Zmiany trądzikowe należą do najpowszechniej spotykanych problemów skórnych. Trądzik występuje w wielu różnych odmianach, przez co może dotykać właściwie każdego z nas – niezależnie od naszego wieku, płci czy stylu życia. Takie problemy w każdym przypadku znacznie szpecą nasz wygląd zewnętrzny. Stanowią poważny defekt skóry, który ponadto pojawia się w dobrze widocznych miejscach, głównie na twarzy. Powszechnie kojarzy się go co prawda z problemami dojrzewających nastolatków, ale poszczególne jego rodzaje występują również u osób dorosłych. W tym przypadku najczęściej pojawiającym się rodzajem tego problemu jest trądzik różowaty, towarzyszący zwykle kobietom powyżej czterdziestego roku życia. Warto poznać tę dolegliwość nieco bliżej i dowiedzieć się, jak można skutecznie z nią walczyć.


Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty swoim wyglądem różni się nieco od zmian pojawiających się u osób w okresie dojrzewania. W tym przypadku objawia się on bowiem wykwitami o różnej wielkości, pojawiającymi się na poszczególnych obszarach twarzy. Wykwity mogą mieć postać rumieniową, krostkową lub grudkową. Jest to choroba przewlekła, która w poszczególnych okresach występuje z różnym natężeniem.


Mówiąc ogólnie, trądzik różowaty jest dolegliwością osób w nieco bardziej dojrzałym wieku – występuje zazwyczaj po czterdziestym roku życia. Najbardziej narażone są na niego kobiety, ale pojawia się również u mężczyzn. U panów spotyka się zwykle jego cięższe odmiany. Główną przyczyną jest fakt, że zmiany te często mają podłoże hormonalne; kobiety po czterdziestym roku życia przechodzą zwykle poważne hormonalne zmiany. Istnieją jednak inne czynniki, znacznie zwiększające ryzyko wystąpienia takiej dolegliwości. Może to być przebyty w latach młodzieńczych trądzik o wyjątkowo ostrym natężeniu lub choroby, takie jak łojotokowe zapalenie skóry.


Medycyna wyróżnia trzy podstawowe zmiany skórne, do jakich dochodzi w przypadku trądziku różowatego. Mogą pojawiać się tu zmiany rumieniowe, objawiające się zaczerwienieniem niektórych obszarów twarzy. W kolejnym stadium pojawiają się zmiany grudkowe i krostkowe. Mogą one mieć bardzo zróżnicowaną formę. Dochodzi tu również do powstawania teleangiektazji. Trzecie stadium choroby to zmiany przerostowe. Na skórze pojawiają się guzy i zacieki; jest to wynik zmian w gruczołach łojowych.


trądzik różowaty


Jak leczyć trądzik różowaty?

W czasie leczenia trądziku różowatego bardzo ważne jest dostosowanie metody do indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Podstawową rzeczą jest unikanie czynników, które mogą wpływać na powstawanie takiej dolegliwości. Można stosować także różnego rodzaju leki, jak antybiotyki w postaci maści do skóry. Bardzo dużą popularnością cieszą się jednak najróżniejsze zabiegi kosmetyczne, które mogą być tutaj naprawdę skuteczne. Do tego grona zalicza się między innymi stosowanie ultradźwięków, galwanizacja czy naświetlanie miejsc ze zmianami specjalnym laserem. To właśnie zastosowanie lasera jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod. Wiele kobiet zastanawia się jednak, czy rozwiązanie takie będzie faktycznie skuteczne – warto przyjrzeć się temu zabiegowi nieco bliżej, bowiem to właśnie on może być najlepszym rozwiązaniem tego typu problemów.


W czasie zabiegu stosowany jest specjalny laser, którym naświetla się miejsca z zmianami skórnymi. Warto jednak zauważyć, że taki zabieg nie może być wykonywany w każdym przypadku – lekarz musi stwierdzić, że skóra jest w odpowiednio stabilnym stanie. Zabieg polega na naświetlaniu miejsc dotkniętych zmianami specjalnym laserem, co prowadzi do zamykania naczynek krwionośnych. Zazwyczaj składa się z dwóch etapów. Na samym początku zamyka się płytko położone naczynka. Jeśli wszystko przebiega zgodnie z planem, to po upływie około trzech tygodni można wykonać drugi etap, podczas którego zamyka się głębsze naczynka i ostatecznie likwiduje problem.


Zabiegi laserowe są bardzo skuteczne, ale mają też kilka mankamentów. Przede wszystkim nie docierają do samego sedna problemu z trądzikiem i nie likwidują go na stałe. W niektórych przypadkach konieczne może być regularne powtarzanie zabiegu – jedynie w taki sposób przez dłuższy czas możemy cieszyć się faktycznie nienagannym stanem swojej skóry.

Najlepsze sposoby na trądzik różowaty Ocena: 4.5/5 Ilość głosów: 2