Przyczyny atopowego zapalenia skóry
Choroba ta jest potocznie zwana egzemą. Nie każdy o niej słyszał i zazwyczaj dowiadujemy się o niej w trakcie pierwszej wizyty – najpierw u lekarza rodzinnego, a później u dermatologa.
Lekarze jednogłośnie orzekli, że winowajcą powstawania zmian skórnych są zdecydowanie uwarunkowania genetyczne.
Objawy pojawiają się, gdy osoba podatna na zmiany skórne ma kontakt z alergenami – może to być na przykład sierść zwierząt, jakieś pyłki czy nawet kurz, roztocza.
Atopowe zapalenie skóry – objawy
Nie zawsze problem występuje na dłuższą metę. Często bywa tak, że po jakimś czasie ustępuje zupełnie samoistnie, jednak ponieważ zmiany skórne są zazwyczaj dość poważne, nie można ich bagatelizować i koniecznie należy udać się do poradni dermatologicznej.
Do objawów atopowego zapalenia skóry należy przede wszystkim jej szorstkość. Prowadzi ona do zmian, które mogą przerodzić się w ropne strupy czy nawet pęcherzyki, a od tego już blisko do zakażenia.
Przykrą informacją jest to, że jeżeli mieliśmy problemy skórne w wieku niemowlęcym czy jako starsze dzieci, to istnieje podwyższone ryzyko zachorowania na atopowe zapalenie skóry w wieku dorosłym.
Przy AZS najpierw zaczyna nam dokuczać silne swędzenie. Jest ono na tyle uporczywe, że spędza nam sen z powiek i nie pozwala spokojnie zająć się codziennymi czynnościami. Następnie w najbardziej narażonych miejscach pojawiają się krostki, a skóra staje się szorstka. Z czasem pojawia się większa ilość czerwonych plam, które mogą pokryć nawet całe ciało. W dodatku do złudzenia przypominają popularne liszaje.
Skóra przy AZS staje się coraz cieńsza, aż z czasem dochodzi do tego, że zaczyna ona przypominać pergamin. Jest tak cieniutka, że widać przez nią nawet żyły.
Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?
Niestety leczenie AZS nie należy do najłatwiejszych. Przede wszystkim trzeba będzie zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację:
- nie mocz się długo w wodzie, zamiast wylegiwać się w wannie, skorzystaj z prysznica. Woda powinna być ciepła, ale NIE gorąca;
- nie używaj tradycyjnego mydła, bo to największy sprzymierzeniec AZS. Zamiast tego wybierz emolient, np. w postaci olejku. I pamiętaj o tym, żeby po każdej kąpieli nawilżyć skórę odpowiednim kosmetykiem;
- szczotka do masażu to też twój wróg – będziesz musiała z niej zrezygnować;
- odwiedź dermatologa, który dokładnie obejrzy zmiany na skórze i z pewnością zaleci profesjonalną kurację. Zazwyczaj lekarz dermatolog wprowadza maści robione na zamówienie, a ich regularne stosowanie naprawdę daje dobry efekt.
Atopowe zapalenie skóry u dziecka i u dorosłego jest równie uciążliwe. W obu przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem. I chociaż trudno wyleczyć się z niego całkowicie, to przy stosowaniu się do zaleceń oraz odpowiednim dbaniu o skórę, jest to możliwe.