Zalety tego trunku chyba wszystkie znamy,dlatego tak chętnie po niego sięgamy. Jednak, że dbamy o zdrowie, wypada napisać także o jego wadach. Poznaj dobre i złe strony alkoholu.


Zalety picia alkoholu

Ale zacznijmy od najlepszego. Zalety. Jeżeli chodzi o komfort psychiczny, jest tego sporo. Alkohol zdecydowanie rozluźnia, toteż w naszym zabieganym, zestresowanym świecie często jest już sam w sobie używany jako sposób na relaks. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że alkohol rozluźnia podawany wyłącznie w małych dawkach, a w każdej większej wywołuje inne skutki, uznawane po części za zalety. Ośmiela, pobudza, otwiera na innych ludzi, powoduje wybuchy śmiechu (o płaczu powiemy przy wadach). Alkohol w małych dawkach zwiększa ilość dopaminy w mózgu, a więc dzięki niemu wszystkie doznania odbieramy za przyjemniejsze. Najwięcej korzyści zdrowotnych ze wszystkich rodzajów alkoholi daje wino, gdyż podnosi stężenie dobrego cholesterolu, dzięki zawartości flawonoidów działa antyoksydacyjnie, poprawia krążenie krwi i dostarcza witamin. Oczywiście dotyczy to jednej lub dwóch lampek, a nie siedmiu.


Czy picie alkoholu ma wady?

No, to teraz czas wspomnieć o wadach, które wielu zwolenników alkoholi zwyczajnie lekceważy. Większość wad z picia widać dopiero po długim okresie nadużywania alkoholu, ale niektóre wady są widoczne już na następny dzień. To słynny kac, wiążący się z bólami głowy, wymiotami, apatią, brakiem apetytu, zawrotami głowy, tzw. karuzelą, odwodnieniem organizmu. Jedne osoby są bardziej podatne na występowanie kaca, inne mniej. Jego pojawienie się też w znacznej mierze zależy od ilości wypitego alkoholu. Negatywne skutki alkoholu dotyczą też tego, że zachowujemy się po nim często albo bezmyślnie, albo agresywnie, co może doprowadzić do konfliktu z innymi osobami bądź z prawem.


alkohol


Długodystansowe skutki nadużywania alkoholu to większe ryzyko zachorowania na cukrzycę, marskość wątroby, nadciśnienie oraz różne odmiany nowotworu, np. jamy ustnej czy przełyku. Również przez częste picie mogą wystąpić przykre zmiany w mózgu takie jak zmniejszenie komórek mózgowych, obniżenie zdolności umysłowych, problemy z nauką i z pamięcią. Na tego typu działanie narażony jest każdy nadużywający alkoholu, ale szczególnie ludzie młodzi, stąd prawnie zabronione jest spożywanie alkoholu do osiemnastego roku życia (ma to na celu wyłącznie dbanie o zdrowie nastolatków). Oczywiście alkohol to sporo kalorii, tak więc jego nadużywanie może prowadzić do otyłości. W dodatku jego spożywanie zwiększa apetyt i sprawia, że nie zastanawiając się, długo wpychamy w siebie śmieciowe jedzenie oraz słodycze.


To może się źle skończyć

Na koniec należy wspomnieć, że chyba najgorszym skutkiem nadużywania alkoholu jest popadnięcie w alkoholizm, czyli niekontrolowane jego spożywanie, wiążące się często z zaniedbywaniem pracy, zainteresowań oraz relacji. Zaawansowani alkoholicy mają bardzo nieprzyjemne objawy, towarzyszące odstawieniu alkoholu nawet na krótki czas. Te objawy to: drżenia mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, nastrój drażliwy lub obniżony, lęk.
Jak widzimy – alkohol, tak jak wszystko, jest dla ludzi i może być czynnikiem umilającym wspólne świętowanie, ale trzeba zachować umiar w jego piciu, gdyż jego nadużywanie może zrujnować nasze zdrowie, a nawet życie, a także życie naszych bliskich.

Różne oblicza alkoholu, czyli wady i zalety procentów Ocena: 4.5/5 Ilość głosów: 2
Komentarze(3)
  • ~Marcin Medyk
   22 grudzień 2016

   Spożywając alkohol w nadmiarze kurczą nam się naczynia krwionośne i maleje produkcja tlenku azotu powodującego obniżanie ciśnienia krwi

   • ~Piwonia
    19 styczeń 2017

    antyoksydant, zresztą najsilniejszy to taksyfolina. nie trzeba pić....i bez skutków ubocznych

    • ~Mariusz
     28 lipiec 2020

     W małych ilościach wino pomaga organizmowi. To stary mit.