Sauna wciąż zyskuje na popularności. Nic dziwnego – dzięki niej można pozbyć się stresu, uczucia zmęczenia, a także poprawić stan skóry i zdrowia. Czy wiesz, jak należy korzystać z sauny i jak długo powinien trwać seans? Korzystanie z sauny nie jest trudne, ale trzeba znać podstawowe zasady zachowania się – w końcu nie korzystamy z niej tylko my. Poznaj wszystkie zalety sauny.


Czym jest sauna?

Sauna to pomieszczenie, w którym panuje bardzo wysoka temperatura. W zależności od jej rodzaju, może panować w niej wysoka lub niska wilgotność. Jeden seans w saunie trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut.


Wyróżniamy kilka rodzajów sauny, m.in.:

sauna sucha (szwedzka lub fińska) – charakterystyczna jest bardzo wysoka temperatura (85-120° C) przy bardzo niskiej wilgotności (10%). Wysoką temperaturę w saunie suchej uzyskuje się poprzez piec z rozgrzanymi kamieniami – nie polewa się ich wodą. Z takiej sauny można korzystać jedynie raz w tygodniu i nie można w niej przebywać dłużej niż kilkanaście minut, ze względu na bardzo wysoką temperaturę;


sauna parowa (łaźnia rzymska) – tu temperatura jest niższa, ok. 45-60° C. Powietrze jest znacznie wilgotniejsze, może dochodzić nawet do 100%, a to sprawia, że odczuwalna temperatura jest znacznie wyższa. Wilgotność i temperatura kontrolowane są przez generator umieszczony w podłodze. Sauna parowa zbudowana jest z hartowanego szkła, ceramicznych płytek lub tworzyw sztucznych. Można w niej przebywać nawet 15 minut; 


sauna solna – to odmiana suchej sauny, wykonana jest z kamiennych brył solnych. Podczas sesji w takiej saunie można oddychać parą, która bogata jest w jod, sól, brom i magnez. Temperatura sięga do 80° C, wilgotność wynosi 40%. W takiej saunie można przebywać do 15 minut;


sauna na podczerwień (infrared) – panuje w niej temperatura do 60° C, a wilgotność powietrza wynosi ok. 25%. Zamiast tradycyjnego pieca, w saunie na podczerwień stosuje się podczerwone promienniki. To one emitują promieniowane podczerwone regulujące temperaturę i wilgotność. Z tego rodzaju sauny można korzystać nawet codziennie, a jedna sesja może trwać nawet 30 minut.


sauna


Jak działa sauna?

Jedna sesja w saunie (która trwa zazwyczaj kilkanaście minut) w bardzo wysokiej temperaturze sprawia, że nasza skóra nagrzewa się do nawet 42° C, a temperatura ciała wzrasta o jeden stopień. Przez to nasze organy odczuwają podobny stan, jak w czasie gorączki. To zwiększa produkcję komórek we krwi odpowiadających za naszą odporność, które zwalczają wirusy i bakterie. Bezpośrednio po skończonym seansie najlepiej ochłodzić się na świeżym powietrzu, a następnie wziąć prysznic, naprzemiennie korzystając z gorącego i zimnego strumienia wody. To rozluźni napięte mięśnie i poprawi ukrwienie.


Jak korzystać z sauny?

Z sauny najlepiej korzystać wieczorem, po pracy. Seans jest dość wyczerpujący dla organizmu, więc możemy odczuwać zmęczenie. Z sauny nie należy korzystać ani z pustym żołądkiem (to grozi omdleniem) ani pełnym. Najlepiej rozpocząć seans po ok. godzinie po zjedzeniu posiłku. Przed wejściem do sauny trzeba się umyć i wytrzeć ciało do sucha. Do sauny wchodzimy boso, buty zostawiamy przed wejściem.


Przy wejściu powinien znajdować się wąż z wodą – służy on do opłukiwania miejsca, gdzie usiądziemy. Trzeba to zrobić przed i po seansie. Do sauny nie powinno się wchodzić ubranym w strój kąpielowy – jest to niehigieniczne i nie pozwoli na oddawanie oraz pobieranie ciepła. Z sauny korzystamy więc nago, bez biżuterii czy zegarka.


Przeciwwskazania

Choć sauna korzystnie wpływa na nasz organizm, istnieje szereg przeciwwskazań do jej zażywania. Sauna jest bardzo niebezpieczna dla osób z niewydolnością krążenia, dlatego powinnaś jej unikać, jeśli masz żylaki lub problemy z sercem. Powinnaś zrezygnować z seansów na czas trwania miesiączki – zwiększona jest wtedy podatność na zakażenia. Z sauny nie mogą korzystać także kobiety w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Inne choroby będące przeciwwskazaniem do korzystania z sauny to np. cukrzyca, kamica nerkowa i stany zapalne.

Sauna – poznaj wszystkie jej sekrety Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1