W ostatnich latach mówi się o niej coraz więcej. Rośnie liczba kobiet, które uznają ją za sprzymierzeńca w walce z bólem, chorobami, nałogami czy problemami natury psychicznej. Oto kilka faktów, które pozwolą ci zainteresować się akupunkturą i poznać jej sens i istotę.


Narodziła się w starożytności

Faktem jest, że akupunktura jako metoda lecznicza rzeczywiście wywodzi się z czasów starożytnych. Wymyślona została w krajach Dalekiego Wschodu i stamtąd przywędrowała do Europy. Faktem jest również, że choć jej skuteczność wciąż jest tematem wielu naukowych dyskusji, miliony ludzi zawdzięcza jej powrót do normalnego życia.


Akupunktura: o co tutaj chodzi?

Zapewne nie raz zastanawiałaś się, o co w tym wszystkim chodzi. W jaki sposób kilka małych igiełek może pomóc ci w walce z chorobą, czy nadmiernym stresem? Istotą akupunktury jest uznanie, że organizm człowieka wypełniony jest życiową energią (tak zwaną Qi) składająca się z dwóch składników Yin oraz Yang. Energia ta przepływa 12 głównymi oraz 8 bocznymi kanałami, nazywanymi meridianami. Gdy energia swobodnie krąży po naszym organizmie, jest on zdrowy. Gdy jednak jej przepływ w jakikolwiek sposób zostaje zaburzony, w organizmie rozpoczyna się proces chorobotwórczy. Akupunktura ma na celu udrożnienie poszczególnych kanałów i przywrócenie równowagi w rozkładzie energetycznym.


Czy to zawsze muszą być igły?

Tak. Akupunktura od samego początku swojego istnienia wiązała się z nakłuwaniu punktów energetycznych za pomocą specjalnych igieł. Początkowo igły wykonywane były z kamienia, później z żelaza. Dzisiejsze wykonywane są najczęściej ze stali, a także złota oraz srebra. Warto jednak pamiętać, że to nie od materiału, z jakiego wykonane są igły, zależy skuteczność terapii. Ta uzależniona jest w głównej mierze od dobrze postawionej diagnozy, a także precyzyjnego wykonania nakłucia.


akupunktura pomoże na wiele dolegliwości


Czy terapia akupunkturą zawsze jest skuteczna?

Niestety nie. Terapia akupunkturowa nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Na jej skuteczność wpływ ma wiele czynników. Jeśli na przykład jesteś w ciąży, przyjmujesz jakieś leki czy prowadzisz niezdrowy tryb życia, akupunktura może okazać się nieskuteczna. Poza tym są też choroby, przy których akupunktura z góry skazana jest na porażkę. Nie każdą chorobę da się bowiem w ten sposób wyleczyć. A z pewnością nie chorobę ciężką czy przewlekłą. W wielu przypadkach akupunktura pozwala pacjentowi poczuć ulgę na pewien czas. Nie potrafi jednak odwrócić procesu chorobowego.


W czym pomaga akupunktura?

Jest wiele schorzeń i dolegliwości, w których akupunktura okazuje się bardzo skuteczna. Są to między innymi choroby układu nerwowego, schorzenia układu moczowo-płciowego, niektóre choroby alergiczne, uszu, nosa, gardła, czy oczu. Poza tym akupunktura może pomóc ci skutecznie pozbyć się nadwagi lub pokonać nałóg. Jeśli chcesz mieć pewność, że w twoim przypadku ta metoda leczenia będzie skuteczna, po prostu umów się ze specjalistą. On przeprowadzi rozmowę wstępną, postawi diagnozę i oceni, na ile jest w stanie ci pomóc, na ile może pomóc ci akupunktura. Właściwie w każdym mieście znajdziesz lekarza specjalistę, który na co dzień zajmuje się tą metodą leczenia.


Jak długo trwa terapia?

Decydując się na akupunkturę, musisz uzbroić się w cierpliwość. Bo choć w niektórych przypadkach poprawa następuje już po trzech zabiegach, efekt terapeutyczny wymaga przynajmniej dziesięciu spotkań. Poza tym przerwy pomiędzy seriami wynoszą najczęściej półtora miesiąca, choć zdarza się, że lekarz może uznać, iż konieczne jest odczekanie do kolejnego zabiegu nawet pół roku.

Modna, skuteczna i w pełni bezpieczna. Taka właśnie jest akupunktura. Nieważne skąd jesteś, w okolicy z pewnością znajdziesz dobrego specjalistę. Jeśli masz pytania, zadaj je. Wątpliwości – powiedz o nich. Musisz pamiętać, że aby akupunktura była skuteczna, musisz być do niej pozytywnie nastawiona i nie możesz się jej bać.

Akupunktura. Fakty, o których warto wiedzieć Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1