Długie, średnie, krótkie, kręcone, proste, farbowane, z pasemkami czy zupełnie naturalne – każde wymagają specjalnej pielęgnacji. A zadbane włosy mogą być atutem każdej kobiety. Bo o ile można wyjść na miasto bez makijażu, to wyjście z zaniedbanymi włosami nie przemawia na naszą korzyść. Ale co kryje się pod hasłem „dbać o włosy”? Dowiecie się z tego artykułu.


Szampon

To podstawa. Tego kosmetyku używają nawet mężczyźni, którzy przecież nie przykładają dużej wagi do kwestii urodowych. Jednak unikajcie szamponów do wszystkich rodzajów włosów, które oczyszczają, ale nie pielęgnują twoich włosów według ich potrzeb. Najpierw rozeznaj, jakie masz włosy: przetłuszczające się, normalne, farbowane, skłonne do wypadania, suche i zniszczone, czy mieszane (przy skórze głowy tłuste, a na końcówkach suche)? Szampon dobieraj zgodnie z ich potrzebami. Przetestuj kilka szamponów i zobacz, z którym twoje włosy polubią się najbardziej. Nie zawsze droższy znaczy lepszy. Ważne, żebyś była zadowolona z efektu, jaki daje szampon.


Odżywka

Jednak szampon to nie wszystko. Równie ważna jest odżywka na włosy. Fakt, nie musisz stosować jej po każdym myciu, jeżeli twoje włosy łatwo się rozczesują i są ogólnie zdrowe. Jednak w każdym przypadku dobrze zrobi im odżywianie. Jeżeli z kolei twoje włosy trudno się rozczesują, są suche, zniszczone bądź farbowane – nałożenie odżywki po każdym myciu jest jak najbardziej wskazane. Najlepiej spisują się odżywki spłukiwane (nie przetłuszczają włosów), ale osoby ceniące wygodę zdołają znaleźć również wiele takich, których nie trzeba spłukiwać.


Maska

Maska dobrana do potrzeb skóry głowy i włosów może zapewnić im kompleksową regenerację. Taka maska, którą stosuje się zazwyczaj 1–2 dni w tygodniu, wykazuje silniejsze działanie niż zwykła odżywka. Podobnie jak warto zafundować czasem maskę dla skóry twarzy, tak i warto pozwolić włosom na spotkanie z bogactwem odżywczo-regenerujących składników. Właśnie dzięki takiej pielęgnacji włosy stają się lśniące, piękne i gęste. Ale to jeszcze nie wszystko.


włosy


Płukanki

Istnieją również płukanki wzmacniające włosy, przeciwdziałające ich wypadaniu. I nie mówię teraz o płukankach koloryzujących, ale tych całkiem naturalnych takich jak zaparzony skrzyp polny, pokrzywa, rumianek lub inne zioła sprzyjające ładnym włosom. Takie płukanki można zrobić samemu, ale można też kupić je w drogerii czy aptece. Są łatwe w użyciu, ładnie pachną i jeżeli zrobimy je same – całkowicie naturalne, nie mogą więc włosom zaszkodzić.


Wcierki

Zazwyczaj przeciwdziałają wypadaniu oraz wpływają pozytywnie na porost włosów. Wciera je się nie tyle we włosy (jak odżywki czy maski), ale w skórę głowy. Dlatego mają wpływ na cebulki włosów i swoją skuteczność zawdzięczają temu, że działają już u podstawy włosów.


Olejki

Olejki to małe czarodziejki, bo mają w sobie naprawdę niezwykłą moc. Ich wada polega jedynie na tym, że są tłuste i obciążają włosy, toteż nie powinno ich się stosować po myciu głowy, ale kilka godzin przed nim, aby zdążyły się wchłonąć. Najlepiej takie olejki nałożyć na noc, pozostawić na włosach i rano zmyć. Mogą być to olejki bardziej gęstej konsystencji takie jak kokosowy czy masło shea – lub o konsystencji łatwo rozprowadzalnej, płynnej, jak w olejach macadamia, arganowym, sezamowym, ryżowym, konopnym, w końcu rycynowym (świetnie wspomaga porost włosów) i wielu innych.


Pomimo wymienionych wyżej środków do pielęgnacji włosów należy pamiętać, że wszelkie zabiegi takie jak farbowanie, suszenie, kręcenie i prostowanie włosów – niszczą je. Dlatego na ile mamy możliwość – obchodźmy się z nimi naturalnie.

Włosy. Jak o nie dbać, by były piękne i zdrowe? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1