Liposukcja to zabieg, który polega na rozbiciu, a następnie usunięciu podskórnej tkanki tłuszczowej. Jest to zabieg estetyczny, wykonywany głównie po to, by skorygować i wysmuklić określone części ciała. Zabiegi te polecane są przede wszystkim osobom o normalnej wadze, w których przypadku tkanka tłuszczowa występuje w określonych miejscach i nie ulega zmniejszeniu mimo stosowania odpowiedniej diety oraz regularnych treningów. Liposukcji nie należy traktować jako walki z otyłością.


Przyczyny otyłości i sposoby jej zwalczania

Otyłość to problem, z którym boryka się wiele osób. Przyczyny tego stanu rzeczy są bardzo różne, począwszy od czynników genetycznych, poprzez siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej, a na nieprawidłowej diecie skończywszy. W efekcie powstaje nadmierna ilość tkanki tłuszczowej, która w efekcie staje się przyczyną otyłości.


Należy pamiętać, że otyłość nieuchronnie wiąże się z chorobami serca i układu krążenia, jest też przyczyną nieatrakcyjnego wyglądu.
Sposobów walki z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej jest bardzo wiele – niestety znaczna część nie przynosi pożądanych efektów. Trudno się więc dziwić, że coraz większa liczba osób poszukuje pomocy w chirurgicznym usuwaniu tkanki tłuszczowej, czego doskonałym przykładem może być przedmiotowa liposukcja.


Ogólnie rzecz ujmując, liposukcja to zabieg, którego celem jest usunięcie nadmiaru tłuszczu z okolic brzucha, pośladków, ud, ramion i łydek. Należy jednak pamiętać, że liposukcja nie jest sposobem leczenia otyłości, nie wpływa także na jędrność skóry i nie przynosi efektów w zakresie leczenia cellulitu. Główną funkcją, jaką spełnia liposukcja, jest modelowanie kształtu ciała.


liposukcja


Na czym polega liposukcja?

Liposukcja, najogólniej rzecz ujmując, to odsysanie tłuszczu. Podczas jednego zabiegu można odessać maksymalnie od trzech do czterech litrów tłuszczu. Zabieg nie jest skomplikowany i nie stanowi znacznego dyskomfortu dla pacjentki – podczas niewielkiego nacięcia wprowadza się pod skórę specjalną kaniulę, która penetruje i rozdrabnia skupiska tłuszczu, a następnie odprowadza go do specjalnego pojemnika.


Liposukcja sprawdza się przede wszystkim w miejscach, gdzie skóra jest optymalnie napięta i elastyczna. Zabieg ten pozwala wymodelować ciało i nadać sylwetce pożądany kształt, nie należy traktować jednak liposukcji jako zabiegu stanowiącego skuteczną walkę z otyłością.
Warto podkreślić, że liposukcja należy do najbezpieczniejszych zabiegów plastycznych, przede wszystkim ze względu na stosunkowo niskie ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych.


Rezultaty zabiegu są trwałe, aczkolwiek należy pamiętać, że znaczne pogorszenie uzyskanych efektów może spowodować stosowanie używek w postaci spożywania alkoholu, palenia tytoniu lub nadmiernej ekspozycji ciała na słońce. Bardzo ważne są także racjonalna i regularna dieta oraz aktywność fizyczna – czynniki, które pozwolą utrzymać stałą wagę.


Kto może skorzystać z zabiegu liposukcji?

Wbrew krążącym plotkom liposukcja to zabieg, z którego może skorzystać każda osoba, zakładając oczywiście, że nie ma przeciwwskazań medycznych do wykonania zabiegu. Zabieg ten nie może być wykonywany u osób, które cierpią na zaburzenia pracy serca lub układu krążeniowego, nieuregulowanego ciśnienia tętniczego krwi, cukrzycy lub żylaków.


Warto pamiętać, że liposukcja to przede wszystkim zabieg kosmetyczny, co nie oznacza, że pozwala ona osiągnąć idealny kształt. Istotnym elementem w tej kwestii jest budowa ciała pacjentki, od której w dużej mierze zależą efekty zabiegu.
Zaletą zabiegu jest przede wszystkim niewielka inwazyjność, powstałe w wyniku nacięcia blizny są praktycznie niewidoczne, ponadto bezpośrednio po zabiegu nakładany jest strój uciskowy, który ogranicza obrzęk. Strój należy nosić od dwóch do czterech tygodni.

Liposukcja – sposób na smukłą sylwetkę Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1