Toksyna botulinowa, znana jako botoks, to substancja pozyskiwana z bakterii Clostridium botulinum. Wykorzystuje się ją głównie w medycynie estetycznej, chociaż zastosowanie botoksu nie ogranicza się do redukcji zmarszczek. Wyjątkowe właściwości toksyny botulinowej sprawiły, że wykorzystuje się ją także w innych celach.


Usuwanie zmarszczek

Botoks zapewnia bardzo dobre efekty, przede wszystkim w przypadku zmarszczek zlokalizowanych na górnej części twarzy. Toksyna botulinowa to najpopularniejszy sposób walki ze zmarszczkami na czole, między innymi z lwią zmarszczką. Skutecznie likwiduje kurze łapki, które powstają w okolicach oczu i brwi, jak również tak zwaną zmarszczkę palacza. Usuwanie zmarszczek przy pomocy botoksu jest bardzo popularne ze względu na małą inwazyjność zabiegu i krótki czas jego trwania, bezpieczeństwo oraz brak potrzeby poddawania pacjenta narkozie. Skutki uboczne botoksu występują rzadko i zazwyczaj są spowodowane złym wstrzyknięciem toksyny albo korzystaniem z zabiegu mimo przeciwwskazań zdrowotnych.


Opadające kąciki ust – botoks dla estetyki

W medycynie estetycznej botoks wykorzystywany jest także przy opadających kącikach ust. Z upływem lat kształt warg zmienia się, a kącik kierują się ku dołowi. W efekcie twarz zyskuje nieprzyjemny wyraz, ponieważ wygląda na smutną i zmęczoną. Botoks ust umożliwia uniesienie kącików warg, a tym samym przywraca twarzy przyjemny wyraz i sprawia, że wydaje się ona młodsza. Toksynę botulinową wstrzykuje się w mięsień wokół twarzy, który jest odpowiedzialny za mimikę warg. Uniesienie opadających kącików przy pomocy botksu jest tańszym zabiegiem niż wstrzyknięcie kwasu hialuronowego, jednak efekt jest krótszy. Usta po botoksie zachowują ładny wygląd przez kilka miesięcy, a po kwasie hialuronowym przez kilkanaście.


botoks zlikwiduje opadające kąciki ust


Bruksizm

Bruksizm to schorzenie, które objawia się zgrzytaniem zębami, prowadzącym do ich ścierania. Zgrzytanie nie jest kontrolowane przez człowieka i występuje głównie podczas snu. Jest to spowodowane bolesnym napięciem mięśni żuchwy. W przypadku bruksizmu botoks wstrzykuje się właśnie w te mięśnie, co prowadzi do redukcji ich siły. Według specjalistów najlepsze efekty przynosi wstrzykiwanie toksyny botulinowej co pół roku przez okres dwóch lat, połączone ze stosowaniem szyny relaksacyjnej na zęby.


Nadpotliwość wyleczysz botoksem

Mniej znanym zastosowaniem botoksu jest leczenie nadpotliwości. Nadmierna potliwość to częsta choroba, która ma negatywny wpływ na komfort życia. W leczeniu wykorzystuje się farmakoterapię oraz kosmetyki ograniczające wydzielanie potu, ale uzyskany efekt nie zawsze jest satysfakcjonujący. Toksyna botulinowa umożliwia zablokowanie połączeń nerwowo-mięśniowych, co prowadzi do zatrzymania wydzielania potu przez zlokalizowane tam gruczoły potowe. Ten sposób walki z nadpotliwością zyskał dużą popularność, ponieważ ograniczenie potliwości widoczne jest już po jednym zabiegu.


Botoks na włosy

Od niedawna botoks wykorzystuje się także w pielęgnacji włosów. W tym przypadku toksyna botulinowa nie jest wstrzykiwana w skórę. Na włosy nakłada się specjalny kosmetyk z botoksem. Po upływie pół godziny niewchłonięte resztki preparatu są zmywane. Po takim zabiegu włosy są miękkie i wygładzone, a także prostsze.


Podsumowując, botoks to substancja, dzięki której można nie tylko wyeliminować skutki upływu czasu, ale i poprawić wygląd włosów oraz wyeliminować nieprzyjemne dolegliwości.

Zastosowanie botoksu. Czy warto go wykorzystać? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 2