Bardzo sucha skóra to jeden z największych, a jednocześnie najczęściej występujących problemów, z którymi muszą sobie radzić kobiety. Sprawia nieprzyjemne wrażenie i wpływa na obniżenie atrakcyjności wizualnej, a jednocześnie szybciej się starzeje. Na szczęście, sucha skóra wokół oczu i ust oraz na łokciach i kolanach nie musi być już dziś postrzegana jako problem, z którym nie jesteśmy w stanie sobie poradzić.


Sucha skóra – przyczyny

Bardzo sucha skóra twarzy i dłoni może mieć zarówno przyczyny zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Do tych pierwszych zaliczamy między innymi:
• niesprzyjające warunki klimatyczne;
• promieniowanie słoneczne zwłaszcza, jeśli przyjmujemy je w zbyt dużych dawkach;
• zmiany sezonowe, które najczęściej obserwujemy w miesiącach zimowych i letnich;
• błędy popełniane podczas pielęgnowania skóry w tym zwłaszcza skłonność do długich kąpieli w bardzo gorącej wodzie i niewłaściwy schemat pielęgnacji skóry;
• niektóre leki.


Niestety, bardzo często okazuje się, że sucha skóra twarzy i innych części ciała pojawia się i jest trudna do wyeliminowania nawet pomimo tego, że robimy wszystko, aby eliminować czynniki zewnętrzne mogące stanowić dla niej zagrożenie. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że poza zewnętrznymi istnieją również wewnętrzne przyczyny problemów z suchą skórą. W tym kontekście warto wspomnieć przede wszystkim o:
• uwarunkowaniach genetycznych;
• niekorzystnym wpływie hormonów, co daje o sobie znać zwłaszcza w okresie dojrzewania i menopauzy;
• przedwczesnym starzeniu się skóry jako procesie biologicznym.


sucha skóra jest problemem szczególnie zimą


Domowe sposoby sposoby walki z suchą skórą

Kobiety, które borykają się z problemem suchej skóry, wcale nie muszą obawiać się tego, że rozwiązaniem okażą się kosztowne wizyty w gabinetach kosmetycznych. Często pomocne okazuje się zastosowanie tak zwanych sposobów domowych, cieszących się powodzeniem od dziesięcioleci. Tu na pierwszy plan wysuwa się odpowiednia pielęgnacja, która wymaga stosowania się do kilku prostych kroków.
1. Pierwszym krokiem powinno być oczyszczanie suchej skóry twarzy. Cennym wsparciem może okazać się w tym kontekście łagodne mleczko, które nie tylko nie pozwala skórze wysychać, ale również przygotowuje ją do działania kremu nawilżającego.
2. Oczyszczona skóra może zostać nawilżona, nigdy jednak nie powinnyśmy zmieniać tej kolejności. Wśród kremów o właściwościach nawilżających warto szukać przede wszystkim tych, które posiadają w swoim składzie mocznik i kwas mlekowy, właśnie te substancje najlepiej radzą sobie z trudnym zadaniem.
3. Bez względu na porę roku należy chronić suchą skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Owszem, nie można o tym zapominać bez względu na to, z jakim typem skóry mamy do czynienia, jeśli jednak do zaniedbania doprowadzą właścicielki skóry suchej, bardzo szybko zostaną skonfrontowane z pierwszymi widocznymi objawami jej starzenia się.


Sucha skóra – jak dieta będzie odpowiednia?

To, co jemy, może mieć duży wpływ na nasz wygląd. Na ogół przypominamy sobie o tym wówczas, gdy zmagamy się z problemem nadwagi, okazuje się jednak, że dieta ma wpływ również na stan naszej skóry. Kobiety, które zmagają się ze skórą suchą, w pierwszej kolejności powinny pamiętać o tym, aby w ciągu dnia przyjmować przynajmniej dwa litry płynów. Okazuje się zresztą, że nie każdy płyn ma tak samo dobroczynny wpływ. Bardzo często okazuje się bowiem, że tak lubiane słodzone napoje gazowane nie tylko nie wspierają naszej skóry, ale nawet wypłukują wodę z organizmu.


Warto też pamiętać o zaletach produktów bogatych w witaminę E występującą przede wszystkim w zielonych częściach roślin, jajach i wątróbce. Nie zaszkodzi również, jeśli dieta zostanie uzupełniona o produkty bogate w witaminę C oraz F (obecną między innymi w tłuszczach roślinnych). W sprzedaży dostępne są także suplementy diety skierowane do kobiet z suchą skórą, po nie jednak wypada sięgać jedynie w ostateczności.

Wiesz, jak radzić sobie z problemem suchej skóry? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1