Pękające, spierzchnięte usta to defekt występujący u każdego, przynajmniej kilka razy w roku. Pomimo znikomego uszczerbku na zdrowiu, wciąż stanowią problem dla estetycznego wyglądu naszej skóry. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak sobie z nimi radzić, to sprawdźcie dalszą część tego artykułu.


Czym są spierzchnięte usta?

Pęknięcia na skórze ust to problem wielce popularny zarówno wśród kobiet, jak i u mężczyzn. Delikatny naskórek, który pokrywa jeden z elementów aparatu mowy, bardzo często ulega spierzchnięciu, co może doprowadzić do rozwoju stanów zapalnych lub chorób. Jakie są przyczyny pękania ust? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na naszą dietę. Zaburzenia hormonalne oraz nieprawidłowe nawodnienie naszego ustroju w znacznej mierze prowadzi do naruszenia struktury skóry. Co więcej, zbyt mała ilość pirydoksyny – witaminy B6 – również przyczynia się do zwiększenia naruszalności struktury skóry ust. Oprócz tego, samo jedzenie może znacząco wpłynąć na kondycję naszego naskórka. Jedzenie nadmiernych ilość ostrych i słonych potraw, skutecznie wysusza skórę prowadząc do wzrostu jej wrażliwości na uszkodzenia.


Spierzchnięte usta mogą mieć także zupełnie inne podłoże. Jedną z najczęstszych, pozapokarmowych przyczyn jest oblizywanie ust podczas zimy. Generalnie, wahania temperatur stanowią niezwykle niekorzystny czynnik przyczyniający się do naruszenia stanu naskórka. Co więcej, większość z nas boryka się z problemem nerwowego podgryzania warg co także zwiększa szanse na podrażnienie skóry. Warto też sprawdzić swoje kosmetyki. Preparaty bazujące na alkoholu najczęściej stanowią chemiczną przyczynę pękania ust, co dodatkowo zaostrza obecny już stan oraz nasila występujące dolegliwości bólowe.


sposób na spierzchnięte usta


Domowe sposoby na spierzchnięte usta

Pękanie ust nie jest poważnym problemem. Mimo wyraźnego zaburzenia estetyki twarzy oraz rozwoju nieznośnych dolegliwości bólowych, spierzchnięte usta są możliwe do wyleczenia bez konieczności wizyty u specjalisty. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób należy sobie z nimi radzić. Jednym z nich jest wykorzystanie aloesu. Roślina ta dzięki swojemu balsamicznemu charakterowi stanowi bardzo dobry sposób na przyśpieszenie odbudowy uszkodzonej skóry. Możliwe jest to dzięki intensyfikacji syntezy dwóch niezwykle ważnych związków jakimi jest elastyna i kolagen.


Innym, naturalnym wyjściem w przypadku problemu spierzchniętych ust jest ogórek. Ten częsty gość polskich stołów w ponad 90% składa się z wody, dzięki czemu skutecznie nawilży wysuszone wargi oraz złagodzi występujące dolegliwości bólowe. Oprócz tego, ogórki posiadają znaczną ilość witaminy C. Kwas askorbinowy stanowi skuteczny środek na wzrost ilości produkowanego w organizmie kolagenu. Kolejnym sposobem jest miód. Ten słodki prezent od pszczół zawiera masę aminokwasów, enzymów oraz witamin, które skutecznie wzmacniają naszą odporność. Co więcej, stanowi bardzo dobry środek przeciw infekcjom bakteryjnym, a także poprawia jędrność skóry, czego dowodem może być jego zastosowanie w masażach kosmetycznych.


To jednak nie koniec organicznych środków do walki z pękającymi ustami. Idealnym sposobem na zbyt suchą skórę, która wykazuje wyraźna tendencję do uszkodzeń, są naturalne tłuszcze. Mowa tu głównie o tych zdrowych produktach, które na co dzień wykorzystujemy w naszej kuchni. Tak więc, w celu dodatkowego nawilżenia i ochrony warg, warto zastosować niewielką warstwę oleju kokosowego lub popularnej oliwy z oliwek. Stany zapalne i nadmierne podrażnienia ust mogą być zniwelowane, dzięki produktom nabiałowym. Kefiry, jogurty, a także śmietany i twarogi skutecznie zneutralizują dolegliwości bólowe. Co więcej, dzięki zawartym w nabiale tłuszczom, możemy być pewni, iż nasza skóra zostanie właściwie nawilżona oraz zmiękczona. Nie od dziś wiadomo, że ta grupa produktów przynosi ulgę podczas poparzeń i innych podrażnień.


Jak zrobić maseczkę do pielęgnacji ust?

Idealnym sposobem na zapobiegania pękaniu ust, jest przestrzeganie prawidłowej higieny skóry twarzy. W tym celu zaleca się stosowanie odpowiednich środków kosmetycznych, które są ukierunkowane na poprawę nawilżenia i odżywiania skóry. W aptekach oraz drogeriach bez problemu można znaleźć kosmetyki posiadające w swoim składzie wiele dobroczynnych składników, jak witaminy (A, B6, C czy E), kwas hialuronowy czy kolagen. Niemniej, sami możemy przygotować preparaty, które pomogą nam poprawić kondycję ust.


Znając naturalne składniki poprawiające stan naszej skóry, nie będzie problemu, aby je samodzielnie przygotować. Przykładem może być awokado, które rozgniecione i zmieszane z dowolnym tłuszczem stanowi idealny sposób na ochronę naszych ust przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Kolejne połączenie to miks rozdrobnionego banana, jogurtu i oliwy. Dzięki wspólnemu zastosowaniu tych składników, możemy być pewni, że po 30 minutowej kuracji nasze usta zostaną na nowo odżywione. Inny wariantem może być mieszanka miodu i twarogu, co nie tylko złagodzi dolegliwości bólowe, ale i dodatkowo uelastyczni naszą skórę.

Znajdź sposób na spierzchnięte usta! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1