Pielęgnacja skóry zimą wymaga szczególnej uwagi. Mróz, chłodny wiatr, gwałtowne zmiany temperatur, ogrzewanie i suche powietrze – to wszystko sprawia, że skóra w okresie zimowym wymaga wyjątkowej ochrony. Pielęgnacja skóry zimą to przede wszystkim kwestia wykształcenia odpowiednich nawyków, które pozwolą nam ochronić skórę przed szkodliwymi czynnikami zimowej aury. To bardzo ważne, bo efekty naszych zaniedbań mogą być naprawdę poważne. A zdrowa skóra to przede wszystkim nasz osobisty komfort.


Skóra zimą nie ma łatwo

Nie jest prawdą, że pielęgnacja skóry zimą istotna jest jedynie dla posiadaczek cery suchej bądź wrażliwej. Zimowe warunki atmosferyczne mogą zaszkodzić każdej skórze, nawet tej nieproblematycznej. Zimą skóra bardzo łatwo ulega podrażnieniom, jest zaczerwieniona, spierzchnięta, zaczyna się łuszczyć, a to wszystko wiąże się z uczuciem dyskomfortu, wrażenia ściągnięcia skóry, pieczenia czy swędzenia. W przypadku szczególnie wrażliwej skóry popękać mogą naczynka krwionośne, powodując powstawanie nieestetycznych pajączków. Na trudne, zimowe warunki reaguje nie tylko skóra naszej twarzy, ale i całego ciała, z szczególnym uwzględnieniem skóry dłoni i ust.

 

Pielęgnacja skóry suchej

Najczęstszym efektem ubocznym zimowych warunków jest sucha skóra. By tego uniknąć, musisz zawczasu zadbać nie tylko o dogłębne nawilżenie skóry, ale i jej natłuszczenie. Najlepiej będzie jeśli po wyjściu z kąpieli, jeszcze wilgotne ciało nasmarujesz olejkiem lub natłuszczającym balsamem. To pomoże skórze utrzymać nawilżenie na dłużej. Pamiętaj też, że skórę nawilżać i natłuszczać należy nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Zwróć uwagę na to co jesz, wprowadź do diety tłuste ryby, orzechy i oleje zawierające cenne, nienasycone kwasy tłuszczowe. Staraj się pić sporo wody. Dużym obciążeniem dla kondycji naszej skóry zimą jest centralne ogrzewanie, dlatego ważne jest, by zadbać o dodatkowe nawilżenie powietrza - możesz zainwestować w elektryczny nawilżacz lub zamontować specjalne pojemniki na kaloryferach.


pielęgnacja skóry zimą nie jest łatwa

 

Pielęgnacja skóry konieczna także po zimie

Sucha skóra twarzy to najczęściej pojawiający się problem w okresie zimowym. Nic dziwnego, to właśnie ta część ciała jest najbardziej narażona na kontakt z mroźnym powietrzem i wiatrem. Dużym problemem jest też niewłaściwa pielęgnacja skóry. Sucha skóra twarzy nie lubi gwałtownych zmian temperatur, kosmetyków z alkoholem i substancjami zapachowymi, inwazyjnych zabiegów kosmetycznych czy gruboziarnistych peelingów. Skóra wciąż wymaga oczyszczenia, ale należy traktować ją bardzo delikatnie, by nie pogorszyć jej stanu. Nawilżaj i natłuszczaj ją rano i wieczorem, najlepiej jeśli połączysz jedno z drugim. Koniecznie wypróbuj wodę różaną, która świetnie nawilża skórę, a na nią zaaplikuj lekki olejek bądź natłuszczający krem. Zwróć uwagę na to, by używany przez ciebie krem posiadał filtr UV, zimowe słońce wciąż jest źródłem szkodliwego promieniowania, które może niekorzystnie wpływać na zdrowie i kondycję twojej skóry.

Pielęgnacja skóry zimą. Jak ma przebiegać? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1