Suszarka do włosów to niezbędne urządzenie w wielu domach. Pozwala zaoszczędzić wiele czasu, dzięki suszarce można też odpowiednio ułożyć włosy. Jeśli używasz suszarki codziennie, musisz wybrać odpowiednie urządzenie. Jak to zrobić? Dobra suszarka nie przesuszy włosów i nie będzie powodowała ich elektryzowania się. Jak wybrać właściwą suszarkę spośród wielu dostępnych na rynku modeli? Na co zwracać szczególną uwagę?


Dostosowana do potrzeb suszarka do włosów

Jeśli czeka cię kupno suszarki, zwróć uwagę na swoje włosy, jaką mają strukturę i wygląd. Każde włosy są inne – jedne są cienkie, proste i skłonne do elektryzowania się, inne mogą być grubsze, podatne na kręcenie i mocne. Zastanów się też, jak często będziesz używać suszarki. Jeśli chcesz z jej pomocą suszyć włosy jedynie raz na jakiś czas, nie ma sensu, abyś na urządzenie wydawała majątek. Taka suszarka częściej będzie leżała na półce. Jeżeli jednak suszarka jest dla ciebie niezbędnym urządzeniem i korzystasz z niej niemal codziennie, warto zainwestować w nieco droższy i bardziej profesjonalny model.


Rodzaje suszarek do włosów

Ogólnie suszarki możemy podzielić na małe, duże i turystyczne.
Najpopularniejsze są suszarki małe. Jak wskazuje ich nazwa, są niewielkie, dlatego zajmują mało miejsca w łazience – zmieszczą się na półce. Mała suszarka umożliwia szybkie wysuszenie włosów krótkich i półdługich. Zazwyczaj do takiej suszarki dołączana jest wąska końcówka do modelowania (koncentrator), idealna do układania niezbyt długich włosów.


Suszarki duże przeznaczone są przede wszystkim do włosów długich. Taka suszarka ma większą moc, w dodatku posiada regulację temperatury oraz siły nawiewu. Z zestawie z suszarką najczęściej znajduje się kilka nakładek do modelowania, także koncentrator. Koncentrator pozwala na szybkie wysuszenie włosów i podniesienie ich u nasady. Może też zwiększać moc nawiewu, pomaga skierować strumień powietrza w odpowiednie miejsce na głowie.


Ostatni rodzaj suszarek to suszarki turystyczne. To bardzo małe suszarki, idealne do zabrania na wyjazd. Ze względu na niewielkie rozmiary, takie suszarki z łatwością mieszczą się w walizce – ich atutem jest możliwość złożenia rączki. Suszarki turystyczne często wyposażone są w etui i zestaw wymiennych końcówek – dzięki temu nic nie zgubi się w podróży. W zestawie z suszarką mogą się także znaleźć wymienne wtyczki dopasowane do kontaktów w innych krajach. Takie urządzenia nie nadają się raczej do użytku w domu, bo mają stosunkowo małą moc i słabo suszą włosy.


suszarka do włosów


Czym charakteryzuje się dobra suszarka do włosów?


Funkcja jonizacji powietrza

Na rynku znajduje się wiele suszarek z opcją jonizacji powietrza. Taka suszarka wyposażona jest w generatory jonów ujemnych. Jony ujemne neutralizują w czasie suszenia jony dodatnie, które kumulują się na włosach. Suszarki z jonizacją powietrza wygładzają włosy, domykają ich łuskę, dzięki czemu włosy są bardziej błyszczące i miękkie. Jonizacja powietrza sprawia też, że włosy nie elektryzują się i można je znacznie łatwiej rozczesać.


Regulacja temperatury i siły nawiewu

Każda dobra suszarka do włosów powinna posiadać odpowiednią regulację temperatury i siły nawiewu. Suszarki zwykle posiadają 2-4 poziomy regulacji temperatury i do 4 poziomów siły nawiewu powietrza. Dzięki temu mamy możliwość wielu kombinacji i sprawdzenia, co jest najlepsze dla naszych włosów. Wybierając suszarkę, sprawdzajmy jej regulację – im więcej ma poziomów, tym bardziej suszarka będzie uniwersalna.


Chłodny nawiew

Jeśli suszysz włosy codziennie, z pewnością zdajesz sobie sprawę, na co je narażasz. Wysoka temperatura nawiewu z suszarki rozszerza łuski włosów, co może narażać całe włosy na nadmierną utratę wody. Poza tym, bardzo gorący strumień może też nadmiernie przesuszać skórę głowy. Dlatego każda dobra suszarka do włosów musi mieć opcję chłodnego nawiewu. Takiej funkcji powinny szukać szczególnie posiadaczki włosów cienkich i delikatnych. Chłodny nawiew domyka łuski włosów, wygładza fryzurę i ją utrwala.

Suszarka do włosów – jak wybrać właściwą? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1