Mycie włosów to czynność, którą większość z nas wykonuje kilka razy w tygodniu, a niektórzy nawet każdego dnia. Mogłoby się wydawać, że jest to zabieg, z którym wszyscy radzą sobie bez żadnych problemów. Prawda jest jednak taka, że tylko nieliczni wiedzą, jak prawidłowo myć włosy. Warto wyjaśnić, jak powinien wyglądać ten zabieg, aby włosy nie były narażone na niszczenie.


Jakim szamponem myć włosy?

Zanim zaczniemy myć włosy, musimy kupić odpowiedni szampon. Jego wybór nie może być przypadkowy. Należy stosować szampon dostosowany do potrzeb swoich włosów. Inne kosmetyki sprawdzą się w przypadku włosów ze skłonnością do przesuszania, a inne przy włosach nadmiernie przetłuszczających się. Dostępne są także specjalne szampony dla włosów farbowanych albo z łupieżem. Niektóre z nas muszą wypróbować kilka produktów, aby odnaleźć idealny dla siebie szampon.


Mycie włosów a częstotliwość

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące prawidłowej częstotliwości mycia włosów. Włosy powinny być myte tak często, jak tego potrzebują. U niektórych będzie to oznaczało codzienne mycie, a u innych co trzeci, a nawet co czwarty dzień. Warto pamiętać, że bardziej szkodliwe jest zbyt rzadkie niż zbyt częste mycie.


Jaką wodą myć włosy?

Włosy powinny być myte w ciepłej, lecz nie gorącej wodzie. Wiele osób popełnia błąd, stosując zbyt ciepłą wodę, której nie lubią nasze włosy. Nie oznacza to jednak, że zimna woda ma na nie korzystny wpływ. Jedna z brytyjskich firm kosmetycznych przeprowadziła badania, na podstawie których optymalną temperaturę wody dla włosów określono na 36,7 st. C. Oczywiście nie oznacza to, że przed każdym myciem trzeba mierzyć temperaturę wody. Warto jednak zadbać, aby była ona zbliżona do tej właściwej.


mycie włosów


Jak powinno wyglądać prawidłowe mycie włosów?

Szampon nakładamy na włosy dopiero po ich dokładnym zmoczeniu. Kosmetyk ten nie powinien być nakładany bezpośrednio na włosy. Szampon należy najpierw rozcieńczyć z wodą, na przykład na ręce albo w kubku. Dzięki temu lepiej się rozprowadza i jest bezpieczniejszy dla włosów. Prawidłowe mycie włosów przypomina masaż. Niedopuszczalne jest szarpanie włosów i tarcie ich, podobnie jak drapanie skóry głowy. Wiele osób poświęca na mycie tylko jedną lub dwie minuty. Warto wydłużyć ten czas do trzech, a najlepiej do pięciu minut. Jeżeli szampon się nie pieni albo włosy były bardzo zanieczyszczone, warto umyć je dwukrotnie. Po dokładnym zmyciu szamponu należy zastosować kosmetyki pielęgnacyjne. Dobra odżywka albo maska ułatwia rozczesywanie włosów i zapewnia im ochronę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.


Jak suszyć włosy po umyciu?

Najlepiej pozwolić włosom, żeby wyschły same, bez użycia suszarki. Wysoka temperatura niszczy włosy, dlatego warto przynajmniej ograniczyć częstość suszenia. Bezpieczniejsze dla włosów jest suszenie zimnym powietrzem, ale zajmuje ono więcej czasu niż w przypadku ciepłego powietrza. Warto sięgnąć po kosmetyki termoochronne, które ograniczają ryzyko uszkodzenia włosów podczas suszenia.


Prawidłowe mycie włosów nie jest trudne, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dzięki temu łatwiej będzie zachować włosy w dobrej kondycji i uniknąć takich problemów jak nadmierne wypadanie, pozbawienie blasku czy łamliwość.

Prawidłowe mycie włosów - czy wiesz, jak powinno wyglądać? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(3)
  • ~figa
   31 maj 2016

   dla mnie najważniejszy jest rodzaj szamponu jest bardzo ważny, najlepiej aby był bez sls, które potrafią mocno wysuszyć włosy :( od kilku tygodni używam Biotebal, który polecono mi w aptece na moją przesuszoną grzywę. włosy zaczęły się normalnie układać i rozczesywać, coraz mniej też widzę ich na grzebieniu. i dzięki za podpowiedź co do suszenia ;)

   • ~Margo
    25 czerwiec 2016

    Wygląda na to, że i ja będę musiała zainwestować w dobry szampon. A czy ten biotebal jest na wypadające włosy?

    • ~figa
     27 czerwiec 2016

     przede wszystkim jest na wypadające włosy :) tak jak pisałam, podpytaj w swojej aptece lub poklikaj po aptekach internetowych, na pewno znajdziesz.