Piękny, szeroki uśmiech, prezentujący rząd białych zębów – to najlepszy dowód zdrowia i pogody ducha. Współczesny tryb życia, a nade wszystko nieodpowiednia dieta – często stają się przyczyną kamienia nazębnego. Skaling, czyli usunięcie osadu zalegającego na zębach, to zabieg o charakterze estetycznym i zdrowotnym jednocześnie. Główną funkcją, jaką spełnia skaling, jest usunięcie kamienia nazębnego, który docelowo może stać się przyczyną odsłonięcia szyjek zębowych i chorób dziąseł, w tym niebezpiecznej paradontozy. Dopełnieniem skalingu jest piaskowanie zębów, które umożliwia precyzyjne usunięcie nawet niewielkich drobinek kamienia z powierzchni zębów.  Kamień nazębny już więcej ci nie przeszkodzi!


Skaling dla zdrowia i urody

Zdrowe zęby oznaczają doskonałe samopoczucie oraz zniwelowanie wielu dolegliwości zdrowotnych. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, jednakże nie gwarantuje ona optymalnego zdrowia.
Najczęstszym problemem jest pojawiający się na powierzchni zębów kamień nazębny, czyli zmineralizowana warstwa pokrywająca płytkę nazębną, która może powstać nad dziąsłem lub pod nim.
Głównym symptomem pojawienia się kamienia nazębnego jest żółtawy lub jasnobrązowy odcień dziąseł.


Profilaktyka powstawania kamienia nazębnego

Powstawanie kamienia nazębnego, a docelowo wynikające z tego problemu choroby, to problem, którego można skutecznie uniknąć. Ważne jest jednak to, aby w odpowiednim czasie podjąć właściwe działania.
Ogólnie wiadomo, że powstawanie kamienia nazębnego ma różne przyczyny – jedną z nich jest spożywanie znacznych ilości kawy i herbaty. Problem ten można skutecznie zniwelować, stosując odpowiednią higienę jamy istnej, czyli używając dobrej jakości past do zębów oraz nici dentystycznych. Konieczne są także regularne wizyty u stomatologa, który – jeśli zaistnieje taka potrzeba – wykona skaling.


kamień nazębny łatwo usunie stomatolog


Jak skutecznie usunąć kamień nazębny?

Zabieg usuwania kamienia nazębnego można wykonać mechanicznie lub laserowo. Wybór konkretnej metody zależy przede wszystkim od możliwości, jakie posiada w swoim gabinecie stomatolog.
Wiele osób zastanawia się, jak usunąć kamień nazębny, by osiągnąć długotrwały efekt. Najlepszej odpowiedzi udzieli w tej kwestii stomatolog, który wskaże optymalne rozwiązanie.


Jedną z alternatyw są urządzenia mechaniczne, które posiadają generator mocy oraz końcówkę w wibrującym wiertłem. Podczas kontaktu wspomnianego urządzenia stomatologicznego z płytką nazębną następuje odłamanie się kamienia i jego odpad.
Warto jednak podkreślić, że jest to metoda stosowana sporadycznie, podobnie zresztą jak dłuto i stomatologiczny pilniczek.


Zdecydowanie bezpieczniejszym i mniej inwazyjnym rozwiązaniem jest usuwanie kamienia nazębnego za pomocą dźwięków i ultradźwięków.
Pierwsza metoda polega na wypłukiwaniu kamienia nazębnego za pomocą odpowiedniej piany, natomiast ultradźwięki opierają się przede wszystkim na kawitacji, dzięki której złogi odrywają się i odpadają.
Zabieg usuwania kamienia nazębnego jest całkowicie bezbolesny.


Gdzie usuwać kamień nazębny?

Standardowo przyjęło się, że kamień nazębny jest usuwany w gabinecie stomatologicznym. Z całą pewnością jest to optymalna alternatywa, umożliwiająca podjęcie dodatkowych działań stomatologicznych – zakładając oczywiście, że takowe będą potrzebne.
Warto jednak pamiętać, że zabieg ten może być wykonany również w domu pacjenta, przy wykorzystaniu w tym celu metody chemicznej lub laserowej.
W pierwszym przypadku zabieg polega na płukaniu jamy ustnej roztworem perhydrolu (pod ścisłą kontrolą lekarza), natomiast zabieg laserowy wykonywany jest za pomocą innowacyjnego i całkowicie bezpiecznego narzędzia.

Skuteczne usunięcie kamienia nazębnego Ocena: 4.5/5 Ilość głosów: 2