Istnieje kilka sposobów na to, żeby wybielić zęby bez wizyty w gabinecie stomatologicznym. Szczególnie popularne jest wybielanie sodą, które uznawane jest jednocześnie za jedną z najbardziej niebezpiecznych metod wybielania. Mniej znanym sposobem jest wybielanie zębów węglem. Zanim zdecydujemy się wypróbować tę metodę, warto zapoznać się z informacjami na temat jej bezpieczeństwa i skuteczności.


Na czym polega wybielanie zębów węglem?

Do wybielania potrzebny jest węgiel aktywny, który można zakupić w aptece bez recepty. Sprzedaje się go zarówno w formie tabletek, jak i kapsułek. Większą wygodę zapewniają kapsułki, ponieważ nie trzeba ich rozgniatać przed użyciem tak jak tabletek. Wysypany z kapsułek proszek należy zmieszać z kilkoma kroplami wody w taki sposób, żeby uzyskać rzadką pastę. Taką mieszankę nakłada się na zęby, a następnie szczotkuje zęby przez kilka minut, tak jak podczas normalnego mycia. Istnieje jednak także inna, łagodniejsza wersja zabiegu. Przygotowaną pastę rozsmarowuje się na zębach i pozostawia na kilka minut, a następnie spłukuje. Czynność tę należy powtarzać przynajmniej raz w tygodniu.


wybielanie zębów węglem


Wybielanie zębów węglem - efekty

Chociaż nie wszyscy wiedzą, że możliwe jest wybielanie zębów przy pomocy węgla aktywnego, to bez trudu można wyszukać opinie osób, które wypróbowały tę metodę. Niestety na podstawie ich wypowiedzi nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące skuteczności tego sposobu wybielania. Niektórzy są zadowoleni z uzyskanych rezultatów, natomiast inni nie dostrzegli żadnych zmian pomimo regularnego stosowania węgla. Co ciekawe, po przeanalizowaniu dostępnych opinii nie można stwierdzić, że szorowanie zębów pastą węglową jest bardziej skuteczne niż samo nałożenie jej na zęby, chociaż mogłoby się wydawać, że pierwszy sposób wybielania powinien dawać lepsze efekty. Należy jednak zwrócić uwagę na to, co podkreśla wiele osób stosujących domowe metody wybielania. Węgiel nie usuwa kamienia nazębnego i nie zmienia naturalnego koloru zębów. Może pomóc wyłącznie w pozbyciu się osadów na przykład po herbacie lub papierosach.


Bezpieczeństwo wybielania

Opinie na temat bezpieczeństwa wybielania węglem aktywnym także są różne. Podobnie jak w przypadku innych metoda wybielania pojawia się ryzyko uszkodzenia szkliwa zębów. Z takimi ryzykiem powinni liczyć się w szczególności ci, którzy decydują się na szczotkowanie zębów pastą węglową, ponieważ osady są wówczas usuwane w sposób mechaniczny, co sprzyja naruszeniu szkliwa. Jeżeli decydujemy się wyłącznie na nałożenie węgla na zęby i zmycie go po kilku minutach, to raczej nie powinno dojść do uszkodzenia szkliwa. Węgiel jest bezpieczny dla dziąseł, dlatego nie trzeba obawiać się tego, że pasta węglowa przedostaje się na nie w trakcie wykonywania zabiegu. Węgiel nie pozostawia żadnych plam. Łatwo zmywa się zarówno z zębów i dziąseł, jak i ze szczoteczki oraz z umywalki.


Podsumowując powyższe informacje, wybielanie węglem aktywnym to zabieg, który może poprawić wygląd zębów, ale nie można być pewnym uzyskanych efektów. Informacje na temat jego bezpieczeństwa są różne, dlatego warto dobrze przemyśleć wypróbowanie tej metody, podobnie jak w przypadku pozostałych domowych sposobów wybielania zębów.

Wybielanie zębów węglem - na czym to polega? Ocena: 3.4/5 Ilość głosów: 16
Komentarze(11)
  • ~Iza
   31 marzec 2016

   Nigdy nie próbowałam węgla ale wydaje mi się że taka metoda podobna jest do tych wszystkich domowych metod co tylko szkodzą naszym zębom. Ja wybieliłam bezpiecznie swoje zęby metodą Martuni

    • ~Marta
     30 sierpień 2016

     stylewhite? taki żel do wybielania zębów? Ja go stosowałam. Świetny jest! i niedrogi.

       • ~nikol
        1 luty 2017

        odkąd wybieliłam żelem dr martin schwarz home comfort,rzeczywiscie czuje się pewniejsza siebie,a wmojej pracy to pomaga

        • ~Kamila
         13 maj 2017

         Carbone Coco kupiłam na Allegro.Jest w końcu w Polsce i ... oczywiście działa:)

         • ~Patrycja
          18 maj 2017

          Ja też nie próbowałam , aż w końcu się przełamałam, mam pastę z biorepair i jest naprawdę fantastyczna, nie wiem jak z możliwością kupna stacjonarnie ale ja zamawiam na superusmiech :)

          • ~Prawda
           25 maj 2017

           Uważajcie na komentarze poniżej to oszuści którym producenci płacą za reklamę.

           • ~Weglowa
            27 lipiec 2017

            Mi wegiel aktywowany bardzo wybielil zeby, wlasnie czekam na dostawe kolejnego, nie niszczy szkliwa

            • ~KATHASA
             30 lipiec 2017

             Carbone Coco u mnie zadzialalal bardzo fajnie