Żadna z nas chyba nie lubi „tych dni”, zwłaszcza jeżeli wypadają w dni pełne obowiązków, pracy czy, co gorsza, długo planowanej wycieczki lub imprezy. Jedne kobiety okres przechodzą mniej boleśnie, bez komplikacji, ale inne w te dni dosłownie umierają. I jak tu się wziąć za pracę czy cieszyć ze spotkań towarzyskich, gdy silny ból brzucha, głowy, wymioty i rozdrażnienie nie pozwalają cieszyć się życiem? Mamy dla ciebie sposób na bolesne miesiączki. Przedstawiamy 5 rzeczy, które pomimo że nie anulują przykrych dni, to pozwolą złagodzić nieprzyjemne objawy. 


1. Czekolada

Jak zbliża się okres, warto się w nią zaopatrzyć. Że namawiamy do złego? Ależ skąd! Gorzka czekolada spożywana z umiarem (albo ten jeden raz w miesiącu) nie zaszkodzi. Za to posiada ogromne ilości magnezu, który podczas miesiączki jest wyjątkowo potrzebny naszemu organizmowi, gdyż pomaga zminimalizować skurcze. Im więcej czekolada posiada zawartości kakao, tym lepiej! Także odchudzanie zostaw sobie na inne dni cyklu, a podczas okresu mały czekoladowy cheat meal wyjdzie ci tylko na dobre, pomagając rozładować napięcie.


2. Tabletki przeciwbólowe

Tak, to prawda, że nie powinno się ich nadużywać. Jednak kiedy ból uniemożliwia ci normalne funkcjonowanie, to nie jest nadużycie, a niezbędna pomoc. Oczywiście jeżeli zbyt często sięgasz po tabletki, możesz się od nich uzależnić bądź już nie będą na ciebie działały. W takim przypadku niezbędne jest skorzystanie z rady lekarza. Jeżeli zawsze cierpisz na wyjątkowo bolesne miesiączki, powiedz to swojemu ginekologowi przy wizycie. Możliwe, że pomoże ci na to znaleźć rozwiązanie lub dobierze odpowiedniejsze tabletki.


3. Ciepłe okłady

Jeżeli nie możesz znieść bólu skurczowego, a tabletka jeszcze nie zaczęła działać, zamocz ręcznik w ciepłej wodzie i przyłóż do brzucha. Możesz też wziąć ciepły (ale nie gorący) prysznic. Ciepło działa rozkurczowo. Jeżeli posiadasz termofor, również możesz go użyć.


bolesne miesiączki


4. Dobra muzyka

Kiedy fizycznie nie możesz znieść bólu, przyda się odpłynąć na chwilę w duchowy świat. Zagłębienie się w takim gwarantuje dobra muzyka. Skup się na niej, a nawet postaraj zasnąć. Najgorsze, co możesz zrobić, to myśleć o bólu – gdyż wtedy jeszcze intensywniej go doświadczasz. Dobra muzyka czy film, które pomogą ci oderwać uwagę od nieprzyjemnych doznań, są świetnymi sposobami, by przetrwać te dni.


5. Zioła na bolesne miesiączki

Dawniej leczono nimi wszystko. W przeciwieństwie do tabletek przeciwbólowych i środków farmaceutycznych nie dają efektów ubocznych. To w końcu sama natura. Na bolesne miesiączki idealnie spiszą się zioła takie jak rumianek, kozłek lekarski, mięta, melisa, nagietek lekarski, rozmaryn, ruta zwyczajna. Możesz również przygotować sobie z nich napar. Zmieszaj wszystkie te zioła, zalej wrzątkiem, zaparz. Taki napar możesz wypijać trzy razy dziennie. Jeżeli nie zmniejszy bólu, to przynajmniej powinien cię uspokoić.

5 rzeczy, które pomogą ci przetrzymać bolesne miesiączki Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(3)
  • ~doris
   26 maj 2017

   Wg mnie powyższe sposoby to tylko półśrodki, a tabletki i tak trzeba brać bo nie da się wytrzymać. Moja pani dr poleciła mi przyjmowanie 2 tabletek Gold Omega 3 dziennie i bóle sa dużo słabsze. Wcześniej musiałam brać kilka tabletek przeciwbólowych, teraz biorę jedną pierwszego dnia. Polecam :-)

   • ~MoniaS
    26 maj 2017

    Ja zawsze ciepły okład na brzuch i pitna czekolada Kruger, np wiśniowa i ból znika!

    • ~Krzysiek
     31 maj 2017

     A ja tam pije browca i trzymam moje kochanie za rączkę. Po paru dniach przechodzi i znowu jest spoko