Wydawałoby się, że my, kobiety, na pielęgnacji twarzy, ciała i włosów znamy się rewelacyjnie. Niemniej jednak bardzo często po naszych babkach, matkach czy koleżankach powielamy podstawowe błędy w pielęgnacji twarzy. Takie przykładowe mycie twarzy mydłem utrwaliło się na dobre w naszych nawykach. Tymczasem to właśnie tego typu błędy mogą powodować podrażnienia naszej cery, przedwczesne starzenie się i niepotrzebne wypryski. Dowiedz się, co to za błędy i jak im zapobiegać. 


Mycie twarzy mydłem

Niestety, ale niezbyt dobrze wpływa to na stan naszej cery. Mydło niszczy naturalną barierę ochronną skóry i zmienia jej odczyn pH, przez co skóra jest bardziej podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Zamiast mydła lepiej używać specjalistycznych żeli do mycia twarzy bądź ewentualnie kostki „bez mydła”.


Źle dobrany kosmetyk

Błędy w pielęgnacji często dotyczą kosmetyków, co już na wstępie nie wróży dobrze naszej cerze. Nie wystarczy jednak wyłącznie używać jakiegokolwiek żelu do twarzy. Ważne, aby był on dobrany specjalistycznie do potrzeb naszej cery. Czego innego bowiem wymaga cera tłusta i sucha, młoda i dojrzała itd. Dotyczy zarówno to preparatów do mycia, jak i toników i kremów, a nawet podkładów, pudrów, balsamów do ciała czy szamponów (te powinny być wybierane zależnie od rodzaju włosów).


Niestosowanie toników

Bardzo często myjemy twarz, a zaraz potem nakładamy krem, pomijając jeszcze jeden istotny krok, jakim jest tonizowanie. Tymczasem to bardzo ważny element całej pielęgnacji. Dlaczego? Tonik pozwala przywrócić skórze prawidłowe pH po myciu, a tym samym zapewnia skuteczniejsze wchłanianie się kremu.


błędy w pielęgnacji


Spanie w makijażu

I tutaj chyba każda zdaje sobie sprawę z błędu, jednak pod wpływem wielu czynników – choćby zmęczenia – i tak go popełniamy. I nie ma co sobie tłumaczyć, że jedna noc w makijażu nie zniszczy nam cery… Lepiej wyrobić w sobie pozytywny nawyk zmywania tłustych warstw fluidu przed pójściem spać.


Samodzielne wyciskanie zaskórników

Pomimo że nie wyglądają one zbyt pięknie, to samodzielne ich wyciskanie może jeszcze bardziej pogorszyć stan cery. Po pierwsze łatwo może dojść do zakażenia, przeniesienia bakterii na brudnych palcach. Lecz nawet jeżeli używanie do tego płatków kosmetycznych i spirytusu, nadal bardziej szkodzicie niż pomagacie buzi. Wyciskanie zaskórników powoduje przerwanie ciągłości skóry, przez co mogą pozostawać blizny. Zaś częste przeprowadzanie tego typu zabiegów zamiast zamykać pory, doprowadza do ich rozszerzania. I tak kręci się błędne koło – wyciskamy zaskórniki, więc one pojawiają się jeszcze częściej.


Róbmy wszystko, by tego typu błędy w pielęgnacji nie pojawiały się w naszym życiu. Z całą pewnością cera będzie nam wdzięczna.

Podstawowe błędy w pielęgnacji twarzy Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1