Anemia, inaczej niedokrwistość, jest to choroba niedokrwienna, która oznacza zbyt niski poziom hemoglobiny we krwi. Anemię można stwierdzić za pomocą morfologii, ale obserwacja osoby chorej jest równie istotna. To poważne schorzenie, które może prowadzić do innych chorób. Jakie są jej objawy? Jak ją leczyć?


Anemia i jej objawy

Objawów anemii jest wiele, jednak są one tak różnorodne, że czasami na ich podstawie trudno osądzić, czy to właśnie z niedokrwistością mamy do czynienia. Głównym objawem jest przede wszystkim osłabienie oraz ciągłe uczucie zmęczenia, które nie ustępuje nawet wtedy, gdy regularnie wypoczywamy. Zazwyczaj nie jest to dla chorego nic niepokojącego, bo zmęczenie towarzyszy przecież większości z nas. Dlatego jeżeli podejrzewamy u siebie anemię, powinniśmy przed wszystkim przyjrzeć się sobie w lustrze i zadać sobie podstawowe pytania:


- czy twoja skóra stała się skłonna do przesuszenia?

- czy jesteś bardziej blada niż zwykle?

- czy twoje wargi i spojówki straciły naturalny kolor?


Jeżeli zauważasz u siebie te objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem i zrób sobie morfologię. To może być anemia.


Anemia – przyczyny

Trudno jest określić jednoznaczną przyczynę pojawienia się anemii – choruje na nią coraz większa liczba kobiet i często jest ona związana z dużą utratą krwi w trakcie miesiączki. Jednak przyczyną niedokrwistości może być także niedobór żelaza. Nawet jeżeli twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana i codziennie dostarczasz organizmowi tego pierwiastka, może okazać się, że organizm nie potrafi go przyswoić. Istotny jest też fakt, czy w twojej diecie witamina B12 występuje w wystarczającej ilości.


Leczenie anemii

Jest wiele sposobów leczenia anemii. Jeżeli powstała ona w wyniku utraty krwi, to pierwszym etapem leczenia będzie jej przetoczenie. Jeśli natomiast niedokrwistość spowodowana jest brakiem żelaza, to trzeba zacząć od jego uzupełnienia. Choremu podaje się wówczas żelazo – zazwyczaj wystarcza doustnie – i co jakiś czas bada jego poziom. Podobnie jest z witaminą B12. Zatem żeby w ogóle zacząć leczenie anemii, należy najpierw ocenić, czym jest ona spowodowana.

 

z anemią można walczyć odpowiednią dietą


Dieta dla osób z anemią

Czasami wystarczy po prostu zmienić dietę. Jeżeli brakuje ci żelaza, jedz więcej mięsa, szczególnie czerwonego, oraz gotuj potrawy zawierające składniki, które wspomagają wchłanianie tego pierwiastka.


Jest wiele warzyw, które mogą pomóc wyjść z anemii. Jedz jak najczęściej szpinak, sałatę, szczypior i natkę pietruszki. Nie zapominaj też o warzywach strączkowych.


Dieta na niedokrwistość powinna zawierać również kakao i raczej wykluczać herbatę, która opóźnia wchłanianie żelaza.


Anemia w ciąży

Zdarza się dość często, że niedokrwistość pojawia się u kobiet w ciąży – dotyczy ona blisko połowy ciężarnych. I chociaż w trakcie ciąży ilość krwi u kobiety wzrasta, to jednak jest ona bardziej rozcieńczona, zatem gorsza "jakościowo". W tym okresie należy szczególnie dbać o dietę bogatą w żelazo, bo anemia w ciąży może być naprawdę niebezpieczna.


Anemia u dzieci

To choroba nie tylko osób dorosłych, pojawia się również  u maluchów i choć najczęściej jej przyczyną są właśnie niedobory żelaza, to jednak zdarza się, że dziecko wydala tak zwaną krew utajoną razem z kałem. Anemia z tego powodu jest szczególnie niebezpieczna.


Nie lekceważ objawów anemii i jeżeli tylko podejrzewasz ją u siebie czy u swojego dziecka, jak najszybciej zrób morfologię.

Anemia – objawy, przyczyny i leczenie Ocena: 2/5 Ilość głosów: 6