Na czym polegają Badania prenatalne?
Na początku warto wyjaśnić, co to są badania prenatalne. Pojęciem tym określa się wszystkie badania, które pozwalają na ocenę stanu zdrowia dziecka znajdującego się jeszcze w łonie matki. Oznacza to, że do badań prenatalnych zalicza się nawet badanie ultrasonograficzne. Jeżeli w trakcie przeprowadzania USG lekarz dostrzeże cokolwiek, co może wzbudzać niepokój, to kieruje pacjentkę na dalsze badania. Najczęściej rozpoczyna się od testu PAPP-A. Badanie polega na pobraniu krwi i określeniu jej współczynnika, co pozwala na określenie prawdopodobieństwa wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Jeżeli test wskazuje na ryzyko istnienia takich wad u płodu, to zaleca się przeprowadzenie aminopunkcji genetycznej. Niekiedy wykonuje się także biopsję trofoblastu oraz kordocentezę. Pierwsze badanie polega na pobraniu do analizy próbki tkanki z łożyska, natomiast drugie na pobraniu krwi z naczyń pępowinowych. W ocenie zdrowia dziecka pomaga także test NIFTY, który jest zaliczany od nieinwazyjnych badań prenatalnych, ponieważ polega na izolacji DNA płodu z krwi matki, a następnie na poddaniu go specjalnej analizie. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku tak zwanych inwazyjnych badań prenatalnych, ryzyko komplikacji wynosi nie więcej niż 1%.
Kiedy wykonać badania prenatalne?
Pierwsze badanie USG powinno być wykonane między 11. a 14. tygodniem ciąży. Jeżeli lekarz uzna, że wskazane jest przeprowadzenie testu PAPP-A, to można je przeprowadzić w tym samym okresie. Aminopunkcję wykonuje się między 13. a 19. tygodniem ciąży, natomiast kodocentezę od 18. tygodnia. Test NIFTY można wykonać już od 10. tygodnia ciąży, podobnie jak badanie kosmówki, czyli trofoblastu. Terminy badań najlepiej ustalić z lekarzem prowadzącym ciążę.
Cena badań
Badania prenatalne na NFZ można wykonać tylko w określonych sytuacjach. Z refundacji mogą skorzystać matki, które przekroczyły 35. rok życia, ponieważ prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych jest wówczas większe. Bezpłatne badania prenatalne można przeprowadzić także wtedy, gdy w rodzinie zdarzały się przypadki chorób genetycznych. Oczywiście pod uwagę bierze się zarówno rodzinę matki, jak i ojca dziecka. W pozostałych przypadkach konieczna jest samodzielne opłacenie niektórych badań. Koszt aminopunkcji wynosi od 1300 do 2000 złotych, natomiast testu NIMFY około 2400 złotych. Średnica cena testu kosmówki wynosi 1500 złotych. Znacznie mniej, bo około 250 złotych, trzeba zapłacić za test PAPP-A. Badania USG można wykonać bezpłatnie, ale w przypadku korzystania z prywatnych usług lekarskich koszt wynosi około 150 złotych.
Badania prenatalne dają wiedzę na temat stanu zdrowia dziecka, dlatego mogą zapewnić spokój rodzicom, którzy obawiają się wad genetycznych u swojego potomstwa. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących badań warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.
Witam, jestem aktualnie w 12 tyg drugiej ciazy. Ginekolog zasugerowal zrobienie badania prenatalnego Panorama. Czy ktos juz robil to badanie? Zastanawiam sie nad zrobieniem badan, ze wzgledu na wiek i zwiekszone ryzyko wad genetycznych.
Ja rowniez zastanawiam sie nad wykonaniem badania prenatalnego Panorama. JEst to nowe badanie w Polsce. Z tego co mi wiadomo jako jedyne wykrywa zespol DiGeorge’a.