Poświęcasz wiele czasu na pielęgnację twarzy, by opóźnić powstanie pierwszych zmarszczek. Odpowiednio troszczysz się również o skórę na szyi i dekolcie. Tak bardzo zależy ci na tym, by mieć piękną cerę. Jednak mimo tylu starań, dostrzegasz na skórze krostki przypominające trądzik młodzieńczy, których wygląd skutecznie psuje ci dobry nastrój. Spokojnie, taka dolegliwość spotyka i niepokoi niejedną kobietę po 30-tym roku życia. To nic innego jak trądzik wieku dojrzałego. W jaki sposób możesz sobie pomóc?


Dlaczego mnie to dotyka? Poznaj przyczyny!

Trudno gojące się wypryski na brodzie czy dekolcie, po których na dodatek często zostają blizny, powodują, że najchętniej schowałabyś się przed światem. Nurtują cię zapewne pytania, dlaczego akurat ty musisz z tym walczyć? Gdzie tkwią przyczyny? Trądzik wieku dojrzałego może u każdej kobiety wystąpić z innego powodu. Czasem będą za niego odpowiadały wahania poziomu hormonów, zażywane leki lub kosmetyki pełne sztucznych składników. Zmiany na cerze mogą pojawić się również wtedy, gdy większą część dnia spędzasz w klimatyzowanym pomieszczeniu. Pewien wpływ mają też stres i geny.


Najważniejszy krok

Jeśli zaliczasz się do kobiet cierpiących na trądzik wieku dojrzałego, nie odkładaj wizyty u specjalisty. Dolegliwość tą trzeba leczyć, niekiedy nawet za pomocą przepisanych przez dermatologa antybiotyków. Ważne, aby kuracji nie przerywać, nawet wówczas, gdy zauważysz niewielką poprawę stanu cery. Zależy ci na tym, aby raz na zawsze pozbyć się trądziku? W takim razie uzbrój się w cierpliwość i postępuj zgodnie ze wskazówkami lekarza.


trądzik wieku dojrzałego


Pamiętaj o właściwej pielęgnacji!

Posiadaczki cery dojrzałej, borykające się z trądzikiem, powinny szczególną uwagę zwrócić na właściwą pielęgnację skóry, a jeśli to konieczne, zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia. Jak często myć twarz, gdy masz problemy z trądzikiem? Oczyszczaj ją dwa razy dziennie, pamiętając o tym, by wieczorem obowiązkowo zmyć makijaż. Do mycia stosuj żel, piankę lub kostkę myjącą przeznaczoną do skóry trądzikowej. Tradycyjny ręcznik zamień na jednorazowy, a przemywając twarz, wybieraj zawsze tonik bezalkoholowy. Wskazanym zabiegiem w twoim przypadku jest peeling złuszczający martwy naskórek. Przeprowadzaj go jednak nie częściej niż raz na tydzień. Gdy kupujesz kosmetyki, zwracaj uwagę na ich skład. Odpowiednie do cery trądzikowej będą te z dodatkiem kwasu salicylowego, mlekowego, cynku czy siarki. Działają one przeciwbakteryjnie oraz pomogą ci złagodzić stan zapalny, tak często towarzyszący trądzikowi u osób dorosłych.


Skarby natury

Istnieje pewna grupa kosmetyków naturalnych, szczególnie polecanych osobom zmagającym się z trądzikiem wieku dojrzałego. Do cennych składników, których regularne stosowanie może przynieść znaczącą poprawę, należą glinka zielona, błoto termalne lub sok z liści aloesu. Możesz zdecydować się na krem nawilżający z błotem termalnym, pod którego wpływem krostki będą się szybciej goiły. Podobnie działa sok z aloesu, który dodatkowo zahamuje powstawanie kolejnych wyprysków. Jeśli chcesz, by blizny pozostałe po trądziku stały się mniej widoczne, postaw na kosmetyki z glinką zieloną w składzie.


Suplementem w trądzik wieku dojrzałego

Jak już pewnie zauważyłaś, że w zmaganiach z trądzikiem wiele zależy od ciebie. Jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań, rozważ przyjmowanie suplementów diety łagodzących zmiany trądzikowe. Pytaj w aptece o tabletki z siarczanem magnezu, witaminą C lub krzemionką w składzie.


Żyj zdrowo

Na wygląd naszej cery wpływa również tryb życia, jaki prowadzimy. Stresu nie da się całkowicie wyeliminować, ale musisz znaleźć czas na relaks. Gdy trądzik wieku dojrzałego spędza ci sen z powiek, przyjrzyj się swojej diecie. Lepiej wyklucz z diety żywność typu fast food, ostre przyprawy, słodycze oraz używki. Spożywaj za to więcej niż dotychczas warzyw i owoców, nabiału oraz produktów pełnoziarnistych.


Gdy na twarzy pojawia się pryszcz, pierwsze co chcemy zrobić, to go wycisnąć. Niestety, w ten sposób nie wygramy z trądzikiem wieku dojrzałego, a raczej go nasilimy, czego efektem będą widoczne blizny i przebarwienia. Jedyny sposób, by sobie pomóc, to zasięgnięcie porady lekarskiej, a następnie wsparcie jej domowymi zabiegami.

Trądzik a cera dojrzała. Jak sobie pomóc? Ocena: 3/5 Ilość głosów: 2
Komentarze(1)
    • ~Irena
      23 lipiec 2017

      Niezależnie od wieku, wszelkie zmiany skórne powinno się leczyć pod okiem profesjonalistów. Świetnych specjalistów z zakresu dermatologii można znaleźć m.in. w krakowskim gabinecie medycyny estetycznej, SCM estetic - dzięki nim, udało mi się wyleczyć z trądziku.