Jeżeli ostatnio często czujesz się osłabiona, na nic nie masz siły, wyglądasz blado, a w dodatku masz zimne dłonie i stopy (pomimo dość wysokiej temperatury otoczenia) – wykonaj badania w kierunku anemii. Podobne objawy towarzyszą co prawda długotrwałemu stresowi oraz przemęczeniu, jednak jeśli utrzymują się one długotrwale i bez wyraźnego powodu – działaj. Anemię stwierdzić można dzięki prostemu badaniu krwi. Jeśli badanie potwierdzi podejrzenia, będziesz musiała dowiedzieć się, jak powinna wyglądać dieta przy anemii.


Skąd się bierze anemia?

Anemia stanowi jedną z najczęściej występujących chorób krwi, zaś polega na niedostatecznej ilości czerwonych krwinek oraz hemoglobiny, która odpowiedzialna jest między innymi za wiązanie tlenu we krwi. Zaburzenia ich ilości skutkują niedotlenieniem komórek, w konsekwencji czego narządy wewnętrzne – które nie otrzymują tego, co trzeba – przestają działać jak należy. Do najczęstszych przyczyn anemii należy niedobór żelaza oraz utrata dużej ilości krwi (na przykład w wyniku operacji, rozległego urazu, a nawet obfitej miesiączki). Do anemii przyczynia się także niedobór witaminy B12.


Dieta przy anemii

Jeśli borykasz się z problemami spowodowanymi przez anemię, zadbaj jak najszybciej o prawidłową dietę. Musi ona stanowić uzupełnienie tego, czego brakuje organizmowi. Głównym jej składnikiem powinny być produkty pochodzenia zwierzęcego – głównie mięso. Produkty pochodzenia roślinnego nie dostarczą odpowiedniej ilości żelaza – jego przyswajalność z roślin jest znikoma. Dieta stosowana przy anemii powinna przede wszystkim uzupełniać niedobory żelaza – jego głównymi i najbogatszymi źródłami są: wieprzowa wątróbka, indyk, kurczak a także wołowe serca i nerki. Choć produkty roślinne samodzielnie nie dostarczą potrzebnych ilości żelaza, nie oznacza to, że nie warto ich jeść. W diecie przy anemii spożywać powinno się duże ilości szpinaku, sałaty, cukinii, pietruszki oraz ziemniaków. Dobrym źródłem żelaza są także suszone owoce, a także sok z marchewki i buraków.


Nigdy nie wychodź z domu bez śniadania – a te przy objawach anemii powinno być ono pożywne. Uważaj na spożywanie herbaty w dużych ilościach, bowiem opóźnia ona wchłanianie żelaza. Jednak samo zwiększenie ilości żelaza w diecie nie będzie wystarczające – by stan zdrowia się poprawił, niezbędne są witaminy i mikroelementy, które umożliwiają odpowiednie wykorzystanie żelaza przez organizm. Należą do nich witaminy z grupy B (B6 i B 12), C, E, a także kwas foliowy i miedź. Z diety powinnaś wyeliminować kawę, herbatę (prócz naparów z pokrzywy, która wykazuje działanie krwiotwórcze) oraz słodycze.


dieta przy anemii


Dieta przy anemii – co jeść, a czego nie?

Dieta przy anemii powinna być przede wszystkim zbilansowana, a więc dostarczać organizmowi odpowiednich ilości energii, białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin, a także składników mineralnych. Komponując swoją dietę przy anemii, pamiętaj o tym, by to, co znajduje się na twoim talerzu, było urozmaicone i lekkostrawne. Unikaj przy tym produktów, które utrudniają bądź całkowicie uniemożliwiają wchłanianie żelaza. Postaraj się spożywać ciemne pieczywo, biały ser, rzodkiewki, szczypiorek, a także jogurty. Pamiętaj także o mięsie – żelazo z niego wchłania się aż w 40 procentach, podczas gdy z innego pożywienia – maksymalnie w 10 procentach. Równie ważne są zielone warzywa, a także dostateczna ilość witaminy C, która zwiększa przyswajalność żelaza z pożywienia.


Ważne jest to, by ilość dostarczanej energii dostosowana była do potrzeb organizmu. Jak w każdym innym przypadku zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża jej ilość będzie szkodliwa dla organizmu. Prócz węglowodanów i tłuszczów równie ważne jest pełnowartościowe białko, witaminy i sole mineralne – dobieraj więc takie produkty, które będą w nie bogate. Jadaj 5 posiłków dziennie, w odstępach maksymalnie czterogodzinnych – zapewni to optymalne wykorzystanie energii przez organizm. Produktami, których zdecydowanie powinieneś unikać, są wszelkie słodycze i tłuste potrawy – hamują one wchłanianie żelaza. Negatywnie na ten proces wpływają także napoje kofeinowe, a więc kawa, herbata oraz coca-cola.

Anemia – dieta, która pomoże uporać się z problemem Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1