Olejek rycynowy inaczej nazywany jest olejkiem rącznikowym. Jest to produkt roślinny, jaki można otrzymać z rącznika pospolitego – należącego do gatunku wilczomleczowatych. Olejek rycynowy jest od wieków znany jako świetny kosmetyk, który znacznie poprawia wygląd paznokci, skóry i włosów. Może być również stosowany jako remedium na zaparcia i wspomagająco przy leczeniu artretyzmu i bólu stawów. Jakie jeszcze sekrety w sobie kryje? 


Jak stosować olejek rycynowy?

Olejek rycynowy w głównej mierze składa się z glicerydu 18-węglowego kwasu rycynolowego, a także z glicerydów kwasu oleinowego, linolowego, palmitynowego i stearynowego. Wykonywany jest poprzez wyciskanie na zimno, a następnie wygotowywanie z wodą. W tym procesie z olejku usuwana jest toksyczna rycyna, którą można znaleźć w nasionach rącznika pospolitego. Olejek - gęsta, biała lub bladożółta substancja - jest produkowany głównie na potrzeby przemysłu kosmetycznego. Dodaje się go także do leków, stosując na przykład jako środek przeczyszczający.


Olejek rycynowy kosztuje tylko kilka złotych za małą buteleczkę – a z racji swojej gęstości potrafi wystarczyć na długo (chyba że stosujemy go na włosy). Olejek jest powszechnie dostępny – można go zatem kupić w każdej aptece. To wspaniały składnik maseczek, lecz może być również stosowany bez rozcieńczania, na przykład gdy nakładamy go na rzęsy lub paznokcie. Trzeba tylko pamiętać, że jest bardzo tłusty i wręcz nierozpuszczalny w wodzie.


Olejek rycynowy na włosy

Olejek rycynowy jest w stanie poprawić kondycję naszych włosów. Muszą jednak na niego uważać blondynki, ponieważ lekko je przyciemnia. Jednak wszystko dzięki temu, że pomaga w utrzymaniu przez włosy wilgoci – z czym jasne włosy mają problem (nie bez powodu zwykle są bardziej przesuszone). To doskonały sposób na ich naturalne przyciemnienie, jeśli kolor po farbowaniu wyszedł zbyt jasny – włosy już po kilku użyciach niewielkiej ilości olejku będą znacznie bardziej odżywione i lekko przyciemnione.
Olejkiem można również stymulować ich wzrost – a zatem także wzrost brwi oraz rzęs.


Jak stosować olejek rycynowy na włosy? Wystarczy rozetrzeć go w dłoniach i wetrzeć w rzęsy lub brwi, pozostawiając go na noc (na początku oczy mogą lekko szczypać). Jeśli chodzi o głowę, można wcierać go skórę lub też nanieść na włosy, owinąć foliowym czepkiem i pozostawić na noc, a następnego ranka dokładnie spłukać i umyć włosy szamponem. Już półgodzinna kuracja powinna jednak wyraźnie pomóc. Olejek odżywia także łamliwe i rozdwojone końcówki, zatem można go wcierać w same końce włosów, aby się zregenerowały.


olejek rycynowy


Olejek rycynowy na twarz i ciało

Nakładając olejek rycynowy na zmarszczki, można je wyraźnie zmniejszyć. Zawarte w nim składniki działają bowiem stymulująco, wzmagając produkcję elastyny i kolagenu. Zmarszczki stają się zatem płytsze, wygładzone i mniej widoczne. W doskonały sposób olejek potrafi sobie również poradzić między innymi z trądzikiem – wszystko dzięki temu, iż działa antybakteryjnie. Aby zmniejszyć jego widoczność i się go pozbyć, wystarczy wcierać olejek w umytą, nieosuszoną skórę – i pozostawić go na całą noc. Poduszka może się lekko zatłuścić, jednak po pewnym czasie stosowania zaskórniki i inne niedoskonałości skóry staną się mniejsze i mniej widoczne.


Kuracja olejkiem rycynowym pozwoli również świetnie nawilżyć skórę przesuszoną, z oparzeniami słonecznymi, kurzajkami, rozstępami, zaatakowaną grzybicą bądź zmagającą się z innymi chorobami. Olejek można spłukiwać po około godzinie bądź (jeśli chcemy ją jedynie nawilżyć) pozostawić go na całą noc. Już po pierwszym użyciu zauważymy różnicę – systematyczne stosowanie jeszcze bardziej poprawi jej wygląd.


Olejek rycynowy – zastosowanie doustne

Olejek rycynowy to doskonały kosmetyk, jednakże może być także stosowany doustnie – jako środek przeciw zaparciom. Najlepsze rezultaty można uzyskać stosując odrobinę olejku trzy dni pod rząd – działające na niego enzymy z trzustki prowadzą do tworzenia się mydła sodowego i potasowego, które podrażnia błony śluzowe jelita cienkiego, powodując jego przyspieszoną pracę. Woda przenika do ścian jelita, gromadzi się w niej, a zwiększona objętość jelit kończy się efektem przeczyszczającym. W ten sposób można świetnie oczyścić swój układ pokarmowy.


Uważać powinny jednak osoby z zapaleniem wyrostka robaczkowego, cierpiące na niedrożność jelit, a także kobiety w ciąży. Im olejek rycynowy może jedynie zaszkodzić, a u kobiet w ciąży wywołać wcześniejszą akcję porodową. Oczywiście, chodzi tu jedynie o zakaz stosowania doustnego.

Olejek rycynowy – na co pomaga, jak go stosować? Ocena: 3.3/5 Ilość głosów: 49