Medycyna estetyczna to taka gałąź medycyny, która ma za zadanie poprawienie nie tyle samego zdrowia, co wyglądu osób poddających się zabiegom. Najczęściej dotyczy usuwania zmarszczek i tkanki tłuszczowej, ale też pomniejszania nosa czy powiększania piersi. Zabiegi wchodzące w zakres medycyny estetycznej nie są tanie, ale i tak cieszą się ogromną popularnością, bo cóż dla kobiet może być cenniejsze niż uroda?


Kontrowersje wokół medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna jest dziś istotnym problemem do sporów. Ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Jedni ludzie w ogóle nie uznają jej za gałąź medycyny, a wyłącznie kosmetyki. Dlaczego ten temat budzi kontrowersje? Otóż medycyna estetyczna, nie zaprzeczajmy, jest pewnego rodzaju walką z naturą. No ale… czy jeśli możemy „kupić sobie” zdrowie, to nie chcemy nabywać za pieniądze i młodości i urody? Wiele osób korzysta z tej możliwości. I o ile popularny już dziś botoks, mezoterapia igłowa czy wypełnianie zmarszczek nie szokują – to zabiegi takie jak pogrubianie penisa lub odmładzanie warg sromowych jeszcze bulwersują wielu ludzi.


Medycyna estetyczna, czemu nie?

Z drugiej strony… jeśli ktoś dziś ma pieniądze, może teoretycznie wszystko. A czy ryzykuje tym, że walka z naturą kiedyś odbije się na jego zdrowiu, to już osobista sprawa osoby korzystającej z takich zabiegów. Nie ukrywajmy, że na takie „zabawy” decydują się przede wszystkim nie tylko ludzie bogaci, ale i osoby publiczne, narażone na ocenę, krytykę wizerunku. Oczywiście kliniki medycyny estetycznej biją się o klientów, oferując promocje, pakiety czy najbardziej profesjonalne wykonanie usługi. Kiedy dowiadujemy się z tabloidów o kolejnych zabiegach medycyny estetycznej wykonywanych przez gwiazdy, podchodzimy do tego z przymrużeniem oka. Ale jeżeli dowiemy się, że nasza sąsiadka czy koleżanka z pracy powiększyła sobie biust, bulwersujemy się, a po cichu może nawet zazdrościmy. Tak więc być może medycyna estetyczna jest krytykowana nie tylko ze względu na sam fakt walki z naturą, ale ze względu na to, że wiele osób na nią zwyczajnie nie stać… a wtedy trzeba sobie ją efektywnie obrzydzić… żeby nie było żal.


medycyna estetyczna


Szkodliwy ideał a medycyna estetyczna

Współczesne celebrytki, gwiazdy, aktorki i modelki nie oszczędzają na tego typu zabiegach. To normalne, że w pewnym wieku wychodzą zmarszczki, nawet jeżeli do tej pory inwestowało się w dobre kremy. Równie ciężko jest utrzymać swoje ciało w takim stanie jak u modelki, czyli z minimalną zawartością tkanki tłuszczowej. Tym bardziej, że im człowiek starszy, tym tendencja do odkładania się tkanki tłuszczowej jest większa. Ruch jest popularną formą walki z otyłością, ale wymaga systematyczności i cierpliwości. Bogate gwiazdy zwyczajnie wolą zrobić sobie odsysanie tłuszczu i z dnia na dzień cieszyć się ładną sylwetką.


Na razie nie mówi się wiele o efektach ubocznych, ale sztuczne ingerowanie w organizm musi pozostawić po sobie jakiś ślad. W tym popularne dziś silikonowe piersi, choć z pozoru wyglądają kusząco i seksownie, mogą na przyszłość doprowadzić do problemów z kręgosłupem (zbyt duże obciążenie klatki piersiowej), a przy tym bardzo duże piersi nie są szczególnie wygodne. Gdyby do tego zabiegi były tańsze, pewno co druga z nas by z nich korzystała albo dla poprawy wizerunku, albo dla wzmocnienia poczucia własnej wartości, albo po prostu, ot tak, z ciekawości. Przypomnijmy jednak, że dawniej kobiety nie tyle nie znały takich zabiegów, ale nawet się nie malowały, a mimo tego cieszyły się podziwem płci przeciwnej. Często to właśnie media nakręcają nas na bycie idealnymi, przez co nie widzimy już życia poza poprawą nosa czy utratą tłuszczu. A mimo wszystko życie poza medycyną estetyczną nie tylko istnieje, ale i może być całkiem sympatyczne.

Medycyna estetyczna, czyli skalpel w służbie urody Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(1)
    • ~aneczka09
      2 grudzień 2016

      ja jednak bym się nigdy nie zdecydowała na taki zabieg, co innego maseczki i peelingi naturalne ale jakieś igły? o niee ;( jak mam potrzebę to robie zapas kosmetykow na naturo.pl i funduję sobie domowe spa :) i lubie też sama robić jakieś maseczki z miodu i kawy albo innych 100% naturalnych składnikow. a ten ich sklepik lubie bo maja duzy wybór i swietne ceny jak na taką jakość kosmetyków :D