Paznokcie to bardzo istotny element naszego wyglądu. Nie muszą być długie czy pomalowane w finezyjne wzory. Ważne, by były zdrowe i zadbane. Rozdwajające się paznokcie czy nieestetycznie przebarwiona płytka to nie tylko kwestia wyglądu, ale i sygnał, że z naszym zdrowiem lub dietą coś jest nie w porządku. W takiej sytuacji zawsze warto reagować, zwłaszcza że piękne paznokcie to czasem jedynie kwestia wykształcenia kilku pielęgnacyjnych nawyków.


Rozdwojone paznokcie – o czym świadczą?

Rozdwojone paznokcie mogą być objawem niedoborów lub niewłaściwej pielęgnacji. Paznokcie często narażone są zarówno na urazy mechaniczne, jak i na kontakt z szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jak choćby płyn do mycia naczyń. Wszystko to osłabia płytkę, a jeśli do tego dojdą jeszcze czynniki wewnętrzne takie jak: stres, choroba, wahania hormonalne, niedobór witamin i minerałów czy ciąża – o rozdwojone paznokcie nietrudno. Warto pamiętać, że wszelkie niedobory wynikające ze złej diety, w pierwszej kolejności odbijają się właśnie na wyglądzie naszych paznokci i włosów. Jeśli twoje paznokcie się rozdwajają, staraj się obcinać je na krótko, zrezygnuj też z lakieru do paznokci. Zamiast niego używać możesz specjalnych wzmacniających odżywek do paznokci, które nie tylko wzmocnią płytkę, ale i doraźnie poprawią ich wygląd.

 

Zdobądź mocne paznokcie!

Mocne paznokcie to marzenie większości kobiet. I słusznie, bo warto dbać o wygląd i zdrowie naszych paznokci i dłoni. Jeśli twoim marzeniem są mocne paznokcie, musisz wykształcić w sobie kilka zdrowych nawyków. Przede wszystkim staraj się unikać bezpośredniego kontaktu z chemią gospodarczą - wystarczy, że do domowych porządków założysz ochronne rękawiczki. Dobrze będzie, jeśli wykształcisz w sobie nawyk kremowania rąk, minimum dwa razy dziennie. Wybierając krem do rąk, szukaj takiego, który w swoim składzie zawiera witaminy A i E. Mają one istotny wpływ na wygląd naszych dłoni i paznokci. Świetnie sprawdzą się też domowe sposoby na wzmocnienie paznokci, czyli np. masaż ciepłą oliwą z oliwek. Jeśli twoim problemem są również przebarwienia płytki paznokcia, do oliwy dodaj trochę soku z cytryny, który pomoże ci się ich pozbyć.


paznokcie wymagają odpowiedniej pielęgnacji

 

Zdrowe paznokcie a dieta

Zdrowe paznokcie to jednak przede wszystkim kwestia zbilansowanej diety. Żaden zabieg na paznokcie ani kosmetyki nam nie pomogą, jeśli będziemy się źle odżywiać. W twojej diecie nie może zabraknąć produktów bogatych w witaminy A, E, C oraz witaminy z grupy B, a także potasu, wapnia, cynku, żelaza i białka. Świetne efekty przynosi pokrzywa i skrzyp w formie herbatek do picia oraz napar z drożdży. Możesz też wspomóc się gotowymi suplementami diety, które znajdziesz w aptece. Pamiętaj, że zdrowe nawyki żywieniowe to inwestycja nie tylko w mocne paznokcie, ale i w lepszy wygląd skóry, włosów, a także lepsze samopoczucie. Jeśli zmienisz swoje nawyki, zarówno żywieniowe, jak i pielęgnacyjne, a po 2-3 miesiącach, nadal nie będzie żadnej poprawy, udaj się do lekarza, by wykonać badania kontrolne. Łamliwe paznokcie mogą być jednym z objawów anemii, problemów z tarczycą czy innych chorób.

Paznokcie – piękna kobieca wizytówka Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1