Żyjesz na wysokich robotach. Tęsknisz za błogim spokojem. Wprost nie możesz doczekać się chwili relaksu, a od weekendu dzieli cię wieczność... Nie musisz brać urlopu ani jechać do SPA, wystarczy relaksująca kąpiel!


Relaksująca kąpiel czy energetyzujący prysznic?

Z badań wynika, że krótki intensywny prysznic i długa kąpiel wiąże się z podobnym zużyciem wody. Co zatem wybrać? Jeśli nadrzędnym celem nie jest oczyszczenie ciała, a uzyskanie stanu odprężenia, kąpiel będzie bezkonkurencyjna. Leżakowanie w wannie wskazane jest jednak wieczorową porą, gdy masz więcej czasu i nigdzie się nie spieszysz. Ciepła woda, przyciemnione światło, lampka wina, zapach ulubionego olejku – to wszystko sprzyja wyciszeniu. Do zestawu warto dodać odpoczynek w pościeli, czytanie książki bądź słuchanie muzyki. Słowem wszystko, ale nie stresującą pracę.


Prysznic przyjemnie pobudza ciało, a także poprawia kondycję skóry. Ponadto intensywny deszcz sprawia, że senność błyskawicznie znika, a umysł jest gotowy do działania. Z tego powodu prysznic sprawdza się o poranku lub w trakcie dnia, gdy np. pragniesz szybko się odświeżyć. Jest także niezastąpiony podczas upałów. Gorąca relaksująca kąpiel latem raczej nie brzmi tak ekscytująco jak w mniej słonecznych miesiącach.


Czego potrzeba do relaksującej kąpieli?

Nie wystarczy napełnić wanny wodą, aby zrelaksować się w kąpieli. Czego potrzebujesz, aby własną łazienkę przemienić w egzotyczny raj?


1. Świeczki – ponieważ ciepło ich płomieni przyjemnie wypełnia pomieszczenie. Świeczki, w przeciwieństwie do elektryczności, posiadają w sobie pewien rodzaj magii, który cudownie działa na zmysły. Wybierz produkty spójne z wystrojem łazienki, a przemieni się ona w katalogowe SPA.


2. Pachnące dodatki – zapach pobudza bądź uspokaja zmysły. Olejki, kule, sole, płatki kwiatów – to produkty, które pomogą zatroszczyć się o twój nastrój. Możesz także dodać mleka i miodu, a poczujesz się jak Kleopatra. Takie kąpiele pomogły królowej Egiptu zachować młodzieńczy wygląd skóry.


relaksująca kąpiel świetnie cię odpręży


3. Relaksująca muzyka – dźwięk, podobnie jak zapach, działa pobudzająco bądź odprężająco. Muzyka klasyczna, soft pop i odgłosy natury przeniosą cię w zupełnie inny wymiar.


4. Kieliszek wina bądź lampka szampana to doskonały dodatek do relaksującej kąpieli. To także skuteczna terapia odmładzająca dla każdego rodzaju skóry. Zwolenniczką takiej metody jest aktorka znana z serialu "Gotowe na wszystko" – Teri Hatcher. Co więcej, zarówno wino, jak i szampan pomagają pozbyć się drobnych przebarwień, zmarszczek, a także oczyszczają i zmniejszają pory.


5. Ładna bielizna – równie ważne jak kąpiel jest to, co włożysz na siebie po wyjściu z wanny. Rozpieszczaj skórę dotykiem pięknych tkanin, a relaksujący nastrój nie rozpłynie się jak mgła. Przeciwnie, pozostanie z tobą co najmniej do końca wieczoru.


Olejki, czyli domowe sposoby na relaksującą kąpiel

Pragniesz odprężyć się w kąpieli? Przydatne będą olejki: melisowy, pomarańczowy, mandarynkowy, sandałowy, tymiankowy, jaśminowy, cedrowy, geraniowy, cynamonowy, ylangowy oraz anyżowy. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością.


Do zapachów przypisujemy przyjemne i mniej przyjemne wspomnienia. Odpowiednia woń może pobudzić do działania, zrelaksować, a nawet zmienić nastawienie do świata. Tę tajemną wiedzę wykorzystuje aromaterapia. Aby zaczarować kąpiel, nie potrzebujesz tony kosmetyków lecz kilku z wymienionych wyżej produktów. Według specjalistów, skorzysta na tym twoje ciało i duch. Wystarczy kilka kropel, a w mgnieniu oka zniknie stres, zmęczenie i przygnębienie. Brzmi niesamowicie? Owszem, ale proste rozwiązania okazują się często najlepsze. Wyjątek: alergia na składniki olejków.


Jak to działa? W procesie oddychania eteryczna woń wnika do płuc i rozprzestrzenia się po całym organizmie, wprawiając ciało w stan relaksu. W trakcie kąpieli dochodzi także do przekrwienia skóry, w wyniku czego gruczoły potowe intensywnie pracują, usuwając nagromadzone toksyny. Ponadto olejki eteryczne korzystnie wpływają na wyglądu skóry — zyskuje ona jędrność i gładkość. Leżakowanie w pachnącej wodzie powinno trwać maksymalnie 15-20 minut. W innym przypadku może dojść do odtłuszczenia i wysuszenia skóry, a także zbytniego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Stosujmy więc relaksującą kąpiel z rozsądkiem!

Przygotuj relaksującą kąpiel dzięki naszym radom Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1