Małe, niepozorne podłużne bruzdy na twarzy zwane zmarszczkami – mimo swoich niewielkich rozmiarów potrafią sprawić, że wpadamy w depresyjny nastrój i próbujemy wszelakich metod, aby się ich pozbyć. Większość z nich pojawia się wraz z upływem lat i szczególnie narzekamy na zmarszczki pod oczami czy na czole.


Co to są zmarszczki i dlaczego powstają?

Zmarszczki to nic innego jak zagłębienia w skórze, które pojawiają się tam, ponieważ skóra po osiągnięciu dojrzałości traci swoje niektóre właściwości. Przede wszystkim jej zdolności regeneracyjne nie są już tak intensywne jak te w wieku poniżej 25 lat. Także zmienia się struktura skóry, bowiem substancje, które są odpowiedzialne za jej jędrność i elastyczność, są produkowane w mniejszych ilościach. Do tych substancji należą kolagen oraz kwas hialuronowy.


Rozróżniamy kilka rodzajów zmarszczek. Bardzo często słyszymy o zmarszczkach mimicznych i, co

ciekawe, skarżą się na nie osoby nie tylko starsze, ale i te młode. Są to zazwyczaj nasze pierwsze zmarszczki. Pojawiają się one głównie w okolicach ust oraz na czole. Jak sama nazwa mówi, pojawiają się one tam, gdzie najwięcej używamy mimiki – czy to uśmiechając się, czy robiąc marsowe oblicze. Szczególnie cierpią na nie kobiety, bowiem ich ruchy twarzy są o wiele częstsze oraz intensywniejsze niż mężczyzn. Zmarszczki, które pojawiają się wraz z wiekiem, często są nazywane grawitacyjnymi. Poprzez utratę jędrności skóra opada, tworząc zagłębienia. Inne zmarszczki to te, które powstają w wyniku szkodliwego i zbyt długiego opalania. Brak kremów z odpowiednim filtrem przypłacimy w przyszłości zmarszczkami koło oczu.


Najpopularniejsza metoda walki ze zmarszczkami – kremy przeciwzmarszczkowe!

Rynek kosmetyczny jest przesycony różnymi kremami przeciwzmarszczkowymi – i bardzo dobrze! Dzięki temu możemy wybrać produkt w zadowalającej nas cenie. Dokonując wyboru, sprawdzajmy czy zawiera w sobie składniki poprawiające jędrność skóry. Starajmy się także, aby był dobrany do naszego wieku. Skóra w zależności od tego, ile lat wpisujemy sobie w kalendarzu, diametralnie różni się i jeżeli kupimy krem dla dwudziestolatek, a same mamy czterdziestkę, to nie oczekujmy, że pojawią się jakiekolwiek efekty. Może być nawet wręcz odwrotnie. Szukajmy produktów z witaminą E, kolagenem oraz kwasem hialuronowym.


krem na zmarszczki


Domowe sposoby na zmarszczki

Często zanim jeszcze sięgniemy po kremy przeciwzmarszczkowe, wybieramy domowe specyfiki. W ostatnich latach widać trend, który pokazuje, że coraz więcej Polek sięga po naturalne metody. Przede wszystkim to, co możemy zrobić dobrego dla swojej skóry, to codziennie ją masować. Spowoduje to pobudzenie mikrokrążenia skóry. Musimy to wykonywać delikatnie, szczególnie w okolicach oczu, gdzie nasza skóra jest o wiele cieńsza niż w innych częściach ciała. Do takiego masażu możemy dołączyć olejek kokosowy. W krajach, gdzie rosną kokosy, kobiety bardzo cenią sobie ich nawilżające właściwości. Nakładamy niewielkie ilości na zmarszczki (olej jest bowiem bardzo tłusty). Innym domowym sposobem na zmarszczki jest ten, który wykorzystywała królowa Egiptu. Kleopatra aby utrzymać swoją skórę jędrną i elastyczną, brała kąpiel w oślim mleku. My jednak pewnie nie będziemy mogli go zdobyć. Nic straconego jednak – jeżeli tylko lubimy nabiał, to możemy nakładać papkę z jogurtu naturalnego i żółtek. Musimy pamiętać, że w przypadku zmarszczek same kuracje domowe nie mogą dawać spektakularnych efektów, jednak w połączeniu z nowoczesną kosmetologią i kremami ich skuteczność znacznie wzrasta. W ostatnich latach ta dziedzina nauki poczyniła kolosalne postępy i możemy być pewni, że w szerokiej palecie oferowanych produktów i usług znajdziemy coś odpowiedniego dla naszej skóry.


Zmarszczki to niestety zmora każdej osoby, której przybywa lat. Wiadomo, że chcielibyśmy mieć jak najdłużej piękne i jędrne ciało. Warto więc o nie zadbać i spróbować różnych metod ich zwalczania i zapobiegania. A kiedy okaże się, że nic nie daje zadowalającego efektu, po prostu je zaakceptujmy. Tak będzie nam o wiele łatwiej żyć.

Zmarszczki i tanie sposoby na walkę z nimi Ocena: 4.5/5 Ilość głosów: 2