Rozdwojone końcówki włosów – przyczyny
Za rozdwojone końcówki w zdecydowanej większości przypadków odpowiadają błędy popełniane podczas codziennej pielęgnacji włosów. Najczęściej mamy w ich przypadku do czynienia z konsekwencją częstego używania lokówki, prostownicy i suszarki. Wszystko, co prowadzi do przesuszania włosów i sprawia, że stają się one bardziej łamliwe, przyczynia się również do tego, że problem rozdwojonych końcówek staje się bardziej widoczny.
Bywa i tak, że końcówki rozdwajają się dlatego, że narażamy je na działanie warunków zewnętrznych, które im nie sprzyjają. W tym kontekście najczęściej mówimy o promieniowaniu UV, choć nie powinnyśmy zapominać również o tym, że włosy nie lubią silnego wiatru, klimatyzacji, soli obecnej w wodzie morskiej i chloru obecnego w basenach pływackich. Końcówki naszych włosów są zresztą na tyle wrażliwe, że zaszkodzić potrafi im nawet zbyt intensywne szczotkowanie.
Domowe sposoby na rozdwojone końcówki
Walka z rozdwojonymi końcówkami włosów nie jest prosta, możemy jednak podjąć wyzwanie i przeciwstawić się im. W tym celu warto przetestować kilka sposobów znanych medycynie ludowej, skoro bowiem były skuteczne przez stulecia, nie ma podstaw do tego, aby uważać, że dziś nas rozczarują.
• Jeżeli jesteśmy fankami zdrowego odżywiania, w naszym domu z pewnością można spotkać oliwę z oliwek lub olej słonecznikowy. Tak jedno, jak i drugie rozwiązanie może przydać się nie tylko w kuchni, ale również w łazience, po podgrzaniu dobrze wmasować oleistą maź w rozdwojone końcówki.
• Jeśli dysponujemy suszonymi ziołami skrzypu lub pokrzywy, możemy zalać je wrzątkiem, poczekać, aż wywar nieco się ochłodzi, a potem zastosować taką płukankę na końcówki, które zostaną dzięki niej wzmocnione i nawilżone.
• Wyjątkowo skuteczna, a jednocześnie prosta w przygotowaniu jest maseczka z żółtka wymagająca użycia dwóch żółtek jaja kurzego i kilku kropli spirytusu. Po przygotowaniu należy wetrzeć ją we włosy, a następnie owinąć je najpierw folią, a potem ręcznikiem i pozostawić tak na godzinę. Potem włosy można spłukać.
Działaj kompleksowo!
Jeśli proste zabiegi nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, włosy należy podciąć. Co ważne, nie zaleca się samodzielnego wykonywania tej czynności. Owszem, wizyta u fryzjera wiąże się z dodatkowymi kosztami, specjalista posiada jednak odpowiednie akcesoria, które mogą zapobiegać natychmiastowemu pojawieniu się problemu.
Już po wykonaniu tego dość radykalnego kroku, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne odżywki do spłukiwania, nakładane właśnie na końcówki włosów. Nie zaszkodzi też, jeśli wprowadzimy zwyczaj kończenia płukania włosów strumieniem niezbyt ciepłej wody. Początkowo nie musi być to najprzyjemniejsze z doznań, doprowadzi ono jednak do tego, że dojdzie do zamknięcia struktury włosa. Warto też przekonać się do grzebieni o szeroko rozstawionych ząbkach, okazuje się bowiem, że ich stosowanie jest najbezpieczniejszym sposobem na rozczesywanie włosów.