Przebarwienie skóry nie są groźne dla zdrowia, choć bywają objawem chorobowym. Z pewnością jednak mogą być poważnym problem natury estetycznej, szczególnie przebarwienia na twarzy. Uroku nie dodają również przebarwienia na zębach i przebarwienia na paznokciach. Skąd się biorą przebarwienia skóry, zębów i paznokci?


Skąd się biorą przebarwienia na skórze?

Za przebarwienia na skórze odpowiada melanina, a właściwie jej nadmiar w niektórych miejscach na ciele. Melanina jest naturalnym barwnikiem, który nadaje barwę naszej skórze. Im jest go więcej, tym jest ona ciemniejsza. Oznacza to, że osoby o jasnej karnacji cechują się znacznie mniejszą zawartością melaniny w skórze niż te o karnacji ciemnej. Ilość tego barwnika nie jest stała – zmienia się w ciągu życia, a jedną z przyczyn tych zmian jest promieniowanie słoneczne. Melanina bowiem chroni nasze ciała przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV), dlatego pod wpływem słońca jej stężenie w komórkach skóry wzrasta – a my opalamy się. Przy bardzo intensywnym opalaniu się może dojść do nadmiernej produkcji barwnika w niektórych partiach skóry i powstawaniu przebarwień.


Przebarwienia skóry nie są jedynie skutkiem zbyt częstych kąpieli słonecznych. Istotną rolę odgrywają tu czynniki genetyczne, które warunkują produkcję barwników skóry. To właśnie one są odpowiedzialne za piegi. Większą skłonności do piegowatej cery wykazują ludzie o jasnej karnacji i rudych włosach. O ile jednak piegi mogą być atrakcyjne, o tyle tzw. ostuda i plamy soczewicowate raczej urody nie dodają. Ostuda, która ma postać nieregularnych plam na czole, policzkach, brodzie, pojawia głównie u brunetek po 30 roku życia oraz u kobiet w ciąży i stosujących leki hormonalne. Plamy soczewicowate, występujące na twarzy, grzbiecie dłoni, na szyi, przedramionach, towarzyszą procesom starzenia się skóry, ale mogą być również objawem choroby i zmian hormonalnych.


przebarwienia na skórze mogą pochodzić od słońca


Przebarwienia na paznokciach

Przebarwienia na paznokciach to niestety nie tylko poważna skaza na urodzie każdej kobiety, ale bardzo często objaw mniej lub bardziej poważnych problemów zdrowotnych. Nie chodzi tu tylko o choroby dotykające bezpośrednio samych paznokci, takich jak grzybica (atakująca przede wszystkim stopy), zakażenia bakteryjne lub łuszczyca. W wyglądzie paznokci, jak w lustrze, odbija się zdrowie całego organizmu – sine zabarwienie płytki paznokcia może być na przykład przejawem zaburzeń krążenia. Przebarwienia na paznokciach często powstają na skutek niedoboru cynku, żelaza i wapnia. Ich źródłem mogą być także urazy fizyczne w obrębie płytki paznokcia oraz palenie tytoniu.


Przebarwienia na zębach – z czego wynikają?

Zdrowe, białe zęby są uważane za niezwykle atrakcyjne, a wszelkie zaś plamy na nich za nieestetyczne. Skąd się biorą przebarwienia na zębach? Najczęściej są one skutkiem diety zawierającej związki o silnych koloryzujących właściwościach. Pokarmami i napojami, które przyczyniają się do powstawania plam na zębach są między innymi kawa, herbata, coca-cola, czerwone wino, curry, jagody i buraki. Barwiące zęby działanie ma również nikotyna – brzydkie zęby są niejako wizytówką palaczy. W niektórych przypadkach przebarwienia na zębach są objawem niektórych schorzeń, jak niedoczynność lub nadczynność tarczycy lub skutkiem leczenia, np. antybiotykami. Do zmian w zabarwieniu zębów przyczynić się może ponadto leczenie chorób miazgi zęba.

Przebarwienia skóry, zębów i paznokci Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(1)
    • ~Warta
      26 lipiec 2016

      czasem przebarwienia świadczą o grzybicy. Tylko szybkie wykrycie choroby gwarantuje szybkie i skuteczne leczenie. Jeśli się problem zaniedba leczenie zdecydowanie się przedłuży. Ja myślałam, że przebarwienia są od stosowania lakierów hybrydowych. Nic bardziej mylnego. Badania potwierdziły grzybicę i konieczność doustnego leczenia w tak zwanych pulsach.