Łupież jest dolegliwością, która dotyka nawet do 75% Polaków w różnym wieku. Wywołany jest drożdżakami (grzybami) Pityrosporum ovale, które doskonale czują się wśród włosów z uwagi na bogactwo pożywienia, które znajdują na skórze głowy. Łupież może występować w kilku wersjach, jako łupież suchy, łupież tłusty i łupież pstry, który choć wywołany w podobny sposób, objawia się w innych obszarach ciała. Łupież jest bardzo krępujący, ponieważ wygląda nieestetycznie, wywołuje często świąd i swędzenie oraz wymusza drapanie, które jeszcze bardziej podrażnia skórę głowy.  


Jak się pozbyć łupieżu?

By pozbyć się łupieżu, trzeba przede wszystkim zadbać o skórę głowy. Gdy cierpimy na łupież tłuszczowy, powinniśmy bezwzględnie sięgnąć po odpowiedni szampon. Szampony przeciwłupieżowe możemy podzielić na te o silnym działaniu medycznym, które kupujemy w aptece oraz te, które możemy kupić w drogerii i służą do stosowania codziennego. Szampony apteczne są na tyle silne, że stosuje się je nie dłużej niż 3 tygodnie w odstępach co trzeci dzień. W pozostałe dni stosujemy zwykły szampon przeciwłupieżowy o łagodniejszym działaniu. Łupieżu pozbędziemy się dopiero, gdy wyleczymy stan zapalny skóry głowy. Łupież bowiem powstaje w wyniku rozmnażania się drożdżaków, których odchody powodują stan zapalny, świąd, pieczenie i zaczerwienienia na skórze głowy.

 

Łupież suchy

Łupież suchy, w odróżnieniu od tłustego, jest nieco delikatniejszy i łatwiej się go pozbyć, ponieważ nie trzeba walczyć z łojotokiem. Łupież suchy jest najbardziej charakterystycznym i znanym łupieżem. Są to białe drobinki suchej skóry. Powstaje na suchej skórze głowy, a jego obecność świadczy o wyjątkowej wrażliwości  skóry.


Łupież suchy jest również częstą reakcją alergiczną skóry głowy na źle dobrane, za silne i zbyt mocne kosmetyki (szampony, pianki, lakiery). By pozbyć się łupieżu suchego, który wystąpił na tle alergicznym, należy zmienić kosmetyki na naturalne i wesprzeć się olejowaniem włosów. Warto też robić płukanki.


łupież trzeba zwalczyć pielęgnacją

 

Domowe sposoby na łupież

Łupież można wyleczyć domowymi sposobami, zaczynając od zmian w diecie, a na płukankach kończąc. Bardzo dobrymi środkami, które wspierają walkę z łupieżem, a konkretnie z jego przyczyną, są czosnek, który ma działanie antyseptyczne, pokrzywa i oregano, które mają  niebagatelny wpływ na zwalczanie grzybów, takich jak drożdżaki. Bardzo dobrym pomysłem są płukanki ze skrzypu polnego albo z pokrzywy, stosowanie olejowania olejem z oregano lub picie herbat z pokrzywy albo czystka.

 

Łupież pstry

Łupież pstry jest chorobą wywołaną przez drożdżaki, jednak jest to inny grzyb niż ten, który wywołuje łupież na głowie. Łupież pstry wywołuje Malassezia furfur, dla którego pożywką jest nadmierna potliwość i intensywnie działające gruczoły łojowe. Łupież pstry charakteryzuje się łuszczeniem skóry w okolicach mostka i skóry między łopatkami. Łupież ma kolor beżowy i odwrotnie niż łupież na głowie, najczęściej pojawia się latem z uwagi na wywołujące potliwość temperatury. Łupież pstry leczy się maściami z azolami. Jednocześnie powinno się stosować szampony przeciwłupieżowe na skórę głowy, ponieważ łupież pstry najczęściej towarzyszy łupieżowi na głowie.

Łupież – to dlatego nie nosisz ciemnych ubrań Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(3)
  • ~Adam
   9 styczeń 2017

   Mnie dokuczał długi czas akurat łupież pstry. Dopiero po zmianie diety na zdrowszą i zmianie zwykłego szamponu na seboradin niger wszystko wróciło do normy.

   • ~Koper
    27 luty 2017

    Ja z kuracji seboradinowych mogę Ci również polecić Seboradin Przeciwłupieżowy. Dzięki niemu pozbyłem się łupieżu raz a dobrze !

    • ~mała
     7 lipiec 2017

     mi niestety żaden szampon nie pomagał przez długi długi czas ;/ ale wiadomo każdy ma inną skórę i inne problemy. z łupieżem w moim przypadku poradził sobie Pirolam i jestem zadowolona z efektów