Jeśli do tej pory nie zwracałaś większej uwagi na to, jak pierzesz swoją bieliznę, nasz poradnik jest dla ciebie. Bielizna to niezwykle delikatna część garderoby i należy o nią szczególnie zadbać, jeśli chcemy, aby nam dobrze służyła.


Bielizna w pralce

Jeśli chcemy, aby bielizna długo zachowała swój kolor, fason i nie zniszczyła się po kilku praniach, musimy odpowiednio o nią zadbać. Absolutnie zabronione jest wrzucanie staników do ogólnego prania, ewentualnie posegregowanego kolorami. Szczególnie istotne jest to w przypadku biustonoszy z fiszbinami. Drut może łatwo przebić materiał i uszkodzić inną odzież lub nawet pralkę. Zwróć uwagę na metkę, to na niej producent najlepiej wskazuje, jak powinnaś dbać o biustonosz. Jeśli dopuszcza pranie w pralce w szczególnych warunkach, dostosuj się do tego i użyj specjalnej siatki do prania biustonoszy. Zabezpieczy ona twoją pralkę i odzież, nawet jak drut przebije materiał, nie wyrządzi większej szkody. Staniki najlepiej prać ręcznie w letniej wodzie. Używaj do tego środków przeznaczonych do delikatnego prania. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie proszku dedykowanego praniu ubranek dziecięcych. Jest dużo delikatniejszy i nie zniszczy stanika. Jeśli już pierzesz stanik w pralce, wybierz dość niską temperaturę i zrezygnuj z opcji odwirowywania. Ważne, abyś suszyła staniki z dala od silnego źródła ciepła, czyli nie przy kaloryferze czy grzejniku. Połóż go na suszarce poziomo, nie przewieszaj przez linki, gdyż może się zdeformować.


bielizna


Biała bielizna - jak o nią dbać?

Ile to już staników wyrzuciłaś, bo nieestetycznie zszarzały lub mają widoczne ślady po pocie, które trudno usunąć? Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad a biała bielizna posłuży ci na dłużej. Przede wszystkim staniki, czy to białe czy kolorowe, wymagają częstego prania. Pot i perfumy łatwo się w nie wchłaniają, więc trzeba na bieżąco pozbywać się plam z nich. Jeśli już pierzesz staniki w pralce, wybierz delikatny program do prania bielizny i nie zapominaj o ochronnych siateczkach na każdy biustonosz. Do prania białych staników najlepiej użyć proszku do firanek, który ma właściwości delikatnie wybielające. Możesz też użyć płatków mydlanych.


Domowym sposobem na przywrócenie bieli zszarzałej bieliźnie jest dodanie do prania sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Jeśli decydujesz się na pranie ręczne, dodaj do wody sodę lub proszek i tak namaczaj bieliznę. Na koniec wypierz tak jak zwykle.


Kilka patentów na sprytne przechowywanie bielizny

Najważniejsza zasada – nie wkładaj jednej miseczki stanika w drugą. Tym sposobem łatwo możesz zniekształcić biustonosz. Dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie bielizny w wysuwanych szufladach w komodzie i układanie staników rozłożonych, jeden za drugim. W takim ułożeniu możesz delikatnie wcisnąć jeden stanik w drugi. Niektóre panie lubią układać staniki kolorystycznie, aby szybciej mieć pod ręką ten, którego potrzebują. Dobrym pomysłem jest także spinanie majtek i biustonosza z tego samego kompletu. W sklepach znajdziesz też wiele ciekawych rozwiązań, które pomogą ci uporządkować szafkę z bielizną. Dostępne są różnego typu organizery do szuflad, które mają specjalne przegródki na staniki i majtki. O ile staniki wymagają delikatnego traktowania i przechowywania w możliwie rozłożonej formie, o tyle majtki możemy złożyć na dwie, trzy części i włożyć do małej przegródki.


Jeśli nie masz możliwości przechowywania bielizny w komodzie, a masz do dyspozycji tylko szafę lub szafkę, nie chowaj bielizny do foliowych woreczków. Dużo lepszym wyjściem jest zakup ładnego koszyka, który łatwiej będzie ci przechowywać w szafie i dużo szybciej znajdziesz w nim potrzebną bieliznę.

Do szuflady z bielizną warto włożyć zapachową saszetkę, dzięki temu bielizna będzie pięknie pachnieć. Podobnie zadziała zapachowe mydełko, jeśli nie masz akurat saszetki pod ręką.

Zadbaj o swoją bieliznę! Praktyczne wskazówki Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1