Olejowanie włosów olejkiem rycynowym
Olejek rycynowy ceniony jest przede wszystkim za działanie zapobiegające wypadaniu włosów. Najlepszy jest olej tłoczony na zimno. Jest bogaty we wszystkie witaminy i kwasy tłuszczowe typu omega-9. Olejek rycynowy ma bardzo gęstą konsystencję, która przypomina masło, dlatego bardzo łatwo się go dozuje, ale trudno zmywa.
Olejku rycynowego powinno się używać, gdy włosy intensywnie wypadają, ale również można stosować go profilaktycznie, ponieważ wzmacnia włosy i nadaje im blask.
Olejek rycynowy nakładamy, zaczynając od skóry głowy wzdłuż włosów, aż do ich końców. Kiedy wprowadzamy olejowanie, musimy zadbać, by nie zaaplikować go za dużo, ponieważ bardzo trudno się wypłukuje. Po nałożeniu olejku na całe włosy pozostawiamy go na 15-20 minut lub na całą noc. Jeśli zdecydujemy się na kurację nocną, pamiętajmy, by zabezpieczyć pościel przed zatłuszczeniem (najłatwiej za pomocą turbanu na głowie).
Zmywanie olejku to proces żmudny. Najczęściej musimy czynność powtórzyć, gdyż jeden raz to za zdecydowanie za mało, by pozbyć się olejku rycynowego z włosów. Powinniśmy stosować do tego szampon bez silikonów. Po dokładnym umyciu i spłukaniu olejku, włosy pozostawiamy do wyschnięcia.
Olej kokosowy będzie dobrze współpracował z olejowaniem
Olej kokosowy stosowany jest jako składnik kosmetyków naturalnych nie tylko do pielęgnacji włosów. Jest bogaty w aminokwasy, białka, węglowodany i witaminy. Olejek kokosowy działa na włosy wielofazowo:
- Odbudowuje. Dzięki zawartości kwasu laurynowego, który przypomina i zachowuje się jak białko włosa, odbudowuje jego strukturę i naprawia go. Kokos doskonale wspomaga problem rozdwajających się końcówek.
- Nadaje blask. Olej kokosowy doskonale reguluje ilość wody we włosach. Włosy nie tracą nadmiernie wody ze swojej struktury, czyli nie przesuszają się, są lepiej odżywione i nawilżone, a dzięki temu lśnią.
- Działa przeciwłupieżowo. Olejek zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych, które sprawiają, że skóra głowy jest zdrowsza. Zdrowy poziom PH skóry na głowie eliminuje łupież i wypadanie włosów.
Stosowanie: na czyste włosy nakładamy lekko podgrzany olej - można go włożyć do miseczki z gorącą wodą. Nakładamy na włosy. Wmasowujemy. Pozostawiamy na 15-20 minut i spłukujemy. Olejowanie z tym olejem to przyjemność!
Oliwa z oliwek na włosy
Oliwa z oliwek działa przede wszystkim na włosy przesuszone i z problemami, gdyż ma działanie przeciwzapalne. Przy stosowaniu oliwy trzeba uważać, zwłaszcza gdy ma się włosy blond, ponieważ może zmieniać kolor włosów. Jest bogata w witaminę E i kwasy tłuszczowe wspomagające nawilżanie włosów.
Oliwę stosujemy na wilgotne włosy. Wmasowujemy ją, zaczynając od skóry. Po dokładnym wmasowaniu, oliwę pozostawiamy na włosach przez 45 minut pod czepkiem foliowym. Po tym czasie myjemy włosy szamponem. Oliwę, podobnie jak olej rycynowy, można zostawić na noc. Stosowanie oliwy poprzez olejowanie pozwala na pozbycie się łupieżu oraz wspaniałe nawilżenie włosów.