Pielęgnacja dłoni jest jednym z największych wyzwań, przed jakimi stają kobiety. Z jednej strony zarówno same dłonie, jak i paznokcie niemal nigdy nie wyglądają tak, jak można byłoby tego oczekiwać. Z drugiej liczba obowiązków domowych jest na tyle duża, że mniej lub bardziej świadomie same przyczyniamy się do pogorszenia ich stanu, piorąc czy myjąc naczynia.


Jak dbać o dłonie, czyli szybka poprawa ich wyglądu

Choć nie brakuje kremów do rąk promowanych jako niezawodne, skuteczne i wolne od sztucznych składników, pielęgnację dłoni i paznokci warto rozpocząć przypominając sobie metody stosowane przez nasze prababki. Wiele z nich zachwycało pięknymi dłońmi nawet pomimo pracy znacznie cięższej niż nasza, a przecież o zabiegach kosmetycznych w dzisiejszym rozumieniu tego słowa nie było jeszcze mowy.


Profilaktyka przede wszystkim

To prawda, codziennie wykonujemy przynajmniej kilka czynności, które wcale nie muszą podobać się naszym dłoniom. Nie oznacza to jednak, że zawsze musimy wystawiać je na ciężkie próby. Pielęgnacja dłoni w domu powinna więc rozpocząć się nie od przygotowania maści lub kremu, ale od zmiany nawyków. Nie zrezygnujemy ze zmywania naczyń, zawsze jednak możemy zakładać gumowe rękawiczki wiedząc, że istnieje ryzyko narażenia dłoni i paznokci na kontakt z detergentami.


pielęgnacja dłoni


Sok z cytryny i kiszonej kapusty

O soku z kiszonej kapusty często mówi się jako o remedium na problemy po imprezie z nadmiarem alkoholu. Okazuje się jednak, że może się on okazać zbawienny również wówczas, gdy interesuje nas skuteczna pielęgnacja dłoni i paznokci. Wszystko za sprawą witaminy C, która występuje w nim w imponujących ilościach, okazuje się bowiem, że nie tylko odżywia dłonie, ale również poprawia ich wygląd. Podobne właściwości ma też sok z cytryny, w którym kąpiel warto fundować dłoniom przynajmniej raz w miesiącu.


Maseczka z oliwą

Czy maseczki to rozwiązania, które są stosowane jedynie podczas pielęgnacji twarzy? Okazuje się, że wcale nie musi tak być. Maseczka z oliwy potrafi poprawić stan nawet bardzo zniszczonych dłoni, a jej niekwestionowaną zaletą jest to, że można ją wykonać w domu mieszając trzy łyżki oliwy z żółtkiem. Potem pozostaje nam już tylko posmarować dłonie tego rodzaju papką, założyć foliowe rękawiczki, owinąć dłonie ręcznikiem i pozwolić sobie na 20 minut błogiego


Pielęgnacja dłoni i paznokci – kosmetyki

Jeśli domowe sposoby zawiodą, wcale nie oznacza to, że musimy godzić się z nieatrakcyjnym wyglądem charakteryzującym nasze dłonie. Pielęgnacja z wykorzystaniem kosmetyków oferowanych nam w drogeriach również przynosi znakomite rezultaty, choć wiele zależy od tego, czy potrafimy wykorzystywać je we właściwy sposób. Tu pomocnych może okazać się kilka rad:


• Choć mydła antybakteryjne mają szereg zalet, gdy nie jesteśmy zadowolone ze stanu naszych dłoni, nie powinnyśmy sięgać po nie zbyt często. W zdecydowanej większości przypadków mydła takie przesuszają skórę dłoni, warto więc zamiast nich odwoływać się do mydeł nawilżających.
• Przy wyborze kremu do rąk należy zwracać uwagę na to, czy posiada on filtr UV i sięgać przede wszystkim po rozwiązania dysponujące tym zabezpieczeniem. Choć wiele kobiet o tym zapomina, ryzyko posiadania pomarszczonych dłoni nie jest wcale mniejsze niż ryzyko pojawienia się zmarszczek na twarzy.
• Domowa pielęgnacja dłoni wymaga czasem radykalnych kroków, jeśli więc są one wyjątkowo suche, warto pomyśleć o smarowaniu ich na noc kremem przeciwzmarszczkowym stosowanym na co dzień do twarzy.
• Suche i łamliwe paznokcie nie reagują dobrze na zmywacze z acetonem, zmagając się z tym problemem warto więc wybierać rozwiązania, które nie mają acetonu w swoim składzie. Wbrew pozorom, nie jest ich wcale mało.


Pielęgnacja dłoni nie musi być ani kosztowna, ani nieskuteczna. Bez względu jednak na to, którą metodę wybierzemy, nie powinnyśmy zapominać o tym, jak ważna jest systematyczność w jej stosowaniu.

Pielęgnacja dłoni, czyli szybka poprawa ich wyglądu Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1