Cera jak i kondycja skóry jest niezwykle ważnym elementem kobiecej urody. Przychodzi jednak taki dzień, gdy ich równowaga zostaje zachwiana, a efektem tego jest pojawienie się mało estetycznych wykwitów. Chodzi oczywiście o pryszcze. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć informacje na temat ich powstawania oraz przedstawić kilka sposobów, jak sobie z nimi radzić, bazując tylko na naturalnych produktach i bez konieczności stosowania leków.


Czym są pryszcze?

O powszechności występowania zmian skórnych, które potocznie określa się mianem "pryszczy", wie chyba każdy. Prawdę powiedziawszy, pryszcze są efektem działalności niezwykle popularnej choroby zwanej trądzikiem. To schorzenie o podłożu dermatologicznym wiążące się z niekontrolowanym oraz nadmiernym gromadzeniem łoju, a także powiększeniem gruczołów odpowiedzialnych za jego wydzielanie. Efektem tych patologicznych zmian jest wniknięcie wspomnianego gruczołu łojowego w miejscu ujścia mieszka włosowego. To natomiast powoduje powstanie zrogowaciałego czopu (określanego też często guzkiem), co prowadzi do niekontrolowanego wypchnięcia podstawnej części włosa. Zbyt wysokie podniesienie mieszka włosowego powoduje zablokowanie wydzielania łoju.


Upośledzenie wydzielania substancji łojowych powoduje  tworzenie się patologicznego wytworu wypełnionego związkami keratynowymi oraz tłuszczami. Twór ten potocznie określany jest zaskórnikiem, który stanowi swoisty katalizator do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów, będących przede wszystkim bakteriami. Mikroorganizmy powodują wzrost wydzielania naturalnego łoju (znajdującego się na powierzchni skóry) do postaci prostszych cząsteczek, będących kwasami tłuszczowymi. Im prostsze cząsteczki w warstwie łojowej, tym lepsze warunki do rozwoju stanu zapalnego. Jak wiadomo, stan zapalny znacząco przyczynia się do wzrostu ilości bakterii, a to z kolei prowadzi do zwiększenia rozmiarów przywołanych już zaskórników. Z czasem ich rozmiar zaczyna osiągać swoje maksimum, by po czasie po prostu ulec rozerwaniu. Powstałe wnętrze ulega rozlaniu, tworząc pryszcze.


W zależności od stopnia zaawansowania zmian oraz zawartości powstałych zaskórników, w praktyce wyróżnia się kilka rodzajów pryszczy. Począwszy od niewielkich wykwitów, które zwykle po kilku dniach ulegają samodzielnej degradacji, a skończywszy na poważnych zmianach dermalnych mogących znacząco przyczynić się do rozwoju niebezpiecznych chorób. Niektóre pryszcze mogą pozostawiać po sobie trwałe ślady w postaci blizn na skórze, które dopiero po zastosowaniu odpowiednich kremów bądź maści ulegają uelastycznieniu i stopniowemu zanikowi. Charakter jak i skutki zaskórników są w dużej mierze uzależnione od dotychczasowej higieny skóry, stanu układu odpornościowego oraz wrażliwości na uczulenia, diety oraz płci. Badania dowodzą, że trądzik oraz jego skutki są o wiele cięższe u mężczyzn będących przede wszystkim w okresie dojrzewania płciowego. Mowa wówczas o niezwykle popularnym trądziku młodzieńczym.


pryszcze


Pryszcze zazwyczaj występują w miejscach nasilonej potliwości oraz gromadzenia się nadmiernej ilości potu – głównie tyczy się to tak zwanej "strefy T" twarzy (czoło oraz linia nos-wargi-broda wraz z podbródkiem). Oprócz tego, częstotliwość występowania pryszczy jest szczególnie wzmożona w obszarach ograniczonego oddychania skóry i poddawania jej licznym otarciom. Dlatego bardzo często łojowo-ropne wykwity są częstymi "gośćmi" na skórze klatki piersiowej, pleców czy ramion.


Domowe sposoby na pryszcze

Trądzik, podobnie jak i inne schorzenia o podłożu dermatologicznym, jest możliwy do całkowitego wyleczenia. W tym miejscu kłania się przede wszystkim leczenie farmaceutyczne za pomocą wszelakich kremów, maści czy żeli o charakterze antybakteryjnym i oczyszczającym. W zależności od rodzaju i postaci występujących zmian, środki terapeutyczne będą zawierały różne substancje czynne – począwszy od popularnych retinoidów przez kwas azelainowy, a nawet związki antybiotykowe jak erytromycyna bądź klindamycyna. W przypadku bardziej zaawansowanych postaci trądziku, zaleca się stosowanie doustnych leków zaliczanych do grona tetracyklin. Niemniej największą skuteczność wykazuje kuracja bazująca na środkach z witaminą A, które stosowane są przede wszystkim w ciężkich postaciach zmian trądzikowych.


Pomimo tego farmakoterapia nie jest jedynym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o leczenie pryszczy i innych zmian dermatologicznych wpisujących się w ten termin. Jeżeli chcemy zaoszczędzić pieniądze i uniknąć stosowania chemicznych środków medycznych, możemy sami spróbować pozbyć się chorobowych wykwitów.


Jak się okazuje, nasza kuchnia jest pełna naturalnych preparatów na poprawę stanu skóry i ograniczenie rozwoju procesów chorobotwórczych. Na samym początku warto zastosować okład z ząbku czosnku. Występujące w roślinie duże dawki cynku i siarki determinują nie tylko skuteczne działanie antybakteryjne względem przeziębienia i infekcji oddechowych. To także bardzo dobry sposób na odkażenie skóry i złagodzenie występującego stanu zapalnego. Nie sposób też zapomnieć o jednym z najważniejszych środków detoksykujących, czyli occie jabłkowym, który stosowany zewnętrznie, jak i doustnie przyczynia się do ogólnoustrojowego oczyszczenia organizmu.


Równie pomocnym artykułem spożywczym okażą się cytrusy – popularne cytryny, grejpfruty, mandarynki czy pomarańcze stanowią bogate źródło witaminy C. Jej detoksykacyjny charakter oraz właściwości wysuszające samych owoców pozwalają na skuteczne ograniczenie rozwoju i cofnięcie powstałych zmian. Wystarczy nanieść kilka kropel soku bezpośrednio na pryszcz.


Kolejnym sposobem jest wykorzystanie kilku różnych produktów. Pierwszą parą jest połączenie cynamonu i miodu, które wykazują niezwykle silny charakter antyseptyczny. Zastosowanie kilku nocnych maseczek z takowego konglomeratu pozwoli w bardzo szybki sposób nie tylko pozbyć się mało estetycznych wykwitów, ale i ogólnie poprawić kondycję naszej skóry. Bardzo często możemy natknąć się również na przepisy, w których należy dodać białko jaj zapewniające jeszcze lepsze działanie wysuszające. Podobne działanie wykazuje kurkuma i tłuszcz kokosowy. Takowy kosmetyk ma dodatkowo właściwości rozświetlające, co ma szczególne znaczenie w przypadku nadmiernie matowej cery.


Oprócz typowego wykorzystania warzyw i owoców, również inne produkty pozwolą na pozbycie się problematycznych pryszczy. W tym celu warto zastosować między innymi naturalne pasty do zębów (pozbawione kolorowych dodatków, bazujące głównie na składnikach organicznych) czy popularną sodę oczyszczoną.


Każdy z tych sposobów zapewnia skutecznie wysuszenie miejsca objętego patologicznym gromadzeniem się łoju oraz stopniowe zmniejszenie rozmiaru, niechcianego pryszcza. Co więcej, możemy być pewni, że zastosowanie każdego z powyższych sposobów nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia objawów niepożądanych bądź narażenia naszego zdrowia na dodatkowe nieprawidłowości. Żegnajcie pryszcze!

Pryszcze – czym są i jak sobie z nimi radzić? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(1)
    • ~Róża
      28 lipiec 2017

      Najlepszym przyjacielem kobiety jest dobry żel na pryszcze. Moją twarz uratował różowy Mediqskin, z odpowiednimi składnikami, które stopniowo likwidowały krostę po kroście. Teraz wyglądam dużo lepiej i mogę wyjść do ludzi.