Potliwe stopy są nierzadko źródłem zakłopotania i wstydu, głównie z powodu niezbyt przyjemnego zapachu. Nadmierna aktywność gruczołów potowych sprzyja ponadto grzybicy stóp. Czy można pozbyć się problemu?


Dlaczego stopy się pocą?

Odpowiedzialne za potliwość stóp są przede wszystkim gruczoły potowe typu ekrynowego – na ludzkim ciele znajduje się ich około 3 milionów, a największe ich skupiska mieszczą się na dłoniach i stopach. Pocenie się jest zjawiskiem całkowicie normalnym, odgrywającym ważną rolę w procesach termoregulacji – pozwala obniżyć temperaturę ciała, zapobiegając tym samym przegrzaniu. Problem pojawia się, gdy gruczoły potowe pracują zbyt intensywnie.


Głównym składnikiem potu jest woda – dlatego po intensywnym poceniu odczuwamy zwykle zwiększone pragnienie. W pocie znajdziemy również jony sodu, magnezu, potasu, chloru i wapnia, węglowodany, tłuszcze, kwas mlekowy oraz mocznik. Skład ten jest zmienny i zależy od diety, hormonów, ewentualnych chorób i kilku jeszcze czynników. Wbrew pozorom, dla ludzkiego nosa pot jest niemal bezwonny – przykry zapach jest wynikiem działania bakterii, które rozkładają zawarte w nim związki.


Przyczyny nadmiernej potliwość stóp

Potliwe stopy to problem bardzo złożony, choćby ze względu na różnorodność czynników, które wyzwalają nadmierną produkcję potu. Uważa się na przykład, iż pewną rolę mogą odgrywać tu skłonności genetyczne. W okresie dojrzewania i przekwitania z kolei nadmierne pocenie jest zjawiskiem całkowicie normalnym, spowodowanym intensywnymi zmianami hormonalnymi. Niczym niezwykłym jest również zwiększona aktywność gruczołów potowych w sytuacjach stresowych.


Nadmierna potliwość towarzyszy ponadto wielu chorobom neurologicznym, zakaźnym, a przede wszystkim metabolicznym, jak cukrzyca, otyłość i nadczynność tarczycy. Czasami potliwe stopy są skutkiem przyjmowania leków (na przykład antydepresantów). Wśród przyczyn nadmiernego pocenia wymienia się również spożywanie dużej ilości ostrych przypraw (pieprz, pieprz, papryka, chili, curry, goździki) oraz nadużywanie kawy i alkoholu. Równie często potliwe stopy to wynik noszenia niewłaściwego obuwia i skarpetek.


nadpotliwe stopy mogą być wynikiem złego obuwia


Jak leczyć nadpotliwe stopy

Spośród dostępnych metod leczenia nadmiernej potliwości stóp często stosuje się tzw. jontoforezę, która uchodzi za bardzo bezpieczną i skuteczną. Zabieg polega na wprowadzeniu do skóry stóp odpowiednich jonów, przy użyciu prądu o niskim natężeniu. Wykonuje się go 2–4 razy w tygodniu, a pierwsze efekty widoczne są po 6–10 zabiegach. Przeciwwskazaniami jontoforezy są: ciąża, ropne stany zapalne skóry, metalowe implanty, rozrusznik serca.


Potliwe stopy leczy się również toksyną botulinową, wstrzykiwaną pod skórę w miejscach intensywnego pocenia. Działanie tego związku polega na zablokowaniu zakończeń nerwowych gruczołów potowych, co skutkuje zatrzymaniem wydzielania potu. Efekty zabiegu utrzymują się 4–12 miesięcy. Przeciwwskazaniami są: ciąża, okres laktacji, choroby układu mięśniowego czy nerwowego.


Domowe sposoby na potliwe stopy

Zanim sięgniemy po zdobyczne współczesnej medycyny, możemy próbować rozwiązać problem nadpotliwości przy pomocy domowych sposobów. Należy do nich na przykład regularne moczenie stóp w wodzie z dodatkiem połowy kubka soli albo dwóch torebek czarnej herbaty bądź olejku z sosny górskiej, kory wierzby, rozmarynuolejku z drzewa herbacianego lub szałwii. Dodatkowo można stosować okłady z wywaru na bazie rozgniecionego na papkę korzenia imbiru. Warto także ograniczyć spożycie kawy, alkoholu i pikantnych potraw.


Ważną rolę ogrywa rzecz jasna właściwa pielęgnacja stóp przy pomocy odpowiednich kosmetyków hamujących rozwój bakterii. Regularnie należy usuwać zrogowaciały naskórek, który zatrzymuje pot na skórze. Nie należy też zapominać o noszeniu dobrego obuwia i skarpetek. Powinny być wykonane z naturalnych materiałów, które zapewnią dostateczną cyrkulację powietrza. Poleca się także posypywanie stóp i wnętrze butów talkiem lub proszkiem do pieczenia.

Potliwe stopy – problem, który można rozwiązać Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(3)
    • ~Asia
      5 czerwiec 2019

      Zastanawiałam się który krem na stopy zastosować a nogi pociły się strasznie, nie mogłam włozyc swoich ulubionych pantofli, bo noga slizgała się strasznie od potu ale raczej nie przemawiało to do mnie jakoś. Botox na stopy? Nigdy bym sobie tego nie podała. Znalazłam jednak fajne rozwiązanie jak electro antiperspirant i mówię wam fajnie szybko i efektywnie wyleczyłam pocenie stóp :)

      • ~Weronika
        21 styczeń 2020

        zgadzam się z poprzedniczką , botox fuj, ale te cudo potrafi dać tyle satysfakcji z pozbycia się problematycznego pocenia, że aż chce się żyć pełnią siły :) To działa i to nie jest ściema.

      • ~paulina
        1 październik 2020

        nie ma to jak zatrzymac pocenie we wlasnym domu i na tyle dlugo i bezpiecznie, ze o pocie sie zapomni, dokladnie to mi zapewnil ten electro antiperspirant, nigy bym nie pomyslala ze prad leczy nadpotliwosc, jest to bezpieczniejsze niz sie wydaje.