Woda kokosowa to przezroczysty, choć niekoniecznie klarowny napój, który często używany jest w krajach tropikalnych do zaspokojenia pragnienia, jednak z racji na swoje liczne właściwości zdrowotne rozpowszechnia się również w Europie i Stanach Zjednoczonych. Także i w Polsce coraz częściej wypijamy wodę kokosową – jakie korzyści możemy z niej czerpać? Jakie właściwości zdrowotne posiada ów napój?


Czym jest woda kokosowa?

Woda staje się powoli ulubionym napojem sportowców i osób odchudzających się. Jest bielmem jądrowym niedojrzałych jeszcze orzechów kokosowych, które mają około 5-7 miesięcy. Woda kokosowa jest przezroczysta i posiada wiele odżywczych składników – przede wszystkim dużą ilość potasu, który jest tak ważny w diecie osób uprawiających sport. Ponadto znajdziemy w niej również składniki mineralne (wapń, fosfor, magnez) i cenne witaminy (z grupy B oraz witaminę C).


Swoim składem woda kokosowa przypomina w dużej mierze osocze krwi ludzkiej – być może właśnie dlatego tak zbawiennie działa na nasze ciało. W czasie II wojny światowej jej przetaczanie żołnierzom często ratowało ich życie, gdy brakowało krwi do transfuzji. Chodzi tu przede wszystkim o elektrolity, które sprawiają, że woda kokosowa jest świetnym napojem izotonicznym. W dodatku naturalnym! Reguluje gospodarkę wodną w naszym organizmie oraz dba o poprawny metabolizm. Posiada również kinetynę, będącą roślinnym hormonem wzrostu, który uelastycznia skórę oraz zapobiega działaniu wolnych rodników. Przy tym w wodzie kokosowej nie znajdziemy tłuszczu – w przeciwieństwie na przykład do mleczka kokosowego. Nie jest to zatem ten sam napój! Woda kokosowa jest znacznie bardziej orzeźwiająca i po prostu zdrowsza – a przy tym niskokaloryczna.


Woda kokosowa i jej właściwości

Woda kokosowa ma świetne opinie wśród wszystkich osób, które ją stosowały. Doskonała w smaku i całkowicie naturalna – można ją wypijać bez ograniczeń, tym samym polepszając jedynie kondycję swego ciała. Jest świetnym remedium na kaca, ale także i na stres. Dlatego też powinny ją często wypijać osoby nerwowe i prowadzące intensywny, stresujący tryb życia. Korzystnie wpływa na pracę serca oraz całego układu krwionośnego, chroniąc przed chorobami. Zapobiega również anemii. Obniża ciśnienie krwi, a także zły cholesterol. Przy tym działa zbawiennie również na układ moczowy i pokarmowy człowieka. Między innymi rozbija kamienie nerkowe i potrafi zastopować biegunkę.


Posiada też antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne działanie – powinny ją zatem wypijać osoby, które się przeziębiły, albo walczą na przykład z alergią czy opryszczką. Z pewnością pomoże! Wodę kokosową mogą wypijać również małe dzieci – w jej składzie nie znajduje się bowiem nic szkodliwego albo uczulającego.


Gdzie kupić wodę kokosową i ile kosztuje?

Wodę kokosową możemy przygotować sami, kupując niedojrzałego kokosa i otwierając go. W środku znajdziemy od 200 mililitrów do nawet 1 litra tej pysznej wody. Jednakże wodę kokosową można także kupić w postaci gotowego, w pełni naturalnego napoju – w puszkach, butelkach lub kartonach. Ważne jednak, aby woda była świeża – im starszy bowiem kokos, tym mniej ma wartości odżywczych. Warto zatem uważnie czytać etykiety, sprawdzając, czy do produktu nie dodano żadnego cukru lub ulepszaczy. Oczywiście, najlepsza jest ta w pełni naturalna.


Wodę kokosową można kupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz w sklepach internetowych, lecz coraz częściej również w zwykłych delikatesach i hipermarketach. Cena zależy od producenta, ale jest spora –  jednak za zdrowie warto płacić. Za 0,5 litra napoju zapłacimy około 7-10 złotych, choć znajdziemy również butelki litrowe lub puszki/kartony 0,33 litra.

Woda kokosowa – sekret zdrowia i urody Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1