Pocenie się to naturalna reakcja organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy potu jest za dużo. Nadmierna potliwość dłoni to krępujący problem. Można go jednak złagodzić, stosując naturalne i domowe sposoby. Nadpotliwość dłoni może znacznie ograniczać kontakt z innymi ludźmi. Jak można uwolnić się od tego problemu?


Nadpotliwość dłoni – przyczyny

Zazwyczaj pocimy się podczas upalnych dni lub w trakcie wysiłku fizycznego. Pot pomaga regulować ciepłotę ciała. Nadmierna potliwość występuje, gdy gruczoły potowe wydzielają zbyt dużą ilość potu. Wciąż wilgotne pachy, dłonie czy stopy to duży i stresujący problem.


Przyczyn nadmiernej potliwości może być wiele. Niektóre osoby w ten sposób reagują na strach czy stres przez zwykłymi, codziennymi sytuacjami. U wielu osób nadmierna potliwość jest uwarunkowana genetycznie – zaczyna się już w dzieciństwie i nasila podczas okresu dojrzewania. Inną przyczyną mogą być kłopoty z krążeniem.


Wyróżniamy cztery typy nadmiernej potliwości. Pierwszy typ obejmuje osoby z niezbyt uciążliwą nadpotliwością dłoni, która pozwala im normalnie funkcjonować, także w społeczeństwie. Ostatnia grupa to ludzie dotknięci znacznie bardziej poważnym problemem, a potliwość jest tak silna, że pot wręcz spływa z ich dłoni. Potliwość dłoni najczęściej dotyczy ich wewnętrznej części. Nie czujemy się komfortowo, wiedząc, że nasze dłonie są wilgotne. Ukrywamy więc je i stronimy od kontaktów z innymi ludźmi.


nadpotliwość dłoni


Domowe sposoby na nadmierną potliwość dłoni

Nadpotliwość dłoni może być bardzo kłopotliwa. Jeśli też masz taki problem, wypróbuj proponowane domowe sposoby. Zadziałają, jeśli będziesz stosować je regularnie.


Ziołowe napary

Pierwszy sposób to picie naparów ziołowych, np. z szałwii. Wystarczy, że codziennie wypijesz napar przygotowany z jednej torebki lub łyżeczki kupionego w zielarni ziela. Choć herbatki w torebkach są wygodniejsze w użyciu, lepiej zaparzać suszone ziele – ma większe i lepsze działanie. Poza szałwią można też wypróbować codzienne picie naparu z wierzbownicy drobnokwiatowej.


Możesz także przygotować specjalną mieszanką, składającą się z:
korzenia łopianu (2 łyżki),
kłącza tataraku (1 łyżka),
korzenia arcydzięgla (3 łyżki),
kłącza pięciornika (1 łyżka),
lukrecji (2 łyżki).


Wszystkie składniki zalej bardzo ciepłą wodą i zaparzyć. Potem wystarczy jedną łyżkę mieszanki zalać dwiema szklankami wody. Tak rozrobioną miksturę należy popijać w ciągu całego dnia.


Kąpiele

Kąpiele lecznicze mogą pomóc nieco złagodzić nadpotliwość dłoni, choć nie zawsze zadziałają w pełni. Mimo wszystko można spróbować tej metody.


Aby przygotować kąpiel, wrzuć do miski dwie torebki czarnej herbaty. Zalej je wrzątkiem i odstaw na 15 minut, aby napar z herbaty mógł odpowiednio naciągnąć. Zanurz dłonie w herbacie na 10–15 minut, osusz dłonie i wklep w nie krem. Taką kąpiel możesz stosować dwa razy w tygodniu.
Kąpiel możesz też przygotować, zalewając suszone ziele rumianku, tymianku lub pokrzywy. Woda nie powinna być zbyt gorąca ani za zimna. Dłonie mocz przez 10 minut.


Nacieranie

Innym sposobem na nadpotliwość dłoni jest ich nacieranie. W tym celu można wykorzystać bazylię – mogą to być zarówno świeże listki, jak i suszone ziele. Natrzyj dłonie bazylią, umyj je wodą z mydłem oraz wetrzyj w skórę nawilżający krem. Metodę nacierania bazylią można stosować 2–3 razy w tygodniu.

Dłonie możesz także nacierać korzeniem imbiru. Przygotuj świeży korzeń, obierz go i pokrój na drobne kawałki. Natrzyj nimi całe dłonie. Ten sposób również możesz stosować 3 razy w tygodniu.


Maseczka z miodu i octu

Na nadmiernie pocące się dłonie możesz również nakładać domowej roboty maseczki. Aby wykonać taką maseczkę, potrzebujesz tylko 1 łyżki miodu oraz 2 łyżki octu jabłkowego. Wymieszaj dokładnie składniki i nałóż na dłonie. Postaraj się nakładać maseczkę kilka razy w tygodniu. To jedna z bardziej skutecznych metod radzących sobie z problemem nadmiernej potliwości dłoni.

Nadmierna potliwość dłoni – domowe sposoby Ocena: 4.2/5 Ilość głosów: 13
Komentarze(5)
  • ~olo
   7 wrzesień 2017

   mi pomaga herbata basilur do tego świetnie aromatyzyue i smakuje

   • ~Alicja alicja
    28 styczeń 2018

    Prubowałam już wszystkiego i nadaj moje dłonie są potliwe i już nie wiem co mam zrobić do kogo iść sie poradzić

    • ~Artur
     15 marzec 2023

     Antidral w aptece numer 1

    • ~Sara
     15 lipiec 2019

     nadmierne pocenie dłoni zatrzymałam dzięki electro antiperspirant, wszystkie inne kremy i antyperspiranty wyrzuciłam do kosza, były beużyteczne.

     • ~Emil
      2 październik 2019

      Wspomniany electro antiperspirant to dla mnie maksymalna satysfakcja i po 3 latach używania. Szczególnie polecam - jest to super sposób przeciwko nadpotliwości.