego możesz dodatkowo podgrzać ręcznik ciepłym strumieniem powietrza z suszarki.
Efekty laminowania
Po laminowaniu włosy stają się niezwykle błyszczące i bardzo wygładzone. Łuski włosów są całkowicie domknięte, co sprawia, że się nie plączą i łatwo je rozczesać. Włosy wyglądają na bardzo zdrowe, nie puszą się i nie elektryzują (to zaleta zwłaszcza w zimie, kiedy powietrze w domu jest bardzo suche). Stają się także o wiele bardziej odporne na uszkodzenia, warunki atmosferyczne, w dotyku przypominają jedwab. Laminowanie włosów kręconych sprawia, że skręt jest znacznie bardziej uwydatniony.
Laminowanie włosów domowym sposobem – o czym nie można zapominać?
Laminowania włosów nie powinno się stosować przy każdorazowym myciu włosów. W ten sposób można "przeproteinować" włosy, czyli dostarczyć im zbyt dużą ilość protein pochodzącą z żelatyny. Włosy staną się suche i matowe, swoją strukturą będą przypominały siano. Jeżeli efekt laminowania nie spełnił twoich oczekiwań, spróbuj wprowadzić pewne modyfikacje – zmień np. odżywkę.
Dlaczego laminowanie włosów jest tak popularne?
Poza efektami wizualnymi, laminowanie włosów przyczynia się do przedłużenia trwałości koloru włosów. Zabieg ten zatrzymuje cząsteczki barwnika włosów w ich wnętrzu, dzięki czemu wypłukuje się znacznie wolniej. Nie ma przeciwwskazań do jego wykonania – także po trwałej ondulacji. Żelatyna nie jest szkodliwa, nie wywołuje uczulenia.
Jeśli marzysz o pięknych i zdrowo wyglądających włosach, zabieg laminowania włosów jest dla ciebie odpowiedni. To nie tylko bezpieczna, ale i tania metoda. Korzystnie wpływa także na szybki wzrost włosów.