Na czym polega odmładzanie falami radiowymi?
W kosmetologii wykorzystywane są fale radiowe o częstotliwości od 0,5 do 7 MHz. W tym miejscu warto wyjaśnić, że głębokość wnikania promieni do skóry jest odwrotnie proporcjonalna do częstotliwości. W trakcie zabiegu dochodzi od podgrzania tkanek skórnych i wzrostu temperatury do 40-45°C. Ciepło powoduje wzrost napięcia włókien kolagenowych, a jednocześnie pobudza fibroblasty do produkcji nowego kolagenu i elastyny. Dodatkowym skutkiem działania wytworzonego ciepła jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, co sprawia, że skóra jest lepiej odżywiona i utleniona. Połączenie tych wszystkich procesów sprawia, że jędrność skóry poprawia się, natomiast znajdujące się na niej zmarszczki ulegają spłyceniu.
Zastosowanie fal radiowych w kosmetologii
Radiofrekwencję stosuje się głównie do redukcji zmarszczek. Odmładzanie twarzy falami radiowymi to sposób na wyeliminowanie niekorzystnych zmian, które są spowodowane tym, że wraz z wiekiem zmniejsza się ilość zawartego w skórze kolagenu i elastyny. Nie jest to jednak jedyny pozytywny wpływ zabiegu na wygląd twarzy. Fale radiowe są wykorzystywane także w redukcji obrzęków pod oczami oraz likwidacji obwisłych policzków. Zabieg poprawia owal twarzy, redukuje podwójny podróbek, jak również umożliwia uniesienie opadających powiek. Terapię falami radiowymi można zastosować także na innych partiach ciała. Zabieg pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej, wyeliminowanie cellulitu oraz przywrócenie skórze jędrności. Skuteczność fal radiowych w redukcji tkanki tłuszczowej wynika z faktu, że wytwarzane ciepło indukuje proces selektywnej termolipolizy oraz wspomaga krążenie krwi. Efekty radiofrekwencji można dostrzec już po jednym zabiegu, ale uzyskanie trwałych rezultatów wymaga przeprowadzenia serii 5-8 zabiegów w cyklu tygodniowym.
Bezpieczeństwo radiofrekwencji
Stosowanie fal radiowych nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka. Podczas zabiegów wykorzystuje się urządzenia wyposażone w system chłodzący, a dodatkowo stosuje się specjalne żele, które zapobiegają poparzeniom skóry. Skóra może być lekko zaczerwieniona, ale nie ulega uszkodzeniom. Oczywiście, zabieg musi przeprowadzać wykwalifikowana osoba.
Odmładzanie falami radiowymi – przeciwwskazania
Lista przeciwwskazań do wykonania takiego zabiegu jest krótka. Radiofrekwencji nie można zastosować u osób, które mają wszczepione rozruszniki serca, a także u kobiet ciężarnych i karmiących. Z zabiegu nie powinni korzystać ludzie, którzy cierpią na zaburzenia krążenia obwodowego i zaburzenia czucia. Na liście przeciwwskazań znajduje się także choroba nowotworowa oraz leczenie promieniowaniem jonizującym w ciągu ostatnich pięciu lat.
Odmładzanie falami radiowymi to zabieg, który w Polsce przeprowadzany jest dopiero od kilku lat. Opinie na temat uzyskanych efektów są bardzo dobre, dlatego można przypuszczać, że popularność zabiegu będzie wzrastać.