Mimo że regularnie stosujesz odżywki i maski, wciąż masz problem ze zniszczonymi włosami? Być może problem leży w sposobie czesania włosów. Od tej części codziennej pielęgnacji również zależy kondycja włosów. Czesanie włosów wydaje się banalną czynnością – czy na pewno? Jak prawidłowo należy szczotkować włosy, aby ich nie zniszczyć?


Dlaczego czesanie włosów jest ważne

Prawdopodobnie nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak czesanie włosów jest istotne dla ich dobrej kondycji i ładnego wyglądu. Każdego dnia trzeba znaleźć czas na dokładne wyczesanie naszych włosów. Prawidłowo czesząc włosy, możesz poprawić kondycję nie tylko samych włosów, ale również skóry głowy.


Szczotkując włosy w kierunku od szyi do czoła, możemy pobudzić krążenie krwi w skórze głowy – to dobrze zadziała także na cebulki i pobudzi je do wzrostu. Mówi się, że czesanie włosów pozwala na dotlenienie skóry. Najlepiej, jeśli na dłuższe czesanie włosów poświęcimy czas rano – wtedy osiągniemy najlepsze rezultaty. Podczas czesania od skóry aż po końce włosów możesz równomiernie rozprowadzić sebum, jakie wydzieliły gruczoły łojowe znajdujące się w skórze głowy. Dzięki temu nie doprowadzisz do zbyt dużego przetłuszczenia włosów tuż przy skórze. Sebum rozprowadzone na całej długości włosów może im zapewnić ochronę przed niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi jak wiatr, mróz czy słońce. Dzięki czesaniu włosów możemy również usunąć nadmiar zanieczyszczeń zalegający w naszej fryzurze.


Prawidłowe czesanie włosów

Czesanie to czynność, którą należy wykonać dokładnie i bez pośpiechu. Tylko w ten sposób można zrobić to właściwie i nie narażać włosów na dodatkowe uszkodzenia. Pielęgnacja zaczyna się już w czasie mycia – trzeba pamiętać o odpowiednim nawilżaniu, zastosowaniu odżywki lub maski oraz produktu ułatwiającego rozczesywanie (jeśli mamy z tym duży problem).
Najlepiej nie zaczynać czesania włosów od góry, czyli skóry. Wydziel pasma włosów i zaczynaj je rozczesywać od końcówek. Kiedy rozczeszesz końcówki, idź coraz wyżej – rób tak z każdym pasmem. Dopiero w ostatnim etapie możesz przeczesać włosy od skóry do końcówek – zrób to płynnie. Kiedy będziesz rozczesywać poszczególne pasma, przytrzymuj je u nasady. Dzięki temu nie naciągniesz niepotrzebnie cebulek włosowych.
Jeśli masz bardzo gęste włosy, lepiej sprawdzi się u ciebie inna metoda czesania – od spodu. Zepnij pasma na górze głowy i zostaw tylko małą część z dołu. Delikatnie przeczesuj włosy, dodając kolejne pasma.


czesanie włosów


Czym czesać włosy

To, czym czeszemy włosy, również nie jest bez znaczenia. Nieodpowiedni grzebień lub szczotka także narażają włosy na uszkodzenia. Jeśli na co dzień wolisz używać szczotki, wybierz model wykonany z twardego drewna, mający naturalne włosie z dzika. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że szczotka w żaden sposób nie uszkodzi struktury włosów. Zarówno dla naszych włosów, jak i włosia dzika naturalnym budulcem jest keratyna, dlatego takie szczotki są całkowicie bezpieczne. Doskonale ograniczają też elektryzowanie się włosów.


Jeżeli jednak wolisz grzebień, unikaj modeli plastikowych i metalowych. Lepsze będą grzebienie wykonane z kości, mające szeroko rozstawione zęby. Grzebienie metalowe i plastikowe tak naprawdę mają dużo ostrych krawędzi, które w czasie czesania uszkadzają strukturę włosów, przez co stają się łamliwe i kruche. Dobry grzebień powinien być dostosowany do długości włosów.


Jak często czesać włosy

Częstotliwość czesania włosów zależy od ich typu. Posiadaczki włosów prostych powinny czesać je codziennie. Dzięki temu można je właściwie oczyścić, rozplątać i rozprowadzić po całej długości wyprodukowany łój. Codzienne czesanie włosów poprawia ukrwienie skóry i pobudza włosy do wzrostu – przy okazji można usunąć włosy martwe.


Jak często czesać kręcone włosy? Taki typ włosów nie wymaga codziennego czesania. Najlepiej czesać je przed i po myciu, kiedy są jeszcze wilgotne, za pomocą grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Kręconych włosów nie czesze się, kiedy są suche, gdyż mogą potem wyglądać jak „siano”.

Prawidłowe czesanie włosów – od tego dużo zależy Ocena: 4.5/5 Ilość głosów: 2