Z wiekiem skóra traci elastyczność, więc prędzej czy później na twarzy każdej z nas zagoszczą zmarszczki. Kobiety robią wszystko, aby raczej było to "później". Na szczęście ogromna gama kosmetyków przeciwzmarszczkowych, współczesna wiedza i salony kosmetyczne wychodzą naprzeciw tym pragnieniom. Okazuje się także, że nie tylko warunki genetyczne i tryb życia mają wpływ na powstawanie zmarszczek. Równie istotny w tym zakresie jest także kształt twarzy.


Rodzaje kształtów twarzy

Zwyczajowo rozróżnia się kilka kształtów twarzy:
- owalny;
- okrągły;
- kwadratowy;
- trójkątny (serce).


Mniej popularnymi, ale też występującymi kształtami, jest diament i twarz podłużna. Najbardziej pożądanym kształtem twarzy jest owal. Taka twarz ma klasyczne rysy i uznawana jest za najpiękniejszą. Ustalenie kształtu twarzy pozwala lepiej dobierać nie tylko fryzurę, ale też kształt brwi, typ makijażu (wiemy, co korygować), rodzaj oprawek (korygujących czy nawet przeciwsłonecznych).


Rodzaje zmarszczek

Żeby skutecznie walczyć z wrogiem, należy go dobrze poznać. Większość kobiet tak właśnie traktuje zmarszczki - jako przeciwnika do pokonania. Zmarszczka zmarszczce nierówna.


Rozróżnia się kilka ich typów:


- zmarszczki mimiczne – powstają prostopadle do kurczącego się mięśnia w miejscach natężonej mimiki, czyli w okolicach oczu, ust, brody i czoła;


- zmarszczki strukturalne – powstają na skutek zbyt długiego przebywania na słońcu;


- zmarszczki statyczne – mogą być widoczne nawet przed 25. rokiem życia. Występują najczęściej u osób z przesuszoną skórą;


- zmarszczki senne – powstają w wyniku nieprawidłowego ułożenia twarzy na poduszce podczas snu;


- zmarszczki grawitacyjne – to utrwalone zmarszczki senne i statyczne;


- zmarszczki starcze – powstają z wiekiem w wyniku zanikania włókien łącznotkankowych i degeneracji tkanki tłuszczowej.


zmarszczki


Zmarszczki a kształt twarzy 

Poniżej przedstawiamy typy zmarszczek charakterystycznych dla określonego ksztaltu twarzy.


Twarz owalna

Mimo swoich idealnych rysów jest to kształt, który najszybciej się starzeje. Powstają pionowe zmarszczki prowadzące od nosa do kącików ust, tzw. bruzdy wargowo-nosowe. Często też opadają policzki, a wcześniej tak doskonały owal, zaczyna tracić swoje proporcje.


Twarz trójkątna

Pierwszym objawem starzenia u „serduszek” są zapadające się policzki, wyostrzanie się rysów, a przede wszystkim kości policzkowych. Powiększają się oczodoły i poszerzają skronie, co nadaje nieco surowego wyglądu. Wcześniej twarz w kształcie trójkąta czy też serca wzbudzała raczej sympatyczne skojarzenia, teraz osoba taka może być, często niesłusznie, odbierana jako zasadnicza i surowa.


Twarz okrągła

Często nielubiany kształt przez ich posiadaczki, jednak ma on swoje dobre strony – twarz okrągła starzeje się dużo łagodniej i później niż choćby klasyczny owal. Skóra jest lepiej napięta i dłużej zachowuje sprężystość. W pierwszej kolejności mogą się tu pojawić zmarszczki mimiczne wokół oczu, tzw. kurze łapki. Trzeba także uważać na ewentualność pojawienia się drugiego podbródka, bo łatwo może on "rozmyć" kształt twarzy.


Twarz kwadratowa

Twarze kwadratowe dość długo pozostaną w formie. Pierwszym objawem upływu czasu będą zmarszczki wokół oczu. „Kwadraty” narażone są także na szybszą utratę jędrności i sprężystości twarzy. Dość długo zachowają natomiast swój kształt twarzy, który nie zaczyna się tak szybko zmieniać wraz z upływem czasu. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację szyi i dekoltu, aby pozostały w dobrej formie.


W zależności, czy twój kształt twarzy predestynuje cię do szybszego czy późniejszego powstawania zmarszczek, postaw na profilaktykę. Zacznij stosować kremy nawilżające i ujędrniające już po 20. roku życia, a przeciwzmarszczkowe w okolicach 30-stki. Nawilżaj się od środka, pij co najmniej 2 litry wody dziennie. Pamiętaj też, że sen jest najlepszym kosmetykiem dla urody – śpij co najmniej 7 godzin. Warto też korzystać z zabiegów oferowanych przez salony kosmetyczne. Doświadczona kosmetyczka najlepiej dobierze taki, który będzie najbardziej odpowiedni do twojego typu skóry i wieku.

Zmarszczki a kształt twarzy i zależności między nimi zachodzące Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1