Migdałowa maseczka wybielająca
Składniki potrzebne do przygotowania migdałowej maseczki:
– 2 migdały,
– białko jaja,
– ½ łyżeczki soku z cytryny.
Migdały należy sparzyć za pomocą gorącej wody. Następnie rozgniatamy je i robimy z nich papkę. Mieszamy je z białkiem jaja i sokiem z cytryny. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na dokładnie oczyszczoną skórę twarzy i zostawiamy na 15 minut. Zmywamy resztki maseczki za pomocą letniej wody.
Maseczka wybielająca z maślanki
Kolejnym, naturalnym sposobem na wybielenie piegów jest maseczka wykonana z maślanki.
Składniki, których potrzebujemy:
– szklanka maślanki,
– 2 łyżeczki soku z cytryny.
Do maślanki (musi być naturalna) dodajemy sok z cytryny, dokładnie mieszamy i odstawiamy na ok. 10 minut. Następnie nakładamy maseczkę na twarz i zostawiamy na skórze na 10 minut. Po upływie tego czasu zmywamy maseczkę letnią wodą.
Nagietkowa maseczka wybielająca
Zioła mają wiele zdrowotnych właściwości. Okazuje się, że niektóre z nich mogą skutecznie wybielać przebarwienia i piegi.
Składniki potrzebne do wykonania maseczki nagietkowej:
– 4 łyżki suszu z nagietka,
– 1,5 szklanki wrzącej wody.
Susz z nagietka zalewamy wrzącą wodą i parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Następnie odcedzamy napar. Nakładamy zioła na skórę pokrytą piegami i trzymamy przez ok. 20 minut. Spłukujemy skórę.
Maseczka wybielająca z mąki ziemniaczanej
Domowe maseczki cechuje łatwość w przygotowaniu i ekonomiczność. Zwykle składniki potrzebne do ich wykonania mamy w kuchennych szafkach i nie musimy iść do sklepu. Dotyczy to również tej maseczki.
Składniki na maseczkę z mąki ziemniaczanej:
– ½ szklanki mąki ziemniaczanej,
– 4 łyżki wody utlenionej.
Mąkę ziemniaczaną mieszamy z wodą utlenioną, nakładamy na skórę i pozostawiamy do zastygnięcia. Zmywamy maseczkę i nakładamy na skórę tłusty krem. Po takiej maseczce skóra potrzebuje odżywienia, ponieważ woda utleniona wysusza skórę.
Chrzanowa maseczka wybielająca
To kolejny przepis na maseczkę wykorzystujący mąkę ziemniaczaną. Cechuje ją duża skuteczność.
Do wykonania maseczki chrzanowej przygotuj:
– korzeń chrzanu (średniej wielkości),
– 2 łyżki zsiadłego mleka,
– mąka ziemniaczana.
Korzeń chrzanu należy zetrzeć na miazgę. Dodajemy do niego zsiadłe mleko i mąkę ziemniaczaną (aby ją zagęścić). Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na twarz i pozostawiamy na ok. 15 minut. Po upływie tego czasu zmywamy maseczkę letnią wodą.
Jak wzmocnić skuteczność maseczek wybielających piegi
Domowe maseczki to niejedyny sposób na pozbycie się piegów. Ich skuteczność można zwiększyć, przygotowując domowej roboty toniki, nalewki i napary. Receptury na te specyfiki wybielające piegi znane były już naszym babciom. Trzeba stosować je regularnie.
Tonik ogórkowy
Składniki:
– średniej wielkości ogórek,
– szklanka alkoholu 45% (najlepiej wódki).
Siekamy ogórka i zalewamy go alkoholem, odstawiamy w zaciemnione miejsce. Po upływie 7–10 dni tonik jest gotowy do użycia, przelewamy go do wygodnej w użyciu buteleczki.
Napar z pietruszki
Składniki:
– pęczek pietruszki,
– szklanka wrzącej wody.
Pietruszkę drobno siekamy i zalewamy wrzącą wodą. Parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Odcedzamy napar, odstawiamy do czasu aż ostygnie. Kiedy napar będzie już zimny, moczymy z nim gazę i nakładamy na skórę na 15 minut.
Nalewka z nagietka
Składniki:
– 4 łyżki suszu z nagietka,
– szklanka wódki.
Wkładamy susz do słoika i zalewamy wódką. Odstawiamy na tydzień w ciemne miejsce. Przed użyciem rozcieńczamy (łyżka nalewki na 6 łyżek wody).