Objawy astygmatyzmu
Jak w przypadku większości wad wzroku, astygmatyzm sprawia, że wyraźne widzenie jest niemożliwe. Gdy choroba nie jest w zaawansowanym stadium, często nie zdajemy sobie sprawy, że chorujemy. Jednak w większości przypadków, gdy choroba się nasila, osoba dotknięta astygmatyzmem w odczuwalny i nieprzyjemny sposób doznaje deformacji obrazu. Najczęściej spotykane i rozpoznane objawy astygmatyzmu to:
- trudności w czytaniu bezpośrednio wynikające z rozmywania się liter, zwłaszcza gdy litery są małe, sprawiają trudność, zlewają się;
- widzenie niewyraźne drobnych szczegółów bez względu na oddalenie, chorzy na astygmatyzm mają problem w rozpoznawaniu szczegółów zarówno tych znajdujących się blisko, jak i tych daleko;
- widzenie w sposób podwójny.
Astygmatyzm u dzieci
Astygmatyzm u dzieci objawia się podobnie jak u dorosłych, z tą różnicą, że dzieci często nie zdają sobie sprawy, że obraz, który widzą różni się od rzeczywistego, ponieważ nie znają innego obrazu niż ten dostępny im. Dzieci z astygmatyzmem, oprócz problemów z widzeniem, często cierpią również na szybkie przemęczanie się oczu. Musza robić częste przerwy, gdy piszą bądź czytają; mają ogromne problemy z koncentracją wzroku podczas czytania, więc wszelkie drukowane litery stanowią problem. Często skarżą się na ból głowy, zwłaszcza gdy odrabiają lekcje.
Astygmatyzm – leczenie
Astygmatyzm koryguje się na dwa sposoby: okularami i soczewkami kontaktowymi lub za pomocą zabiegów chirurgicznych. Część okulistów uważa jednak, że lekkiego astygmatyzmu nie powinno się leczyć w ogóle.
Okulary, które stosuje się przy korekcji astygmatyzmu są specjalnie przygotowane przez optyka, a ich głównym zadaniem jest sprawić, by nienaturalny kształt rogówki, który wywołuje chorobę, we właściwy sposób odbijał światło i czynił obraz wyraźnym. Okulary te jednak na początku noszenia są uciążliwe, ponieważ chory widzi we właściwy sposób tylko na wprost i musi się przyzwyczaić, by nie odnosić wrażenia, że świat się przechyla.
Toryczne soczewki kontaktowe dla astygmatyków różnią się od tradycyjnych soczewek tym, że po obrocie podczas mrugania (każda normalna soczewka kontaktowa obraca się) wraca do pozycji początkowej, ponieważ jej kształt jest stanowi korektę rogówki.
Operacja laserowej korekty rogówki (LASIK). Chirurg za pomocą lasera dokonuje korekty kształtu rogówki tak, by rogówka stałą się symetryczna i zachowywała jak zdrowa. Laserowa korekta rogówki nie jest operacją skomplikowaną, więc po jej zakończeniu, otrzymuje się specjalne okulary i można wrócić do domu.
Istnieje jeszcze jedna metoda leczenia astygmatyzmu. Jest to keratotomia astygmatyczna. Jest to metoda bardziej inwazyjna niż laser, w związku z tym coraz częściej jest zastępowane przez LASIK. Polega na nacinaniu największych stromizn rogówki. Celem operacji jest skupienie większej ilości światła w siatkówce.