Z jakich przyczyn powstają worki pod oczami?
Niestety – nie ma tutaj jednej dobrej odpowiedzi. Najczęściej za nie najlepszą kondycję skóry wokół naszych oczu odpowiadają: zbyt krótki sen, czynniki dziedziczne, alergie i niektóre choroby. Tak czy inaczej warto jest spróbować zminimalizować worki pod oczami, a pierwszym krokiem w tej rozgrywce powinno być właśnie namierzenie głównego winowajcy. Jeśli zorientujesz się, co w głównej mierze odpowiada za twój problem, podejmowane działania będą bardziej skuteczne, a zmęczone oczy odejdą w niepamięć.
Niech za przykład posłużą nam worki pod oczami wywołane przez alergię. Wtedy celem numer 1 powinno być unikanie alergenów i przyjmowanie odpowiednich leków. Być może zmagasz się z nierozpoznaną alergią na któryś z produktów, które ciągle spożywasz? Lekarz specjalista dzięki dokładnej diagnozie pomoże ci ustalić, czy za podkrążone oczy nie odpowiada przypadkiem gluten, obecny w twoich ulubionych posiłkach. Alergicy często cierpią na niedobór witamin (zwłaszcza tych z grupy B), dlatego możesz też wypróbować suplementy witaminowe.
Jak walczyć z workami pod oczami?
Żeby pozbyć się worków i cieni pod oczami, które wykwitają na twojej twarzy przez niedobór snu, musisz więcej i bardziej efektywnie spać. Oczywiście, nie jest to takie proste – źle wysypiające się osoby mają najczęściej problem ze stresem. W takim przypadku trzeba znaleźć skuteczny sposób na odreagowywanie napięcia. Podczas snu warto przywiązać uwagę do prawidłowego ułożenia głowy. Jeśli lekko ją uniesiesz, spowoduje to bardziej swobodny przepływ limfy. Pomocne mogą być także: drenaż limfatyczny okolic oka, chłodzące okulary i stosowanie kosmetyków z witaminą K, kwasem hialuronowym oraz z wyciągiem z kasztanowca.
Powinnaś przy tym pamiętać, że skóra pod oczami jest cienka, a z wiekiem staje się coraz cieńsza. Zły sen, słabe odżywianie, nadużywanie alkoholu, kofeiny i papierosów, a wreszcie brak aktywności fizycznej mają bardzo zły wpływ na okolice oczu i jedynie przyspieszają proces starzenia się tamtej skóry. Nie możesz katować wrażliwych miejsc drażniącymi substancjami. Postaw na produkty jak najbardziej łagodne, a najlepiej naturalne.
Czasem możemy zaobserwować zwiększone cienie pod oczami tylko dlatego, ze mamy zatkany nos. Jest to problem chwilowy, który znika wraz z katarem. Gorzej, jeżeli odziedziczyłaś wyjątkowo cienką skórę pod oczami po rodzicach lub dziadkach. W takim przypadku pomocny będzie korektor pod oczy i domowe sposoby na worki pod oczami.
Domowe sposoby na worki pod oczami i zmęczone oczy
- Okłady z plasterków ogórka. Wybierz długi ogórek i schłódź go w lodówce. Następnie pokrój go w plastry i ułóż jeden z nich na każdej powiece. Zdejmij je po około kwadransie i ciesz się promienistym spojrzeniem!
- Mleczne waciki. Zamocz waciki (ewentualnie chusteczki higieniczne) w wyjętym z lodówki mleku i delikatnie przetrzyj nimi oczy.
- Kompresy z herbaty. Wystarczy, że schłodzisz dwie torebki herbaty i ułożysz je na powiekach tak, jak plastry ogórka. Możesz też zanurzyć waciki w ostudzonej herbacie albo posłużyć się zwykłą, zimną wodą. Przemywaj zamoczonym wacikiem oczy i ich okolice. Jeśli masz ochotę, wypróbuj skierowanie zimnego strumienia wody na całą twarz.
- Schłodzone żelowe okulary, czyli gotowiec do kupienia w niemal każdej drogerii.
- Pasta z surowego ziemniaka. Rozgnieć warzywo i nałóż je na powieki. Zmyj dopiero po 30 minutach.
- Schłodzone łyżki, czyli sposób znany w kuchni każdej babci. Łyżkę lub łyżeczkę wsadź do lodówki albo do zamrażalnika. Możesz też schłodzić ją pod zimnym strumieniem wody. Następnie ostrożnie przykładaj je do oczu.
Zadbaj o to, żeby twój krem pod oczy zawierał witaminę K i retinol. Nie pocieraj oczu i nie zapominaj o zakładaniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem. Dbaj o swoją dietę, a w szczególności wystrzegaj się soli – jej nadmiar sprawia, że woda zatrzymuje się pod oczami i tworzy nieszczęsne worki, co powoduje wygląd zmęczonych oczu. Łącz metody długoterminowe z doraźnymi, domowymi sposobami, a wkrótce dostrzeżesz upragnione efekty.
Jeszcze niedawno oczy piekły mnie zawsze przy sztucznym świetle, były tak suche, że kilka razy dziennie musiałam używać kropli nawilżających, ale najgorszy był ból, który pojawiał się po godzinie pracy przy komputerze. Obecnie nie mam tych problemów, ponieważ biorę Gold Luteinę, zalecił mi ją okulista, obecnie twierdze, że nie ma lepszego specyfiku na tego typu problemy.
Mnie też pieką przy sztucznym świetle, zwłaszcza pracy, gdzie jest jeszcze komputer i wielkie lampy. Bez kropel starazolin nie ruszam się do pracy.
O, to mam tak samo jak gośka - Starazolin to podstawa w moim dbaniu o oczy.
też używam kropli Starazolin. Dużo pływam na basanie i woda chlorowana podrażnia moje oczy dlatego te krople są jak zbawienie ;)