Trądzik i zmiany na skórze to przypadłość, która w dużej mierze kojarzy nam się z okresem dojrzewania. Jednak jak pokazują statystyki, z problemami związanymi z trądzikiem zgłaszają się do dermatologów nie tylko młodzi, dojrzewający ludzie, ale także osoby starsze. Leczenie trądziku, krost i zaskórniaków,

a także blizn po nich pozostających, nie należy do łatwych, ale nie jest niemożliwe. Jednym ze sposobów leczenia tych chorób jest terapia hormonalna, której przyjrzymy się dziś bliżej. 


Źródła choroby

Na początku warto dokładnie poznać i zrozumieć chorobę, która nas dotyka. Najczęstszą przyczyną powstawania trądziku jest zwiększona produkcja hormonów płciowych, dokładniej chodzi tutaj o występujące u obu płci hormony męskie. Te właśnie hormony – androgeny, oddziałują na gruczoły łojowe skóry. Gruczoły te znajdują się głównie na twarzy, ramionach, górnej części klatki piersiowej oraz plecach, stąd też właśnie w tych miejscach najczęściej występuje trądzik. Najczęściej zburzenia w produkcji hormonów powstają i nasilają się w okresie dojrzewania, nie oznacza to jednak, że problem nie dotyka osób w innym wieku. Pod wpływem wytwarzania androgenów gruczoły łojowe zaczynają produkować zwiększone ilości łoju, z czego powstają zaskórniaki i zaczynają się tworzyć krostki, często bolesne i wytwarzające wydzielinę ropną. Im wcześniej zauważymy niepokojące zmiany i zgłosimy się z tym do lekarza, tym większe prawdopodobieństwo skutecznego leczenia.


trądzik


Różne sposoby leczenia trądziku

Trudno mówić o 100% skuteczności metod walki z trądzikiem. Często zalecanymi przez lekarzy metodami jest stosowanie maści antybakteryjnych i żeli do smarowania zmian skórnych. Ułatwiają one opróżnianie gruczołów łojowych i zmniejszają wydzielanie łoju. Inną często stosowaną metodą jest przyjmowanie leków doustnych. Zazwyczaj w leczeniu lekkich przypadków stosuje się antybiotyki zawierające tetracyklinę. W cięższych przypadkach zaleca się retinoidy, leki zawierające pochodną witaminy A, która hamuje wydzielanie łoju i zwalcza bakterie, dzięki czemu minimalizuje ryzyko powstania stanów zapalnych. Leki te nie są jednak obojętne dla naszego organizmu, dlatego też należy stosować je z umiarem i pod ciągłym nadzorem lekarzy. Czasami stosuje się także zabiegi kosmetyczne mające na celu zminimalizowanie objawów trądziku. Pomocne są tutaj m.in. peeling medyczny, kriopeeling czyli zamrażanie chorych tkanek ciekłym azotem, czy też zabiegi laserowe służące usuwaniu blizn po trądziku. Istnieje jeszcze możliwość leczenia trądziku przy użyciu terapii hormonalnej.


Leczenie trądziku hormonami

Rzeczą, o której musimy bezwzględnie pamiętać, decydując się na leczenie hormonalne trądziku, jest to, że nie możemy działać na własną rękę. Cała terapia musi zostać przeprowadzona pod nadzorem i wcześniejszym skonsultowaniu się z lekarzem. Zazwyczaj tego typu terapia zaczyna się od skierowania przez dermatologa na wizytę do lekarza ginekologa-endokrynologa, który bada poziom wytwarzania hormonów męskich w organizmie. Sprawdzane są także inne istotne rzeczy, jak np. odpowiednie parametry funkcji wątroby czy działanie układu krzepnięcia. Wszystko to ma ogromny wpływ na przeprowadzane leczenie, ponieważ różnego rodzaju nieprawidłowości mogą być przeciwwskazaniem do przeprowadzenia go. Leki dobierane są indywidualnie, w zależności od zmian trądzikowych i przepisywane są na receptę. Aby uzyskać w pełni zadowalający efekt, potrzeba niekiedy nawet kilkutygodniowej terapii.

Leczenie trądziku hormonami - co musisz wiedzieć? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 2