Pięty – trudno o nie zadbać
Pięta to fragment stopy, który ma charakterystyczną, wypukłą formę. Kształt pięty zależy od dwóch czynników: kształtu kości oraz sposobu ułożenia się tkanki tłuszczowej. Pięta pokryta jest skórą, która ma około 60 warstw. Warstwy skóry pięty są wyspecjalizowane, dzięki temu pięta jest wytrzymała. Skóra na piętach jest dwa razy grubsza niż na innych częściach ciała.
Popękane pięty to niemijający problem
Popękane pięty to problem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pięty pękają przede wszystkim dlatego, że znajduje się na nich zbyt gruba warstwa skóry. Skóra pięt narasta szybciej, niż jest w stanie się zetrzeć, dlatego powinniśmy ścierać jej nadmiar mechanicznie przy użyciu tarki lub pumeksu. Jeśli chcemy używać pumeksu, musimy pamiętać o zachowaniu środków higieny. Pumeks zmieniamy najrzadziej co trzy miesiące. Po każdym użyciu należy sparzyć go wrzątkiem, by wypłukać dokładnie resztki skóry. Jeśli nie zadbamy o to, pumeks zapleśnieje i stanie się ogniskiem bakterii, grzybów i drobnoustrojów.
Pięty pękają również z powodu predyspozycji genetycznych, którymi mogliśmy zostać obciążeni. W takim przypadku nawet odpowiednia pielęgnacja może nie wystarczyć.
Bolące pięty – jak im zapobiec?
Popękane pięty bardzo bolą, ponieważ narażone są na ciągły wysiłek. Stopy to bardzo wytrzymałe części naszego ciała. Bezpośrednio na nich noszony jest cały nasz ciężar. Gdy pięty zaczynają pękać, tym samym uszkodzone zostają nasze stopy, czyli utrudnione zostaje poruszanie się. Bolące pięty to ogromny problem i ogromne niebezpieczeństwo. Nie możemy zaniedbać bolących pięt, ponieważ w przypadku gdy zlekceważymy ból i nie zajmiemy sie pielęgnacją i leczeniem problemu, może dojść do zakażenia, które stanie się przyczyną innych chorób.
Bolące pięty to również problem natury higienicznej. Popękana skóra to krew, wydzielina z rany, przykry zapach, a nawet stan zapalny i wydzielina ropna.
Suche pięty potrzebują nawilżenia
Pierwszym stadium przy problemach z piętami jest ich przesuszenie. Jeśli zareagujemy w momencie, gdy mamy suche, a nie popękane pięty, istnieje szansa, że leczenie będzie mniej uciążliwe i łatwiejsze. By uniknąć problemów z pękającymi piętami, powinniśmy zastosować zabiegi pielęgnacyjne z użyciem: mocznika (można go kupić w aptece), który ułatwia wnikanie wody do samych komórek skóry, czy witaminy A (dostępnej w formie olejku w aptece), która pomaga utrzymać prawidłowy stan skóry. Są one składnikami kremów, którymi możemy smarować pięty, ale można je kupić osobno i stosować oprócz kremów czy maści.