Bujna, lśniąca i sprężysta czupryna to marzenie chyba każdej pani. Każdego dnia wykonujemy szereg czynności, które doprowadzić mają do pożądanego efektu. Kupujemy coraz droższe i lepsze szampony, maseczki, suplementy diety i szczotki, jednak naszym włosom nadal wiele brakuje do ideału. Zastanawiamy się nad tym, co robimy źle, że nasze kosmyki nadal przypominają bardziej nastroszoną kępkę suchych kłaczków niż lśniącą i gładką taflę. Jeśli często używasz suszarki do włosów – przeczytaj uważnie ten tekst, bowiem to właśnie w tej czynności może tkwić przyczyna twoich problemów z włosami. Czy suszenie włosów jest faktycznie korzystne?


Jak suszyć włosy, by ich nie przesuszyć

Prawda jest taka, że włosom najlepiej jest pozwolić wyschnąć naturalnie. Jeśli więc tylko masz czas na to, by kosmyki mogły wyschnąć samodzielnie – schowaj suszarkę głęboko do szafy. Co jednak w przypadku, kiedy potrzebujesz szybko wysuszyć włosy i użycie suszarki jest konieczne? W miarę możliwości – postaraj się używać sprzętu z chłodnym nawiewem. Nie niszczy on bowiem włosa tak bardzo jak gorące powietrze. Włosy po myciu, szczególnie ciepłą wodą, są rozpulchnione – bardzo łatwo je wówczas uszkodzić. Jeśli masz nawyk pocierania ich ręcznikiem, za każdym razem powodujesz setki mikrouszkodzeń na ich powierzchni. Zaniechaj więc tej praktyki – po myciu wyduś włosy i ewentualnie delikatnie odsącz w ręcznik – zawijając je w niego i wykręcając. Następnie uformuj z ręcznika turban i pozostaw go na parę minut – nadmiar wody zostanie odsączony, a włosy szybciej wyschną naturalnie. Pamiętaj jednak, by nie trzymać turbana z ręcznika na głowie zbyt długo. Suszenie włosów taką techniką musi być delikatne.


Nie rozczesuj także mokrych włosów na siłę – to kolejny krok do szybkiego ich zniszczenia. Splątane kosmyki przeczesz najpierw palcami (najlepiej pochylając głowę w dół), a następnie dopiero przeczesz je grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach (najlepsze są te przeznaczone do włosów kręconych bądź afro). Jeśli koniecznie musisz bądź chcesz użyć suszarki – spryskaj włosy preparatem ochronnym przed wysokimi temperaturami. Najlepszym sposobem na suszenie włosów suszarką jest pochylenie głowy w dół i zarzucenie włosów do przodu – ciepłe powietrze suszarki nie będzie działało bezpośrednio na zewnętrzne partie włosów, dzięki czemu nie będą się one puszyć i wykręcać. Dodatkowo sposób taki przynosi efekt w postaci puszystej fryzurki. Nie zapominaj o tym, by suszarkę trzymać w odległości co najmniej 20–30 cm od głowy – w przeciwnym razie ryzyko przesuszenia, a nawet spalenia włosów znacznie wzrasta. Dobrą metodą na ochronę włosów jest także użycie suszarki na włosy, które już zdążyły podeschnąć naturalnie. Możesz również łapać poszczególne pasma, wyciągać je na grzebieniu i suszyć partiami.


suszenie włosów może je zniszczyć


Suszenie włosów: jak zrobić, żeby były proste?

Im mniej zabiegów stylizacyjnych na gorąco, tym lepiej. Tak więc jeśli umyłaś włosy, jednak mają one tendencje do skręcania się i puszenia, spróbuj osiągnąć efekt ich prostowania bez użycia prostownicy. Suszenie kosmyków na gorąco, a następnie prostowanie ich za pomocą prostownicy to zabieg wyjątkowo szkodliwy i skutkujący przesuszeniem, a w efekcie wypadaniem i łamaniem się włosów. Jak osiągnąć efekt prostych włosów już podczas suszenia? W drogeriach znajdziesz mnóstwo preparatów do prostowania włosów, które nakłada się na włosy przed użyciem suszarki bądź prostownicy. Nie tylko chronią one strukturę włosa przed nadmiernym działaniem wysokiej temperatury, ale także wspomagają prostowanie kosmyków. Nałóż więc odpowiednią ilość preparatu na włosy, a następnie poszczególne pasma wyciągaj na grubej szczotce – najlepiej szerokiej i płaskiej. Drugą ręką susz za pomocą suszarki naciągnięte na szczotkę pasemko. Zaopatrzyć możesz się także w specjalną szczotkę bądź grzebień do prostowania włosów podczas suszenia. Wyglądem przypomina prostownicę: pomiędzy dwie części łapiesz pasemko u nasady, a następnie zjeżdżasz w dół, w drugiej ręce trzymając suszarkę. Takie suszenie włosów jest czasochłonne, ale efektywne.


Suszenie włosów bez suszarki

Za niedługo musisz wyjść, jednak twoje kosmyki są mokre, a suszarka odmówiła posłuszeństwa? Nie panikuj – w szybki sposób wysuszysz włosy bez użycia suszarki. Łap pojedyncze pasemka włosów i trzep nimi. Im cieńsze pasma, tym szybciej uzyskasz pożądany efekt. Możesz także łapać włosy u nasady i delikatnie je unosić – wprawione w ruch wyschną zdecydowanie szybciej!

Suszenie włosów – jak im nie zaszkodzić? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1